Marta nogalē projekta „Inteliģento transporta sistēmu risinājumu tīkls reģionos” (RITS-Net) projekta komanda devās uz Slovēniju, lai piedalītos kārtējā darba grupas sanāksmē un septītajā tematiskajā seminārā „Autoparka pārvaldība un kravu transports”, kas tika apvienots ar Slovēnijas Elektrotehnikas asociācijas 22. Starptautisko simpoziju par elektroniku transportā.
Tematiskajā seminārā un simpozijā bija pieaicināti speciālisti no vairākām valstīm, kas stāstīja par jaunākajām IT sistēmām un risinājumiem, kas tiek izmantoti transportā kā, piemēram, par sistēmas e-zvans (E-CALL) standartizācijas procesu, dažādu starpvalstu informāciju sistēmu savietojamību, par veidiem, kā uzlabot aviācijas veiktspēju. Ivo Musulins no Rijekas Universitātes Horvātijā ir veicis pētījumu par viedtālruņi globālo navigācijas satelītu sistēmu veiktspēju jūrā, izmantojot GPS un GLONASS sistēmu, par pamatu ņemot mūsdienīgus viedtālruņus, tāpat doktors Igars Grabecs no Amanovas Slovēnijā ir veicis zinātniskus aprēķinus, kas pierāda, ka, nebraucot agresīvi, palielinās satiksmes plūsmas ātrums.
Savukārt pārstāvis no Slovēnijas uzņēmuma Traffic-Design pastāstīja, kā ar Bluetooth uztvērējiem un numura zīmēm var veikt aprēķinus par reālu satiksmes plūsmu. Novietojot Bluetooth uztvērējus, tiek uztvertas mašīnās esošās Bluetooth iekārtas un piefiksētas to MAC adreses. Pēc konkrēta attāluma atkal tiek piefiksēta tā pati iekārta, pēc kā tiek aprēķināts laika posms, kurš veikts starp šiem abiem uztvērējiem, kā arī veiktais ātrums. Pēc tā var secināt, vai esošajā ceļa posmā ir sastrēgumi vai nav.
Pēc dalības tematiskajā semināra sekoja projekta seminārs „Autoparka pārvaldība un kravu transports”. Pieaicinātie eksperti iepazīstināja ar jaunākajiem ITS risinājumiem, ko izmanto kravu pārvadājumu transporta vadībā un kontrolē, piemēram, loģistikā, kravas mašīnu un autobusu pārbaudēs un līdzīgi. Semināra otrajā daļā RITS-Net projekta partneri iepazīstināja ar situāciju un labās prakses piemēriem savos reģionos un valstīs. Arī Vidzemes plānošanas reģions prezentēja Latvijas pieredzi un mūsu labo praksi transporta vadībā un kontrolē. Kā viens no piemēriem ir uzņēmums EcoTelematics, kas ir globālais autoparka vadības risinājumu piegādātājs maziem un vidējiem uzņēmumiem, kas piedāvā izmantot programmatūru kā pakalpojumu. Kā arī SIA MapOn, kas piedāvā profesionālu GPS autoparka kontroli un vadību.
Vizītes noslēgumā tika pārrunātas projekta darba grupas sanāksme, kurā pārrunāti projekta pasākumi un aktuālie jautājumi – budžeta grozījumi, projekta atskaites un publicitātes aspekti.
Projekta noslēgumā plānots izdot bukletu, kurā būs īsa informācija par partnera reģionu, labās prakses piemēriem konkrētajā jomā. Tāpat katram partnerim jāizstrādā Inteliģento transporta sistēmu (ITS) rīcības plāns savam reģionam. VPR plāna izstrādei piesaistīts eksperts no konsultantu firmas „NK Konsultāciju birojs”.
Nākamā projekta sanāksme plānota Gipuzkoa, Spānijā, jūnija beigās vai jūlijā.
Projektu „Inteliģento transporta sistēmu risinājumu tīkls reģionos” (RITS-Net) līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, un tas tiek realizēts Starpreģionu sadarbības programmas „INTERREG IVC” ietvaros. RITS-Net apvieno deviņus partneru reģionus no Īrijas, Spānijas, Grieķijas, Slovēnijas, Bulgārijas, Ungārijas, Itālijas, Austrijas un Latvijas, un projekta mērķis ir palīdzēt reģioniem attīstīt individuālus inteliģento transporta sistēmu plānus, lai veidotu ilgtspējīgu transporta sistēmu reģionos.