Jau gada sākumā ziņojām, ka Vidzemes plānošanas reģions veicis pētījumu ar mērķi identificēt reģiona uzņēmumu vajadzības inovāciju attīstīšanai sadarbībā ar pārrobežu partneriem, kā arī saprast, kādi ir iemesli, kāpēc šāda sadarbība ir ierobežota vai vispār nenotiek.
Individuāli tiekoties ar 29 mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) no ražošanas un rūpniecības, atslēgtehnoloģiju, veselības un uztura, IKT un ilgtspējīgu inovāciju nozarēm un Latvijas Augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera valdes pārstāvi tika iezīmēti trūkumi un stiprās puses līdz šim pieejamajos atbalsta instrumentos, kā arī izstrādāts plāns atbalsta stiprināšanai tieši reģionā.
Internacionalizācija ir paaugstināta riska pasākums, jo ietver gan finanšu, gan cilvēkresursus, turklāt rezultāts ne vienmēr ir paredzams. Kā norādīja uzņēmēji, visefektīvāk starptautiskai sadarbībai tiem palīdz tieši finansiālais atbalsts, dalība starptautiskās izstādēs un atbalsts eksportam. Saņemot šādu atbalstu, MVU daudz drošāk iesaistās uz internacionalizāciju vērstos projektos. Piemēram, atbalsts dalībai starptautiskā izstādē ļauj uzņēmējam satikt ārzemju klientus, parādīt sevi, iepazīt citus uzņēmējus, veidot jaunus kontaktus un iegūt informāciju par konkurentiem.
Par vismazāk efektīvu atbalstu tiek uzskatīta sadarbība ar tirdzniecības kamerām, apmācības, dalība biznesa organizācijās un semināros, kas bieži ir skaidrojams ar sliktu pakalpojumu kvalitāti. Par nozīmīgu atbalsta veidu ir norādīta sadarbības partneru atrašana un klientu piesaistīšana noieta tirgus paplašināšanai, vienlaikus minot finanšu līdzekļu trūkumu un spēcīgo konkurenci kā galvenos pārrobežu sadarbības šķēršļus. Analizējot pētījuma rezultātus, ir redzams, ka uzņēmēji sagaida personiskas konsultācijas un personalizētus pakalpojumus, kur vienkopus ir pieejama vispusīga un kvalitatīva informācija par uzņēmējiem pieejamiem atbalsta mehānismiem.
Balstoties uz uzņēmēju norādīto vajadzību, no maija Vidzemes plānošanas reģionā darbojas starptautisku inovāciju brokeris Ilona Platonova, kas Cēsīs un Valmierā sniedz individuālas konsultācijas uzņēmējiem. Inovāciju brokeris ir atbalsta persona uzņēmējiem, kas palīdz orientēties pieejamās atbalsta programmās, analizē un novērtē uzņēmuma attīstības iespējas pārrobežu kontekstā un palīdz meklēt atbilstošus starptautiskus partnerus Vācijā, Dānijā, Igaunijā, Lietuvā, Somijā un Polijā, sadarbības tīkla ietvaros.
Jau notikušās konsultācijas liecina par situāciju, ka uzņēmējiem trūkst informācijas par pieejamiem aktuālajiem atbalsta mehānismiem, jo tie pastāvīgi mainās – piemēram, viena atbalsta programma noslēdzas, tiek piedāvāta cita. Inovāciju brokeris apskata uzņēmuma situāciju un piedāvā risinājumu, kā esošās idejas attīstīt tālāk – kuram no attīstības virzieniem attiecīgajā situācijā var saņemt atbalstu, kuru ideju var attīstīt starptautiski.
G-DOG ir viens no uzņēmumiem, kas jau ir ticies ar inovāciju brokeri. Uzņēmuma vadītājs Uldis Reņģe uzskata konsultāciju ar brokeri kā ļoti vērtīgu pieredzi, kas ļāvusi paskatīties uz uzņēmuma procesiem no malas un ieraudzīt jaunas iespējas produktu virzīšanai ārvalstīs.
Konsultācijas ir bez maksas un tās ir pieejamas, iepriekš piesakoties pa e-pastu ilona.platonova@vidzeme.lv vai tālruni 29 282 826, vai aizpildot anketu ŠEIT.
Pētījums veikts projekta “GoSmart BSR” un Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020.gadam ietvaros, un ir skatāms ŠEIT (angļu valodā).
“GoSmart BSR” īsteno Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar partneriem no Somijas, Vācijas, Dānijas, Polijas, Lietuvas un Igaunijas Interreg Baltijas jūras reģiona (BJR) programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Tā mērķis ir palielināt inovāciju ieviesēju (inovāciju starpnieku, iestāžu, pētniecības iestāžu, uzņēmumu) kapacitāti, lai piemērotu viedās specializācijas pieeju.
Projekta mājaslapa: https://gosmartbsr.eu/