No 2. līdz 5. oktobrim RATIO projekta komanda un eksperti apmeklēja Korkas pilsētu Īrijā, lai iepazītu īru pieredzi mazo un jaunuzņēmumu (start-up) atbalstam. Pēc skaita jau piektā vizīte RATIO ietvaros bija kā brangs zināšanu ,,kumoss” pirms gala lēmuma pieņemšanas , kuras labās prakses vērtīgi pārņemt Latvijai un iestrādāt Rīcības plānā inovācijas politikas uzlabošanai reģionā. Pasākuma programmā galvenais uzsvars tika likts uz uzņēmējdarbības attīstības iespējām lauku teritorijā. Kā pirmo apmeklējām Rietumkorkas pilsētu Skiberīnu ( Skibbereen).
Īrijā ir daudzpusīga sistēma uzņēmējdarbības atbalstam. Sākotnēji šķiet, ka daudz organizāciju, kas strādā šajā virzienā, taču katrai ir savs profils, finansēšanas avoti un sakārtota sadarbības sistēma ar savas jomas institūcijām. Kā ,,jumta” organizācija Īrijā ir Enterprise Ireland, taču uz līguma pamata reģionālā līmenī sekmīgi darbojas Vietējo uzņēmumu atbalsta organizācija (Local Enterprise Office) ar plašu biroju tīklojumu valstī, kopskaitā 31 pārstāvniecība. Darbības fokuss: atbalstīt mazos uzņēmumus līdz 10 strādājošajiem, finanšu instrumenti uz izaugsmi orientētiem biznesiem, uzņēmējdarbības lomas stiprināšana sabiedrībā. Skolas, augstskolas – tā ir viena no galvenajām merķauditorijām, kur rasties nākotnes inovatoriem. Local Enterprise Office filozofija – uz klientu vajadzībām balstīta darbība; palīdzēt tiem , kam tas visvairāk vajadzīgs; iznākt ārā no sava komfortablā datora krēsla un izzināt uzņēmēju vajadzības klātienē. Valsts finansētā organizācija Enterprise Ireland vairāk strādā uz eksporta uzņēmumu atbalstu – pētniecība/inovācijas, starptautiskie tirgi, apmācība, finansēšanas programmas.
Rietumkorkā veiksmīgi darbojas vēl viena vietēja mēroga organizācija Macroom E Enterprise gan startapiem, gan jau strādājošiem uzņēmumiem, lielu vērību veltot videi draudzīgu risinājumu izmantošanu uzņēmējdarbībā un publiskā sektora/kopienu projektos.
Skiberīnā ir tikai 2500 iedzīvotāju, taču atbalsts uzņēmējdarbībai ir pārsteidzoši liels. Viens no pirmajiem priekšnoteikumiem tam ir ātra interneta pieejamība. Jāsaka, ka Īrijai uz to vēl jāpiestrādā. Ludgate Hub jeb kopdarba māja pilsētā piedāvā internetu ar 1 gigabitu sekundē un kopā strādāšanas telpas vairākiem desmitiem jaunuzņēmumu. Ludgate centrs nosaukts tā dibinātāja Persija Ludgeita vārdā. Viņu var nosaukt par mūsdienu skaitļošanas zinātnes priekšteci. Viņa pārliecība- viss var mainīties vienā mirklī, domājot straujo tehnoloģiju attīstību mūsdienās
Lielisks piemērs, kā no mini uzņēmuma, kas pārdeva datoru programmatūru, kļūt par inovatīvu, pasaules klases platformu sakaru tehnoloģiju jomām ir Skiberīnā bāzēts uzņēmums Spearline. 2003. gadā to dibināja divi universitātes draugi Kevins Baklijs ( Kevin Buckley_un Metjū Lolars (Matthew Lawlor). Viņi izveidoja globālu platformu, kas testē bezmaksas zvanu audio kvalitāti, savienojumus, darbības pārtraukumus, kvalitātes pazemināšanos, veic uzraudzību, maršrutizēšanu, mobilo viesabonēšanu, sniedz pakalpojumus zvanu centriem. Spearline pārstāvniecība ir vairāk kā 60 valstīs. Kevina Baklija uzstāšanās ir vērtīgu domu un atziņu piepildīta. Kā viena no tām – ticēt lauku nākotnei. Tam izcils pierādījums ir Spearline panākumi, parādot, ka no metropolēm attālinātā vietā var sasniegt izcilību un pelnīt miljonus.
Vizītes noslēdzošā diena arī bija informācijas piesātināta. Skillnets ir valsts līdzfinansēta institūcija apmācības nodrošināšanai uzņēmējiem. Balstoties uz darba tirgus vajadzību izpēti, Skillnets var saņemt valsts finansējumu apmācību organizēšanai, taču savus administratīvos izdevumus un algas jāprot nopelnīt pašiem. Tikai 2016.gadā 200 kursus apmeklēja vairāk kā 1000 interesentu.
Pēcpusdienā iepazinām Rubicon centru – mūsdienīgas, gaišas kopdarba telpas jaunuzņēmumiem, kur radīt un attīstīt idejas, satikt domubiedrus, izjust biznesa ,,garšu”. Centrs atvērts arī ārvalstu jaunajiem startapiem. Līdzko kāds kļūst patstāvīgi darboties spējīgs, vieta jāatbrīvo nākošajiem bet jāatzīmē, ka šiem uzņēmumiem arī nav noteikts maksimālais uzturēšanās laiks. Tālu nav jāmeklē gribētāji. Turpat blakus ir Korkas tehnoloģiju institūts, no kurienes absolvējas topošie uzņēmēji.
Kā labs brauciena noslēgums bija Korkas universitātes koledžas iepazīšana, kas ir viena no līderinstitūcijām pasaulē pārtikas, uzturzinātnes pētniecības jomā. Svarīgi, ka šajā mācību iestādē uz pārtiku un pētniecību skatās plašāk un jaunajiem studentiem ir pieejamas mācības arī par pārtikas biznesa veidošanu, kā arī tiek veikti nozīmīgi pētījumi par pārtikas fizisko un psiholoģisko ietekmi. Iegūtie kontakti var lieti noderēt mūsu Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera darbā.
RATIO projekts tiek īstenots Interreg Europe programmas ietvaros.
Papildus informācija:
Laima Engere, RATIO projekta vadītāja
e-pasts: laima.engere @ vidzeme.lv, tālr. 28376912