Projekta Via Hanseatica ietvaros katrā no partnervalstīm (Latvijā, Igaunijā un Krievijā) tūrisma pakalpojumu sniedzējiem tika organizēti pieci mācību moduļi. To mērķis bija paaugstināt zināšanas par tūrisma produktu un pakalpojumu attīstību. Mācības mudināja dalībniekus sadarboties un kopā veidot arī pilnīgi jaunus produktus un piedāvājumus.
Mācību laikā dalībnieki guva zināšanas gan par pašu projektu un tūrisma maršrutu Via Hanseatica, kā arī potenciālajām sadarbības iespējām. Mācību laikā dalībnieki apguva pasākumu vadību un organizēšanu, produktu attīstību un dizainu. Savukārt pēdējās mācības piedāvāja ieskatu komunikācijas aktivitātēs, stāstot arī par vizuālo identitāti un sadarbību ar medijiem. Šīs ir būtiskas lietas, kas nepieciešamas ne tikai Via Hanseatica projektā iesaistītajiem, bet, kuras jebkuram tūrisma uzņēmējam būtu jāzina, lai varētu nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu.
Andris Klepers, Sia Nocticus vadītājs un Via Hanseatica apmācību organizators stāsta: „Mācībām bija vairāki mērķi – vispirms jau ikvienam no dalībniekiem bija jāapzinās sava vieta Via Hanseatica maršrutā, kā arī tūrisma nozarē kopumā. Mācībām bija jāceļ arī kopējā konkurētspēja citu tūrisma pakalpojumu sniedzēju vidū. Visi temati, par kuriem mācībās runājām un par kuriem stāstīja nozaru eksperti un zinātāji, bija cieši saistīti ar šī brīža tūrisma aktualitātēm. Esmu ļoti priecīgs, ka atsaucība bija tik plaša, jo šodien mēs visi saņemam daudz un dažādus aicinājumus piedalīties semināros. Tātad –zināšanas, ko piedāvā projekts Via Hanseatica ir augsti novērtētas.”
Mācības katrā no valstīm tika organizētas atsevišķi. Savās zināšanās dalīties tika aicināti veiksmīgi un zinoši lektori, kas iedvesmoja ne tikai mācību dalībniekus, bet arī projekta partnerus un koordinatorus, kuri visi bija klāt. Mācību moduļi ietvēra gan teorētiskas zināšanas, gan praktiskas aktivitātes, nodrošinot ikvienam iespēju mācīties, piedzīvot un savstarpēji diskutēt par iespējām, kā visiem kopā pakalpojumus un produktus uzlabot. Silve Talvet, projekta Via Hanseatica vadītāja saka: „Via Hanseatica jau sen vairs nav tikai vārdu kopums vai parasts projekta nosaukums. Mūsu tūrisma pakalpojumu sniedzēji apzinās savu piederību Via Hanseatica teritorijai, kur tie sniedz savus pakalpojumus, un vēlas sadarboties, lai Via Hanseatica būtu tiešām vērts apmeklēt. ”
Kopumā no Latvijas mācībās piedalījās 61 dalībnieks, no Igaunijas – 68 dalībnieki, savukārt Krievijā mācības bija visplašāk apmeklētas – tajās piedalījās vairāk kā 150 dalībnieki. Mācībās zināšanas apguva, tūrisma informācijas speciālisti, muzeju pārstāvji, tūrisma uzņēmēji, amatnieki, pašvaldību darbinieki un citi interesenti, kas mācību noslēgumā saņēma arī sertifikātus par mācību kursa noklausīšanos.
Jeļena Belova, projekta koordinatore Krievijā atzīst, ka tūrisma pakalpojumu sniedzējus mācības ir ļoti iedvesmojušas un iegūtās zināšanas tiks noteikti pielietotas. Sille Roomets, projekta koordinatore Igaunijā ir priecīga un lepna par notikušajām mācībām, galvenokārt izceļot savstarpējo attiecību stiprināšanu. Līdzīgi domā arī apmācību vadītāja Igaunijā, Ülle Puustusmaa. Savukārt Jērcēnmuižas pārstāve Ilvija Ķimse dalās pieredzē, kā Via Hanseatica mācības jau sekmējušas jaunu produktu veidošanos: „Kamēr mācību ietvaros pildījām dažādus uzdevumus, kur viens no tiem bija veidot pilnīgi jaunu tūrisma maršrutu, sadraudzējāmies tuvāk ar Valmieras pusē slaveno Valmiermuižas alusdarītavu un tās jaukajām meitenēm. Šobrīd Jērcēnmuižā notiek dažādas aktivitātes un tajās piedalās arī Valmiermuižas alusdarītava – vietējie to jau ir ielāgojuši. Mistiska vieta, tradīcijas un vietēji gardumi ir apvienojušies – esam gandarīti, ka varam saviem pasākumu apmeklētājiem piedāvāt ko pavisam jaunu, un izskatās, ka arī mūsu jaunie sadarbības partneri ir apmierināti.”
Foto: Jānis Eicēns
Via Hanseatica ir maršruts, kas ved no Sanktpēterburgas (Krievijā) caur Narvu un Tartu (Igaunijā) uz Rīgu. Projekta komanda ir izaicinājumu priekšā – jārada jauns, inovatīvs un atraktīvs tūrisma maršruts, stiprinot arī vietējo teritoriju ekonomiku. Tas tiek darīts gan strādājot pie pakalpojumu sniedzēju sadarbības spēcināšanas, gan arī radot jaunus, atraktīvus produktus un domājot par jaunām un interesantām mārketinga aktivitātēm – ceļojumu plānotāju, jaunu projekta mājaslapu, stāstu-ceļvedi un mobilo aplikāciju.
Projekts „Attālo teritoriju attīstība, izmantojot vietējos resursus pārrobežu Via Hanseatica tūrisma maršruta izstrādē” tiek īstenots Igaunijas – Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013.gadam ietvaros. Vidzemes Plānošanas reģions ir projekta vadošais partneris, projekts tiek īstenots no 2012.gada 1.janvāra līdz 2014.gada 31.decembrim. Kopskaitā projektā darbojas 18 partneri un vairāk kā 20 asociēti partneri – pašvaldības, dažādas nevalstiskās un tūrisma organizācijas. Par projektu un tā aktivitātēm vairāk aicinām lasīt šeit:
Papildus informācija: Dagnija Ūdre, Projekta koordinatore Latvijā, Vidzemes plānošanas reģions, mob.:29219477, e-pasts: dagnija.udre@vidzeme.lv
Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, Sabiedrisko attiecību speciāliste, Vidzemes plānošanas reģions, Mob.: +371 29454752, E-pasts: anita.abolina@vidzeme.lv , www.vidzeme.lv