Adaptīva mikroklimata pārvaldība lauksaimniecībā (StarGate)

  • adaptiva mikroklimata parvaldiba lauksaimnieciba stargate
  • adaptiva mikroklimata parvaldiba lauksaimnieciba stargate

Kopš 20. gadsimta vidus klimats ir strauji mainījies, tostarp mainījusies diennakts temperatūra, nokrišņu daudzums (gan sausums, gan spēcīgas lietusgāzes), kā arī arvien biežāk parādījušies ārkārtēji laikspstākļi – spēcīgs vējš, vētras, sals un ilgstoši karstuma viļņi. Iespējams, ka lauksaimniecība ir viena no nozarēm, kas visvairāk ir atkarīga no laikapstākļiem, un izmaiņas klimatā spēcīgi ietekmē ne tikai nozares produktivitāti, bet izmaiņas vērojamas arī attiecībā uz risku apzināšanu un vadību, kā arī vides saudzēšanu.

No otras puses, tieši lauksaimniecība šobrīd ik gadu rada ceturto daļu no visām pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijām, veicinot klimata pārmaiņas un tās pastiprinot,  tādējādi ietekmējot arī pārtikas ražošanas ciklu.

Vienīgais veids, kā šo procesu pārtraukt, ir mainīt šī brīža saimniekošanas praksi un ainavu pārvaldības metodes.  Pilnvērtīgam uzlabojumam būtu nepieciešams mainīt arī nozares politiku, attīstot, popularizējot un piemērojot inovatīvu klimata gudras lauksaimniecības praksi un metodes. Šādi meklējot risinājumus, tas palīdzētu pārtikas ražošanas sistēmai pielāgoties klimata pārmaiņām, kļūstot daudz ilgtspējīgākai un noturīgākai, vienlaikus attīstot spēju daudz efektīvāk mazināt klimata radītos satricinājumus.

Projekta StarGate partnerība apvienos spēkus, lai attīstītu klimata gudras lauksaimniecības metodoloģiju, izmantojot inovācijas, tādējādi iejaucoties ierastajā lauksaimniecības pārvaldības modelī. Galvenokārt darbības tiks balstīts uz Zemes novērojumiem, laikapstākļu/klimata izziņas un IT tehnoloģijām, atbalstot efektīvāku saimniekošanu, piemērojoties klimata pārmaiņām. Iecerēts arī sniegt rekomendācijas vietējās un reģionālās politikas formulēšanai.

Vidzeme noteikta kā projekta pilotteritorija Latvijā, lai meklētu risinājumus, kas palīdzētu reģiona lauksaimniekiem mazināt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi nozarē. Izmantojot Eiropas Savienības finansējumu, plānots radīt uzticamu laikapstākļu prognozēšanas programmu, kas apvienota ar ražas zaudējumu kalkulatoru, piedāvājot atsevišķu plānotājrīku seku novēršanai. Projekta rezultāti šoreiz īpaši būtiski, jo tie tiks ņemti vērā reģiona teritorijas plānošanā, tā kā spēja pielāgoties mainīgiem vides un ekonomiskajiem apstākļiem ir definēta kā svarīgs Vidzemes plānošanas reģiona attīstības priekšnoteikums.

Arī citās valstīs projekta ietvaros plānoti nozīmīgi pilotprojekti, kas ietver ainavu pārvaldības un lauku saimniecību darbības pielāgošanu klimata pārmaiņām, lauku apūdeņošanas sistēmu pilnveidi u.c. Vairāki no pilotiem skars arī lauksaimniecības dzīvnieku menedžmentu, gan risinot problēmas, kas saistītas ar šo dzīvnieku ietekmi uz siltumnīcas efektu radošo gāzu emisiju palielināšanos, gan arī vienlaikus risinot lauksaimniecības dzīvnieku labturības un produkcijas ieguves jautājumus, izmantojot augsto tehnoloģiju risinājumus.

Jaunākais