Pēc plaša aktivitāšu loka Vidzemes skolās un mājsaimniecībās, noslēdzas projekts “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība”

Pēdējā pusotra gada laikā Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar partneriem no Latvijas un Igaunijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” ietvaros ir īstenojis virkni aktivitāšu, kas vērstas uz izpratnes veicināšanu sabiedrībā par saprātīgu energoresursu izmantošanu ikdienā. Projektam noslēdzoties partneri secina, ka dažādu iesaistošu aktivitāšu ietvaros Vidzemē ir izdevies gan skolēniem pilotskolās, gan plašākai sabiedrībai rosināt izpratni par to, ka energoefektivitāte ir iespējama ne tikai pārliecinātiem vides entuziastiem, bet ikvienam no mums.

24. augustā Alūksnē notika projekta noslēdzošā sanāksme, kurā tā partneri no Vidzemes plānošanas reģiona, Alūksnes novada pašvaldības, Reuges pašvaldības (Igaunija) un Tartu Reģionālās enerģijas aģentūras (Igaunija) pārsprieda paveikto abās valstīs, kā arī prezentēja veiktā mājsaimniecību pētījuma rezultātus un radītos informatīvos materiālus, ko nodos izmantošanai skolām mācību procesā un sabiedrībai kopumā.

Vērtējot projekta partneru ieguldījumu, Igaunijas – Latvijas programmas sekretariāta pārstāve Janika Frīdentāle uzsvēra, ka šis bija ambiciozs projekts, ar nozīmīgu mērķi. “Jāatzīst, ka informācija ir nonākusi līdz ļoti daudz iesaistītajām pusēm. Ja salīdzina, šobrīd šis ir vienīgais projekts programmā, kas informatīvi ir spējis aizsniegt tik plašu mērķauditoriju.”

Savukārt Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Maija Rieksta pauda, ka sabiedrības paradumu maiņa ir ilgstošs un laikietilpīgs process. “Lielākais ieguvums, kas izriet no projekta, ir aktīvā darbība pilota skolās, kur skolēni skolotāju pavadībā “Enerģijas pulciņos” apguva labas prakses energoresursu lietošanā un pētīja ikdienā notiekošas sakarības. Skolēni tālāk ir tie, kas iet mājās un stāsta vecākiem par to, kā labāk saimniekot, veidojot arī daļu no jaunas augošās paaudzes ar citiem paradumiem. Tāpat ieguvums ir ikviens uzrnātais sabiedrības pārstāvis, kurš šobrīd kaut vienu lietu ikdienā dara efektīvāk,” atzīst M. Rieksta.

Projekta ietvaros pagājušajā mācību gadā skolēni darbojās speciāli šim nolūkam organizētos “Enerģijas pulciņos” pilotskolās Vidzemē – Lizuma vidusskolā, Valmieras Viestura vidusskolā, kā arī Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā. Praktiskākam mācību procesam skolas tika aprīkotas ar iekārtām energoefektivitātes izzināšanai, kas ļāva skolas personālam un bērniem izdarīt secinājumus par apgaismojumu, siltumu un citu energoresursu patēriņu skolā. Papildus organizētas izzinošas ekskursijas, kā arī video konkurss skolēniem un viņu ģimenēm. Projekta ietvaros arī skolu skolotāji piedalījās apmācībās par energoefektivitātes tematiku.

Vēršoties pie sabiedrības gan informatīvas kampaņas, gan praktisku aktivitāšu ietvaros rosināts aizdomāties par iespējamiem ieguvumiem mājsaimniecībām, t.sk. finansiāliem, pārdomāti izmantojot energoresursus savās mājās un darba vietā. Aktīvi mājsaimniecību pārstāvji un skolotāji no Valmieras, Alūksnes un Igaunijas pilsētas Reuges iepazinās ar vairākiem iespaidīgiem energoobjektiem Latvijā, izzinot veidus pilnvērtīgai enerģijas ražošanai un pārstrādei. Tāpat sabiedrības pārstāvjus aicinājām iepazīties ar mūsdienu mājsaimniecību tehnoloģijām lekcijā Energoefektivitātes centrā, kur varēja uzzināt daudz noderīgu padomu, kā ietaupīt gan energoresursus, gan naudu.

Pulcējot vairākus desmitus diskusijas dalībnieku, šovasar Vidzemes plānošanas reģions sarunu festivālā „Lampa“ organizēja diskusiju “Kā būt energoefektīvam ikdienā?”. Papildus radīta televīzijas rubrika “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība”, vidzemniekus iepazīstinot ar entuziastiskiem cilvēkiem, kas projekta aktivitāšu iespaidā mainījuši savus ikdienas paradumus. Sižetu tapšanai viņi vēra sava nama durvis filmēšanas kamerām un dalījās pieredzē ar panākumiem energoresursu taupīšanā.

Projektā iesaistītās Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītaja Santa Supe vērtē: „Projekts ļāva atklāt, ka ikviens no mums var pārdomāt savu ikdienas rutīnu. Darbā, mājās, skolā, jebkurā situācijā varam piedomāt pie mazām sadzīves lietām, kas kopā veido diezgan ievērojamas izmaiņas. Nekas tā nerosina uz pārmaiņām kā regulāri paša veikti pieraksti un analīze, jo tas palīdz sagraut tos mītus, ko sev esam radījuši. Mazās lietas neprasa milzu ieguldījumus, tikai pieraduma izstrādāšanos – aizvērt krānu, kamēr tīrām zobus vai lietojam ziepes, uzvārīt tikai tik ūdens, cik nepieciešams, izmantot auduma iepirkumu maisiņu, atkaļķot sadzīves tehniku, pēdējam izslēgt gaismu, piezīmēm darbā izmantot no vienas puses aprakstītu papīru. To tik tiešām var ikviens!”.

Aktivitātes rezultējušās arī vairākos vērtīgos materiālos, ko aicināts izmantot ikviens. Skolēnu “Enerģijas pulciņu” darba vadīšanai tapa mūsdienīgs un profesionāls materiāls ar darba lapām skolēniem par enerģiju. Jebkuras skolas skolotājam ir iespējams izmantot šo kā mācību materiālu nodarbībās jau ar tuvojošos mācību gadu.

Sabiedrības informēšanas kampaņas laikā 10 mājsaimniecības no Alūksnes novada piedalījās pētījumā un vienu mēnesi veica savas mājsaimniecības enerģijas patēriņa uzskaiti speciāli izveidotā “Enerģijas dienasgrāmatā”, tāpat projekta vadošā partnera pārstāvji no Tartu Reģionālās enerģijas aģentūras izstrādāja aptaujas anketu, kuru aizpildīja 68 Vidzemes un 23 Dienvidigaunijas iedzīvotāji. Balstoties uz iegūtajiem datiem, radīti seši raksturīgākie enerģijas patērētāju profili, kuri sastopami gan Igaunijā, gan Latvijā, un atspoguļoti grāmatā „Enerģiski cilvēki: 6 enerģijas dienasgrāmatas“. To drukātā formātā var saņemt ikviens interesents, sazinoties ar Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvjiem.

Projekts “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” īstenots Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam ietvaros. Vairāk informācijas: http://www.trea.ee/sec/lv/. Aktivitātes īstenotas no 2017. gada marta.

Papildu informācija: Maija Rieksta, projekta vadītāja, maija.rieksta@vidzeme.lv.

Augstākminētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.