ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā (ChemClimCircle-2)
Lai arī publiskā sektora iestādes arvien biežāk izvirza mērķi iepirkt videi draudzīgus produktus un pakalpojumus, praksē ilgtspējīgu iepirkumu organizēšana sagādā grūtības. Nereti uzmanība tiek pievērsta tikai atsevišķiem aspektiem – piemēram, CO₂ emisiju samazināšanai –, vienlaikus mazāk novērtējot citus nozīmīgus ilgtspējas kritērijus, kā, piemēram, kaitīgo ķīmisko vielu ietekmi vai iespējas preci pārstrādāt atkārtoti.
Pašlaik trūkst vienotas pieejas, kā šos dažādos mērķus iekļaut iepirkuma dokumentācijā un kā izvērtēt iesniegtos piedāvājumus gadījumos, kad kritēriji ir savstarpēji pretrunīgi. Piemēram, ražojums, kas atbilst aprites ekonomikas principiem, var būt grūtāk pārstrādājams vai arī tā transportēšana rada būtiskākas emisijas. Tāpat nav pietiekami attīstīta uzraudzības sistēma, kas nodrošinātu, ka piegādātā prece vai pakalpojums atbilst sākotnēji definētajām prasībām.
Daudzi iepirkumu speciālisti publiskajā sektorā nejūtas pietiekami sagatavoti, lai organizētu sarežģītus iepirkumus ar ilgtspējas prasībām. Trūkst praktisku piemēru, mācību materiālu un vienkārši pielietojamu vadlīniju. Rezultātā iepirkumu dokumentācijā noteiktie ilgtspējas kritēriji nereti netiek pilnvērtīgi īstenoti.
Šo izaicinājumu risināšanai ChemClimCircle-2 projekta ietvaros tiek izstrādāta vienota un līdzsvarota pieeja zaļā publiskā iepirkuma īstenošanai. Tā paredz praktiskā darbā integrēt visus būtiskākos ilgtspējas aspektus – klimata mērķus, aprites ekonomikas principus un prasības ķīmiskās drošības nodrošināšanai.