LM ar plānošanas reģioniem un ministriju pārstāvjiem pārrunā deinstitucionalizācijas ieviešanu

lm ar planosanas regioniem un ministriju parstavjiem parruna deinstitucionalizacijas ieviesanu

Labklājības ministrijā (LM) ceturtdien, 18.februārī, notika paplašinātā Sociālo pakalpojumu attīstības padomes sēde, lai pārrunātu aktuālākos jautājumus deinstitucionalizācijas (DI) jeb sabiedrībā balstītu pakalpojumu ieviešanas procesā.

LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme un par DI procesu atbildīgo LM departamentu vadītāji un eksperti atgādināja, ka DI mērķis ir panākt, ka pieaugušie cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem retāk nonāk ilgstošās aprūpes institūcijās, tā vietā saņemot nepieciešamo atbalstu neatkarīgai dzīvei savā mājoklī. Ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem būtiski ir nodrošināt iespēju augt ģimeniskā vai tai pietuvinātā vidē, savukārt bērniem ar funkcionāliem traucējumiem svarīgi ir piedāvāt pašvaldībās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus.

Sanāksmē piedalījās Latvijas plānošanas reģionu pārstāvji no Zemgales, Kurzemes, Vidzemes un Rīgas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas, Veselības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības u.c. pārstāvji. Plaši pārstāvētas bija Nevalstiskās organizācijas ( NVO), kas pārstāv DI mērķa grupu intereses un kopā ar pašvaldībām un plānošanas reģioniem iesaistīsies DI plānošanā un ieviešanā.

Kopējās sarunās izskanēja un tika akceptēta iniciatīva par turpmāku ciešu sadarbību un informācijas apmaiņu starp ministrijām, jo DI īstenošana aptver plašu sabiedrības loku – gan iedzīvotājus, kam nepieciešami sociālie pakalpojumi, gan potenciālos pakalpojumu sniedzējus, gan politikas veidotājus un īstenotājus. Sociālo pakalpojumu attīstības padomes dalībnieki pauda pārliecību, ka DI īstenošanai vispārējo pakalpojumu, piemēram, veselības, kultūras, izglītības iestādes pieejamība ir tikpat svarīga kā sociālo pakalpojumu nodrošināšana.

Tikšanās laikā LM izteica pateicību lielai daļu Latvijas pašvaldību, kas, izprotot DI ieguvumus savu iedzīvotāju labā, aktīvi iesaistījās DI plānošanas sākotnējā procesā un noslēdza nodomu protokolus ar plānošanas reģioniem.

Savukārt pašreiz visi pieci plānošanas reģioni aktīvi veic nākamo darbu – slēdz sadarbības līgumus ar pašvaldībām par DI projektu īstenošanu. Iecerēts, ka līdz 2016.gada 31.martam tiks parakstīta lielākā daļa šo sadarbības līgumu. LM aicina pašvaldības vērsties savā plānošanas reģionā, lai pēc iespējas ātrāk tiktu parakstīti sadarbības līgumi par iesaisti DI projektu īstenošanā, kas attiecīgi paredz arī finansējuma pieejamību sociālo pakalpojumu attīstībai. Sadarbības līgumus vēl arvien ir iespēja noslēgt arī tām pašvaldībām, kuras līdz šim nebija vienojušās par iesaistīšanos DI projektu īstenošanā.

LM ir iecerējusi 2016.gada aprīlī organizēt īpašas apmācības Latvijas pašvaldību sociālo dienestu darbiniekiem par atbalsta intensitātes skalas metodiku individuālo vajadzību izvērtēšanai  pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Šīm apmācībām sociālo dienestu darbinieki, kuri pēc tam ikdienā būs iesaistīti darbā ar klientiem ar garīga rakstura traucējumiem, ir aicināti pieteikties savā teritoriālajā plānošanas reģionā vai interesēties LM.

Laika posmā līdz 2022.gadam ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu Latvijā plānots attīstīt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus pilngadīgiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuri dzīvo ģimenēs.

Informāciju sagatavoja:

Iveta Kancēna,

LM Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste

67021615, iveta.kancena@lm.gov.lv