4. aprīlī Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā (DACVĢ) norisinājās izzinošs un iesaistošs pasākums “Mana balss = mana ietekme Eiropā”, ko sadarbībā ar skolu organizēja EUROPE DIRECT centrs “Vidzeme”. Divu stundu laikā DACVĢ 10. un 11. klašu skolēni piedalījās saturīgās diskusijās par Eiropas Savienības būtiskākajiem izaicinājumiem un analizēja, kā ikviens pilsonis – īpaši jaunieši – var ietekmēt un līdzdarboties Eiropas nākotnes veidošanā.
Pasākuma centrā bija grupu darbs, kura laikā skolēni diskutēja par tādām tēmām kā demogrāfiskās pārmaiņas, bezdarbs, drošība un aizsardzība, dezinformācija sociālajos medijos, ES starptautiskās ietekmes palielināšana un ES vērtību nozīme mūsdienu sabiedrībā.
Šajās diskusijās skolēniem pievienojās Eiropas Parlamenta deputāts Mārtiņš Staķis un ES Reģionu komitejas vietējo pašvaldību deputātu tīkla pārstāve, Ādažu novada domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone. Abi viesi aktīvi iesaistījās sarunās ar skolēnu grupām, ne tikai atbildot uz jautājumiem, bet arī iedrošinot skolēnus skatīties plašāk – redzēt Latviju Eiropas kontekstā un apzināties savu lomu sabiedrībā. Aicinātajiem viesiem sarunas sniedza iespēju izzināt jauniešu attieksmi, nostāju un domas, kā arī uzklausīt skolēnu rūpes, vēlmes un nepieciešamības.

Mārtiņš Staķis, uzrunājot klātesošos, uzsvēra, ka jaunieši nav tikai nākotnes sabiedrības daļa – viņi jau šobrīd ir aktīvi sabiedrības dalībnieki ar spēju ietekmēt notiekošo. Viņš atgādināja, ka jebkurš no klātesošajiem jau 2029. gada Eiropas vēlēšanās var kandidēt un kļūt par Eiropas Parlamenta deputātu. Vienlaikus viņš uzsvēra vēlēšanu nozīmi, aicinot nepalikt malā: “Ja jaunieši nepiedalās vēlēšanās, politiķi spiesti pielāgot savu dienaskārtību tiem, kas balso.”
Karīna Miķelsone akcentēja to, cik tieši Eiropas Savienības lēmumi ietekmē pašvaldību darbu: “Aptuveni 70 % lēmumu, kas tiek pieņemti ES līmenī, atspoguļojas arī ikdienas darbā vietējā līmenī. Tāpēc ir svarīgi, lai šie lēmumi būtu balstīti arī sabiedrības – tostarp jauniešu – vajadzībās.” Viņa iedrošināja skolēnus paplašināt savu redzesloku un izmantot iespējas, ko sniedz ES, lai arī pašiem būtu vieglāk izvērtēt notiekošo un virzīt pārmaiņas.
EUROPE DIRECT centra “Vidzeme” vadītāja Liene Pelēkzirne norāda: “Pasākuma mērķis bija rosināt skolēnus iedziļināties jautājumos, kas veido Eiropas nākotni, un saprast, ka arī viņu viedoklim un līdzdalībai ir reāla nozīme. Jauniešu atsaucība un diskusiju dziļums apliecina, ka viņi ir gatavi uzņemties aktīvāku lomu sabiedrībā.” Viņa uzsver arī pasākuma izglītojošo ieguvumu: “Šādas tikšanās palīdz trenēt spēju analizēt, diskutēt, argumentēt un uzklausīt citus – prasmes, kas ir būtiskas gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē. Es ceru, ka šis pasākums skolēniem deva ierosmi nebaidīties īstenot savus mērķus, būt sabiedriski aktīviem un pieņemt lēmumus izsvērti un atbildīgi, jo ikvienai balsij ir nozīme un ietekme. Pasākums ir vēl viens labs piemērs tam, ka Eiropas Savienība mums ir tuvāk, nekā esam pieraduši domāt.”