20. februārī Vidzemes plānošanas reģionā viesojās Norvēģijas pašvaldību pārstāvji, lai Norvēģijas finanšu instrumenta (NFI) projekta ietvaros iepazītos ar teritorijas attīstības plānošanas sistēmu Latvijā gan nacionālā, gan reģionālā līmenī. Norvēģiju pārstāvēja četri plānošanas speciālisti no Oplandes reģionālās pašvaldības un pa vienam speciālistam no Estfollas un Eustagderes reģionālajām pašvaldībām.
Vispirms viesi devās uz Cēsu Jauno pili, kur tos sagaidīja Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) Attīstības padomes priekšsēdētājs Hardijs Vents, kurš uzsvēra norvēģu pieredzes un NFI ieguldījuma nozīmi reģiona plānošanas dokumentu kvalitatīvā izstrādē. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vecākais konsultants Ilgvars Francis iepazīstināja norvēģu speciālistus ar Latvijas administratīvo iedalījumu un situāciju pašvaldībās. Tāpat arī viņš stāstīja par Eiropas Savienības (ES) fondu finanšu apguvi 2007.-2013. gada plānošanas periodā, par pieredzētajām problēmām, secinājumiem un mācībām, kas jāņem vērā nākotnē. I.Francis iepazīstināja norvēģus ar Latvijas teritorijas plānošanas sistēmu un plānošanas dokumentiem, kā arī ieskicēja plānoto reģionālo politiku līdz 2020. gadam. Norvēģu speciālistus īpaši interesēja, kā tiek nodrošināta vietējo plānošanas dokumentu saskaņošana ar reģionāla un nacionāla līmeņa plānošanas dokumentiem, kā arī ar politisko vēlēšanu ciklu. Viņi iepazīstināja ar nesen Norvēģijā izveidoto sistēmu, kur teritorijas attīstības plānošanas dokumenti tiek saistīti ar 4 gadu vēlēšanu ciklu un ir jāaktualizē gada laikā pēc kārtējām vēlēšanām, tādā veidā panākot lielāku politisko iesaisti teritorijas attīstības plānošanā un politisko atbildību par plānu realizāciju.
Savukārt VPR pārstāvji iepazīstināja viesus ar Vidzemes reģiona profilu, iestādes struktūru un funkcijām, sadarbību ar pašvaldībām un pieredzi ES fondu projektu realizācijā. Norvēģu viesus īpaši interesēja Vidzemes reģiona attīstības scenāriji 2011.-2030. gadam un to loma jaunu plānošanas dokumentu izveidē gan vietējā, gan reģionālā līmenī.
Vizītes turpinājumā viesi iepazinās ar Cēsu Jauno pili un tās muzeju, lai pēc pusdienām dotos tālāk uz Valmieru, kur tos uzņēma Valmieras domes priekšsēdētājs Inesis Boķis. I.Boķis uzsvēra, ka jau iepriekš Valmieras pilsētai ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Norvēģiju. Viesi tika iepazīstināti ar Valmieras pilsētu, tās attīstības potenciālu, kā arī ar tās īstenotajiem un plānotajiem infrastruktūras projektiem. Norvēģu speciālisti izrādīja interesi arī par to, kā Valmierai izdodas attīstīt labu uzņēmējdarbības vidi pilsētā un kā tiek strādāts ar investoru piesaisti. Ar Strenču novadu un tā attīstības prioritātēm iepazīstināja Strenču pašvaldības starptautisko projektu vadītāja Ilona Pinzule. Viņa pastāstīja par Strenčos veiktajiem infrastruktūras projektiem un ieguldīto finansējumu.
Vizītes noslēgumā dalībnieki vienojās par interesējošiem jautājumiem, ko pārrunāt atbildes vizītē Norvēģijā, kas jau 5. un 6. martā norisināsies Oplandē, un kuras laikā Latvijas plānošanas reģionu pārstāvji gūs pieredzi un jaunas idejas reģionālo plānošanas dokumentu izstrādei.
Projekts „Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšana” tiek īstenots NFI 2009.-2014. gada programmas „Kapacitātes stiprināšana un institucionālā sadarbība starp Latvijas un Norvēģijas valsts institūcijām, vietējām un reģionālām iestādēm” ietvaros. Projekta vadošais partneris ir VARAM un tā mērķis ir stiprināt Latvijas vietējo pašvaldību un plānošanas reģionu teritorijas attīstības plānošanas kapacitāti, kā arī izstrādāt reģionāla un valsts līmeņa teritorijas attīstības plānošanas dokumentu projektus.
Papildus informācija: Ieva Kalniņa, Teritorijas plānošanas nodaļas vadītāja, Tālr.: 64116006, E-pasts: ieva.kalnina@vidzeme.lv; www.vidzeme.lv