Pagarināti deinstitucionalizācijas plānu izstrādes termiņi

Pagarināti plānošanas reģionu un pašvaldību sadarbības līgumu noslēgšanas un deinstitucionalizācijas (DI) plānu izstrādes termiņi.

Tas ļaus deinstitucionalizācijas (DI) procesā pilnvērtīgi iesaistīties tām pašvaldībām, kas izvēlējušās piedalīties nesen vai par dalību vēl lems, ir pagarināti plānošanas reģionu un pašvaldību sadarbības līgumu noslēgšanas un deinstitucionalizācijas (DI) plānu izstrādes termiņi.

Attiecīgi tās piecas pašvaldības, kuras vēl nav pieņēmušas lēmumus par dalību DI, varēs lemt par iesaistīšanos līdz šī gada beigām. Savukārt Latvijas plānošanas reģioni koordinētus DI plānus varēs izstrādāt līdz 2017. gada beigām. Tādējādi plānošanas reģioni varēs pabeigt apzināt visus cilvēkus, kas iesaistīties DI projektos, izvērtēt katra cilvēka individuālās vajadzības un izstrādāt sociālās aprūpes vai rehabilitācijas atbalsta plānus, novērtēt sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu pieejamību un izplānot, kur un kādus pakalpojumus nepieciešams veidot DI ietvaros.

To nosaka otrdien, 29. novembrī, valdības sēdē pieņemtie grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 16. jūnija noteikumos “Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamība personām ar invaliditāti un bērniem” pasākuma “Deinstitucionalizācija” īstenošanas noteikumi””.

Pieņemtie grozījumi konkretizē DI plānu satura un apstiprināšanas procedūras nosacījumus. DI plānos tiks iekļauts pašvaldību vajadzībām visatbilstošākais infrastruktūras ieguldījumu risinājums. Kopumā DI ietvaros Latvijas pašvaldības varēs iekārtot telpas dienas centriem, grupu mājām vai specializētām darbnīcām cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī ģimeniskai videi pietuvinātas mājas bērniem, kas palikuši bez vecāku aprūpes.

Paredzēts, ka turpmāk pašvaldībām būs iespēja DI projektā iekļaut arī tās personas, kurām jau tiek sniegti sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi. Atbrīvoto finansējumu varēs novirzīt citām pašvaldības iedzīvotāju grupām, piemēram, veciem cilvēkiem ar vecuma demenci.

Grozījumu projektā noteikti individuālo vajadzību izvērtēšanas un pakalpojumu sniegšanas nosacījumi tiem bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuri projektā laikā kļūst pilngadīgi. Turpmāk bērnu likumiskajiem pārstāvjiem būs iespēja izvēlēties individuālās izvērtēšanas veidu un attiecīgi arī to, vai bērns projekta ietvaros saņems bērniem, vai pieaugušajiem cilvēkiem paredzētos pakalpojumus.

Tāpat grozījumos paredzēta iespēja pašvaldībām pēc DI plāna izstrādes precizēt pasākuma mērķa grupas personu skaitu, kurām tās nodrošinās sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus. Savukārt plānošanas reģioniem ir noteiktas tiesības organizēt bērnu individuālo vajadzību novērtēšanu ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem bērnu aprūpes iestādēs, kuras nav šo reģionu sadarbības partneri DI pasākuma ietvaros.

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

Par projektu