Pieejams pētījums “Inovāciju ekonomikas attīstības potenciāla un izaicinājumu izvērtējums Vidzemes reģiona pašvaldībās”

pec pieredzes uz ogri un livaniem

2011.gada nogalē un 2012.gada sākumā tika veikta izpēte “Inovāciju ekonomikas attīstības potenciāla un izaicinājumu izvērtējums Vidzemes reģiona pašvaldībās”. Tās mērķis bija apzināt Vidzemes resursus – vērtības, kuras ir pieejamas un kuras ir iespējams izmantot inovatīvu produktu un pakalpojumu ražošanai un pārdošanai Latvijas un pasaules tirgos, kā arī noskaidrot, kādi pasākumi ir nepieciešami, lai sekmētu, veicinātu inovācijas. Izpētes materiāls ir sagatavots, izmantojot publiski pieejamus pārskatus un pētījumus un pašvaldību aptaujas rezultātā iegūto informāciju.

Jēdziens «inovācija» asociējas ar zinātniskajām laboratorijām, pētniecību, nākotnes tehnoloģiju attīstību. Jā, arī tā tiek radīta inovācija. Taču inovācija tiek radīta un ieviesta arī ikdienišķākā vidē – mums līdzās darbojošos privātuzņēmumos, valsts un pašvaldību iestādēs, nevalstiskajās organizācijās. Tas notiek:

1)     pilnveidojot vai pārveidojot zināmos produktus un pakalpojumus, tādā veidā piešķirot tiem jaunu vērtību,

2)     radot jaunus produktus no tradicionālām, zināmām, pieejamām precēm,

3)     mainot vai pilnveidojot produktu ražošanas un pakalpojumu sniegšanas procesus.

Varam teikt, ka inovācija ir process, kurā idejas par produktiem un pakalpojumiem tiek īstenotas tirgū pieprasītā un konkurētspējīgā produktā vai pakalpojumā. Šādu ideju autors var būt ikviens cilvēks, darbojoties individuāli vai kopīgi ar citiem. Taču, lai rastos idejas, ir jāattīsta spējas un prasmes ieraudzīt lietu un norišu daudzveidīgo dabu, unikalitāti un pielietojamības iespējamību. Lai idejas īstenotu, ir nepieciešams izvirzīt drosmīgus un vienlaikus reālus mērķus, plānot un vadīt procesus, veidot “labāko spēlētāju” komandu un tajā darboties.

Mūsdienās inovācija tiek attiecināta uz jaunu ideju radīšanu un ieviešanu ikvienā darbības jomā, tādēļ arvien būtiskāk ir iesaistīt jaunrades procesā pēc iespējas lielāku iedzīvotāju skaitu, stiprinot viņu spējas būt sociāli un ekonomiski mobiliem. Ekonomiskā sistēmā ar augstāku sociālo un ekonomisko mobilitāti augstāks ir arī sabiedrības radošums, jo katram cilvēkam šādā vidē ir iespēja radīt un pierādīt savas idejas. Tāpēc mūsdienu apstākļos sekmīgākas ir teritorijas ar augstāku iespēju vienlīdzību, jo tās spēj nodrošināt radošas darbības iespējas lielam iedzīvotāju skaitam.

Ar pētījuma “Inovāciju ekonomikas attīstības potenciāla un izaicinājumu izvērtējums Vidzemes reģiona pašvaldībās” rezultātiem iespējams iepazīties šeit.

Izpētes dokumentu un Ievada informāciju sagatavoja:

Irīna Kulitāne

VPR eksperte inovāciju jautājumos

Izpēte tika īstenota projekta “Vidzemes reģiona pašvaldību kapacitātes stiprināšana inovāciju ekonomikas attīstības projektu jomā” ietvaros. Projektu 100% apmērā finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.