„Lai veidotu nākotni, jāzina sava pagātne” – aizvadīta projekta HISTCAPE noslēguma konference

radis risinajumus vidzemes kulturvesturisko vertibu aizsardzibai un attistibai

Vēsturiskās pilsētas un ar tām saistītās ainavas ir unikāla Eiropas identitātes sastāvdaļa. Kamēr Eiropas 500 miljonu lielā populācija koncentrējas lielpilsētās un tām pietuvinātās teritorijās, tikmēr 80% no tās teritorijas ir lauku apvidi. Un tieši šajās lauku teritorijās ir ainavas, kurās spēcīgi saskatāma Eiropas identitāte un unikālā vērtība. Taču pēdējo gadu desmitu laikā šīm vietām draud izzušana. Iedzīvotāju migrācija, zema ekonomiskā aktivitāte ir radījusi situāciju, kas tieši apdraud lielu vairumu Eiropas vēsturisko vērtību. Apzinoties šīs problēmas, projekts „Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas” (HISTCAPE), sadarbojoties 11 partneriem no dažādām Eiropas valstīm, jau trīs gadu garumā meklē risinājumus izaicinājumiem, ar kuriem jāsaskaras šīm lauku teritorijām. 2014. gada nogalē projekts noslēdzas un šo gadu laikā ir paveikts daudz. Lai par projektā sasniegto informētu plašāku sabiedrību, 16., 17. septembrī Slovēnijā, Podčetrekas pašvaldībā, norisinājās projekta noslēguma konference. Tajā dalību ņēma arī Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) projekta komanda.

Projekta HISTCAPE uzdevums ir meklēt risinājumus ilgtspējīgai vēsturisko vērtību apsaimniekošanai un saglabāšanai. Trīs gadu laikā 11 partneri no dažādām Eiropas valstīm apzināja katras valsts labo prakšu piemērus, kā par vēsturisko mantojumu rūpējas konkrētajā valstī. Apzinot šos piemērus, partneriem bija iespēja mācītiem no kolēģiem citviet Eiropā un sev piemērotāko labo praksi pilnībā vai daļēji pārņemt savā reģionā.

Projektā ir iesaistītas organizācija un pašvaldības no Austrijas, Vācijas, Slovēnijas, Grieķijas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Portugāles, Itālijas un Spānijas. Lai gan katra valsts, tās kultūra ir unikāla, tomēr aizgūt labāko no kādas citas valsts un pielāgot to savām vajadzībām ir ļoti vērtīgi. Tā, piemēram, Vidzemes plānošanas reģiona mērķis ir izstrādāt efektīvu ainavu plānošanu reģionālajā un vietējā līmenī, palielināt zināšanas un līdzdalību vides un ainavu attīstībai starp teritorijas plānotājiem un vietējo sabiedrību, panākot sabalansētu ainavu vērtību un degradēto teritoriju attīstību, kas būtu pamats vēsturisko ainavu apzināšanai un aizsardzībai, mazinot “mehānisku” ainavu aizsardzības piemērošanu. Lai sasniegtu šo mērķi, nepieciešams uzlabot plānošanas dokumentus Vidzemes plānošanas reģionā un vietējās pašvaldībās, integrējot ainavu politiku šajos dokumentos, iesaistīt sabiedrību ainavu plānošanas jautājumos, izglītot vietējos pašvaldību speciālistu par ainavu pārvaldības jautājumiem. Lai to panāktu, VPR ir aizguvis idejas no Austrijas, Itālijas un Vācijas.

Austrijas Štīrijas reģionam raksturīgi kultūras mantojuma vēstnieki, kuri popularizē kultūras mantojuma nozīmību tūrisma veicināšanai savās kopienās. Ideja ir profesionāli izglītot vēstniekus no visa reģiona. Galvenā misija šiem vēstniekiem būtu, kopā darbojoties ar dažādu organizāciju un pašvaldības pārstāvjiem, skolām, un citām institūcijām, attīstīt un celt izpratni par kultūras mantojuma nozīmību savā reģionā. No Itālijas Markes reģiona aizgūta ideja par Reģionālo ainavu vides plānu, kas ir galvenais instruments Markes reģiona ainavu un vides aizsardzībai, popularizēšanai un izmantošanai. Šis plāns, kas ir apstiprināts kā nacionāla līmeņa dokuments, nosaka vadlīnijas hierarhiskai reģiona, provinču un pašvaldību darbībai teritorijas plānošanas un ainavu pārvaldības jautājumos.  Savukārt Vācijas Lejas Reinas reģions strādā ar tālākas izglītības nodrošinājumu. Mērķis ir zinoši un ieinteresēti vietējo pašvaldību pārstāvji, kuri māk un vēlas risināt, ar pašvaldībās esošu vēsturiskā mantojuma jautājumu risināšanu un tālāku vēsturisko objektu attīstību.

VPR attīstības dokumentos tiks iestrādāta sadaļa par ainavu plānošanu un apsaimniekošanu, tāpat ir veiktas sabiedrības iesaistes aktivitātes, izveidojot aptaujas stendus Burtnieku novada Burtniekus, lai noskaidrotu vietējo iedzīvotāju domas par apkārt esošo ainavu, drīzumā būs pieejami šīs aptaujas rezultāti. Visbeidzot organizēti semināri ar nozares ekspertiem, lai aktualizētu šos jautājumus.

Ieviešanas plāns būs pieejams ikvienam, lai kalpotu kā plānošanas instruments reģiona un vietējo pašvaldību vajadzībām.

Pojektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē programmas „Interreg IVC” ietvaros. “Histcape” galvenais uzdevums ir rast risinājumus, kā efektīvi un ilgtspējīgi apsaimniekot un aizsargāt kultūrvēsturiskos objektus un ainavas lauku reģionos, vienlaikus radot labvēlīgus dzīves apstākļus. Projektā piedalās 12 partneri. Vadošais projekta partneris Štīrijas reģionālā attīstības aģentūra no Austrijas.

Papildu informācija: Lelde Ābele, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.: 29266757,e-pasts: lelde.abele@vidzeme.lv.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.