Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz Piebalgas pumpenieku dienu

Š.g. 20. augustā plkst. 12.00  Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijā Vecpiebalgas “Vēveros” tiks svinēta “Piebalgas pumpenieku diena”, kurā varēs uzzināt par kādreiz tik aktuālo pumpenieka jeb pumpju meistara amatu, un notiks pēc autentiskiem paraugiem jaunizveidotā koka pumpja atklāšana.

Piebalgā, arī “Vēveros”, un cituviet Latvijā 19. gadsimta otrā pusē zemnieku sētās parādījās koka ūdens sūkņi (pumpji) un koka ūdensvadi. Turklāt koka pumpji tika uzstādīti ne tikai sētā pie akas, bet arī mājas virtuvē un kūtī – tieši pie lopu siles. Ar aku tos savienoja koka ūdensvadi, ko sauca par līnijām, un tie varēja būt pat 200 metrus gari. Pumpjus un koka ūdensvadus uzstādīja īpaši amata meistari, kurus Piebalgā dēvēja par pumpeniekiem. Līdz ar lauku elektrifikāciju 20. gs. 2. ceturksnī, kad aizvien biežāk priekšroka tika  dota moderniem sūkņiem, pumpenieku amata pratēji pakāpeniski izzuda.

Pēc foto un videomateriāliem “Vēveros” ir jaunizveidots koka pumpis, kādu to lietoja 19. gadsimta beigās, 20. gadsimta sākumā. Pumpi radīja kokapstrādes meistars Rihards Vidzickis.

Piebalgas pumpenieku dienā un jaunā pumpja atklāšanas svētkos būs iespēja noskatīties arī dokumentālās filmas “Sakarības” un “Pēdējais Piebalgas pumpenieks”, kuras aizvadītā gadsimta septiņdesmitajos gados veidojuši Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja darbinieki. Viens no filmu autoriem Dr. hist. Mārtiņš Kuplais arī uzstāsies ar priekšlasījumu  “Ūdens lauku sētā”. Būs iespēja apskatīt pumpenieku darba rīkus un redzēt amata paraugdemonstrējumus.

Lai sekmētu pumpenieku amata prasmju un zināšanu saglabāšanu, praktizēšanu, dokumentēšanu, izpēti un popularizēšanu Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs īsteno Valsts kultūrkapitāla fonda un Vidzemes plānošanas reģiona atbalstīto “Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programmas 2023” projektu “Piebalgas pumpenieku amats”. Projekta ietvaros ir apkopoti materiāli par pumpenieku amatu, sarūpēti nepieciešamie kokmateriāli un metāla detaļas, sagatavoti darbarīki, kā arī izgatavots un uzstādīts koka ūdens sūknis.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ir viens no senākajiem un plašākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā. Tā platība ir 87 hektāri un tajā izvietotas 114 senceltnes no visiem Latvijas novadiem. Muzejā notiek krājumu komplektēšanas un glabāšanas, izglītojošais, pētnieciskais un restaurācijas darbs. 2024. gadā muzejs svinēs savu simtgadi. Muzejam ir arī divas lauku ekspozīcijas to dabiskajā atrašanās vietā – muzejs “Vēveri” Vecpiebalgas pagastā un zvejnieku sēta “Vītolnieki” jūras krastā Rucavas pagastā.

Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

Tuvāka informācija: Līga Rimšēviča, Komunikācijas projektu vadītāja, 29422779

.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.