No 25. līdz 27. jūnijam Vidzemes plānošanas reģiona komanda piedalījās Interreg Europe pārrobežu projekta “Jauni sadarbības modeļi labākas dzīves vides veidošanai” (PICOBELLO) pirmajā pieredzes apmaiņā Galisijas reģionā Spānijā. Brauciens organizēts, lai iegūtu zināšanas par partneru reģionos īstenotajiem piemēriem Jaunā Eiropas Bauhaus principu ieviešanā un integrēšanā.
Šīs starptautiskās pieredzes apmaiņas ietvaros sešas projektā iesaistītās dalībvalstis un sadarbības partneri trīs dienu laikā koncentrējās uz iekļaušanas principu piemēriem – dažādām aktivitātēm un iniciatīvām, kas vērstas uz sabiedrības un kultūras bagātināšanu, inovāciju veicināšanu un dzīves vides uzlabošanu, pozitīvi ietekmējot gan vietējos iedzīvotājus, gan vidi, kurā viņi dzīvo.
Lai izzinātu dažādas jau īstenotās pieejas, pieredzes apmaiņas laikā organizētas informatīvas lekcijas, kā arī praktiska pieredzes apmaiņa un izbraukumi. Diskusiju veidā izzināti piemēri mājokļu pieejamības veicināšanai, tradicionālo rokdarbu savienošanai ar mūsdienu pasauli, dzīvojamo rajonu labiekārtošanai, lauku teritoriju revitalizācijai un tūrisma attīstībai, izpētīta arī Spānijas vietējo organizāciju pieredze par to, kā veselības sektors var veicināt iekļaušanu.
Attālināti sarunai pievienojās Cēsu novada pašvaldības pārstāve, Attīstības pārvaldes Projektu ieviešanas, uzraudzības nodaļas Kultūras un starptautisko projektu vadītāja Anita Baltace, kas klātesošos iepazīstināja ar stāstu par atbalsta centru “Pērle” – pilotprojektu deinstitucionalizācijas norisēm Cēsu novadā, lai cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem palīdzētu iekļauties sabiedrībā. Latvijas mērogā šis ir unikāls piemērs gan tāpēc, ka tā nav tipiska sociālo pakalpojumu ēka cilvēkiem ar invaliditāti, gan tāpēc, ka ēku atbilstoši pašvaldības līdzfinansējuma, valsts dotāciju un ERAF līdzekļu izlietošanas noteikumiem realizējuši jauni un talantīgi arhitekti.
Praktiski projekta komanda Ferrolas pilsētā aplūkoja “Meninas de Canido” festivālā radītos sienu gleznojumus. Festivāls jau vairāk nekā 10 gadu garumā ir kļuvis par sociālu un kultūras kustību, kas sniedz ieguldījumu vietējā rajona estētikas un dzīvotspējas uzlabošanā, izmantojot mākslu kā līdzekli kopienas vienošanai un apkārtējās vides uzlabošanai. Festivāla laikā vietējie mākslinieki un citi interesenti no visas pasaules pārvērš iepriekš izvēlētas ēkas un to sienas par mākslas darbiem. Komanda apmeklēja arī kopienas dārzu, kas pieejams visiem vietējiem iedzīvotājiem. Dārza teritorija pieder uzņēmumam, kas pašlaik to neizmanto, tāpēc iedzīvotājiem ir ļauts izmantot šo vietu. Kopienas dārzs veicina saikni starp cilvēkiem, uzņēmumu un vietējo pašvaldību. Šie un citi Galisijas reģionā aplūkotie piemēri liecina, ka kopienas aktivitātes var ne tikai uzlabot pilsētvides izskatu, bet arī veicināt sociālo vienotību, iedzīvotāju iesaisti un iekļaušanu, kā arī uzlabot dzīves vides apstākļus.
Turpmākie uzdevumi projektā PICOBELLO paredz Vidzemes plānošanas reģionam analizēt pašreizējo situāciju saistībā ar labākas un ilgtspējīgākas dzīves vides veidošanu iedzīvotājiem, lai identificētu pašreizējos izaicinājumus plānošanas reģionā. Starptautiskā sadarbība un pieredzes apmaiņa, kas ir neatņemama šī projekta sastāvdaļa, sniegs būtisku ieguldījumu piemērotāko risinājumus rašanā. Nākamā pieredzes apmaiņa projektā PICOBELLO paredzēta Barselonā 2025. gada februārī.