Aizvadītajā nedēļā, no 14. līdz 15. novembrim, Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) un Latvijas Lauku foruma (LLF) pārstāvji piedalījās konferencē “Digitālās tehnoloģijas ilgtspējīgas pārtikas sistēmās”, kas notika Ziemeļmaķedonijas galvaspilsētā Skopjē. Pasākumu organizēja starptautiskā projekta CITIES2030 partneri Ziemeļmaķedonijā “Green Growth Platform” un “AgFutura Technologies”. Divu dienu konference bija veltīta digitālo risinājumu izmantošanai lauksaimniecībā un to ietekmei uz noturīgām pārmaiņām pārtikas sistēmās.
Divu dienu garumā pārstāvji no akadēmisko un inovāciju jomas, lauksaimniecības nevalstiskajām organizācijām, politikas plānotāji un ieviesēji iepazīstināja ar savām atziņām par digitālo transformāciju dažādās nozarēs, tai skaitā valsts pārvaldē, izglītībā un lauksaimniecībā. Konferencē bija pārstāvēti dažādi redzējumi un viedokļi. Eksperti uzstājās ar iedvesmas runām, notika prezentācijas un paneļdiskusijas. Auditorijā un dalībnieku vidū bija pārstāvji gan no Eiropas Savienības, gan Balkānu valstīm.
Klausītājiem bija iespēja uzzināt vairāk par digitālo lauksaimniecību un tās tehniskajiem risinājumiem, kuru vidū ir arī dronu tehnoloģija un mākslīgais intelekts (AI). Tehnoloģijas ļauj pieņemt datos balstītus, ekonomiski izdevīgus lēmumus. Vienlaikus samazinās ražošanas izmaksas, bet produktu ražošanas apjomi pieaug. Tā kā var labāk kontrolēt lauksaimniecībā izmantojamo ķīmiju, tad mazinās tās ietekme uz cilvēku veselību un vidi. Dabas resursi tiek prasmīgāk izmantoti. Tehnoloģiskās inovācijas turpina attīstīties, un arī lauksaimniecībai ir jāmainās tām līdzi. Pāreja uz savādāku – ilgtspējīgu un digitālu – lauksaimniecību būs ieguvums visiem pārtikas ķēdes dalībniekiem – gan lauksaimniekiem, gan patērētājiem. Šīs tehnoloģiskās inovācijas iespaidos pārtikas kvalitāti, drošību un izsekojamību.
Konferencē iezīmējās arī daudzveidīgs risināmo problēmu loks – digitālo tehnoloģiju izraisītās pārmaiņas ir straujas un nesaudzīgas, tās maina izpratni par lauksaimniecības būtību; patlaban ir vērojama liela plaisa starp dažādiem digitāliem rīkiem un lauksaimnieku prasmēm tās lietot; jāiegulda liels izglītojošs darbs, lai panāktu, ka lauksaimnieki maina savu uztveri par tehnoloģijām un ievieš tās savās saimniecībās; jārunā par lauksaimniecības prestižu un pārmaiņām, kad tā no roku darba strauji kļūst par “smadzeņu” darbu; jāveicina jaunās, digitālās paaudzes atgriešanās laukos.
“Dalība konferencē un citu valstu pieredzes uzklausīšana saistībā ar digitālo tehnoloģiju izmantošanu lauksaimniecībā bija noderīga abiem Cities2030 pilotteritorijas Vidzemē partneriem – Vidzemes plānošanas reģionam un Latvijas Lauku forumam,” vērtē Lienīte Priedāja-Klepere, projekta CITIES2030 vadītāja VPR. “Arvien vairāk izmantojot digitālos risinājumus, sākot no ražošanas līdz pat patēriņam, mēs pakāpeniski tuvojamies lielajam mērķim par pārtikas sistēmas izmaiņām, un tam, ka tā kļūst videi un cilvēka veselībai draudzīgāka.”