Programmas “Apvārsnis 2020” pārmaiņu veicināšanai pārtikas sistēmās veltītais projekts “CITIES2030” un tā aktivitātes pilotteritorijā Vidzemē tuvojas noslēgumam

programmas apvarsnis 2020 parmainu veicinasanai partikas sistemas veltitais projekts cities2030 un ta aktivitates pilotteritorija vidzeme tuvojas noslegumam

Šā gada septembrī noslēgsies gandrīz četrus gadus ilgušais ES zinātnes un pētniecības atbalsta programmas “Apvārsnis 2020” projekts “Sadarbībā balstīta ilgtspējīgu un drošu pārtikas sistēmu veidošana “Food2030″ mērķu sasniegšanai” (turpmāk – CITIES2030). Šī starpnozaru projekta, kurā piedalās 41 partneris no 20 valstīm (tai skaitā Latvijas), galvenais mērķis ir risināt ilgtspējīgas pārtikas sistēmas problēmas, atbalstīt un veicināt prakses “No lauka līdz galdam” ieviešanu, lai ikvienam Eiropā būtu pieejama veselīga un vietējas izcelsmes pārtika.

Arī Vidzemes plānošanas reģions (VPR) un Latvijas Lauku forums (LLF) – partneri projekta CITIES2030 pilotteritorijā Vidzemē – ir devuši savu ieguldījumu pārmaiņu veicināšanā vietējās pārtikas sistēmā. Ar īstenotajām politikas un dzīvās prakses laboratorijas aktivitātēm, kurās tika iesaistīti vietējie zemnieki, ražotāji, izglītības iestāžu vadītāji un ēdinātāji, vietējo kopienu pārstāvji no visas Vidzemes, kā arī nacionāla, reģionāla un pašvaldību līmeņa pārstāvji, ir sekmētas nozīmīgas pārmaiņas. Pašvaldību izglītības iestādēs ēdināšanā aizvien vairāk tiek izmantoti sezonāli un vietējas izcelsmes produkti. Līdz ar to sabiedrības dienas kārtībā ir atgriezies arī jautājums par nepieciešamajām izmaiņām attiecībā uz pārtikas zaļo publisko iepirkumu, labās pārtikas iepirkumu prakses un zināšanu apmaiņas pasākumu vajadzību, kā arī sabiedrības izglītošanas pasākumu nepieciešamību par atbildīgu pārtikas patēriņu un vietējās pārtikas izvēli.

Lai apkopotu, izvērtētu un dalītos ar projekta CITIES2030 sasniegumiem no 19. līdz 21. jūnijam Marseļā (Francijā) notika tā noslēguma pasākums. Turp devās arī pilotteritorijas Vidzemē partneri – VPR un LLF. Pasākuma ietvaros notika pilsētu un reģionu pārtikas sistēmu pārmaiņām veltīta konference, projekta CITIES2030 Ģenerālā asambleja un citas saistītās aktivitātes. Konferencē galvenā uzmanība tika pievērsta politikas inovācijām, labās prakses un kopienas iesaistes piemēriem Marseļas pilsētas-reģiona pārtikas sistēmās, kā arī pilsētas “soļiem”, lai tā 2030. gadā kļūtu par klimatneitrālu pilsētu. Bet Ģenerālā asambleja sniedza ieskatu par jau paveikto projekta partnervalstīs un organizācijās, tajā tika prezentēti projekta sasniegumi – veiktie pētījumi un aptaujas, kā arī datu apmaiņas platformas. Dalībniekus arī informēja par vēl paveicamo līdz projekta noslēgumam septembrī.

Pasākumā notika arī divas paralēlas darba grupu sesijas, kuras veicināja diskusijas un sniedza vērtīgas iespējas kontaktu veidošanai un ideju apmaiņai par galvenajām tēmām saistībā ar pilsētu-reģionu pārtikas sistēmām. Darba grupu dalībnieki aktīvā formā, ar spēļu elementiem, apmainījās ar pieredzi, kas iegūta dzīvo prakšu laboratorijās. Klātesošie guva ieskatu blokķēdes risinājumos un “digitālajos dvīņos”, kā arī iepazinās ar CITIES2030 Observatorijas platformu internetā, kura varētu kļūt par noderīgu resursu Eiropas pētniekiem, politikas plānotājiem un citiem interesentiem. Visas šīs pieejas un risinājumi ir ar mērķi atbalstīt partnervalstis to pārejā uz ilgtspējīgākām pārtikas sistēmām.

Tā kā starptautiskais projekts jau drīzumā noslēgsies, pasākuma laikā daudz tika runāts par projekta CITIES2030 ietekmi reģionālā, nacionālā un ES līmenī, kā arī tā pēctecību.

Projekts “CITIES2030” ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar granta līgumu Nr. 101000640. Ar plašāku informāciju par projektu “CITIES2030” iespējams iepazīties ŠEIT.

Par projektu

Jautājumiem:
Lienīte Priedāja-Klepere, projektu vadītāja
lienite.priedaja@vidzeme.lv
+371 26133028

Informāciju sagatavoja:
Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste
zane.kake@vidzeme.lv
+371 29334753