Izstrādāti plānošanas dokumenti energoefektīvas būvniecības profesionālās pilnveides izglītības programmu ilgtspējai

Viens no projekta “BUILD UP Skills FORCE” svarīgākajiem uzdevumiem ir bijis izveidot stratēģiju, kā nodrošināt projekta ietvaros izstrādāto profesionālās pilnveides apmācību programmu ilgtspēju un reālu darbību nākotnē arī pēc projekta beigām. Šīs aktivitātes ietvaros tika izstrādāti divi dokumenti – Normatīvais regulējums un Finansēšanas modeļi. Dokumentus izstrādāja Latvijas Vides investīciju fonds kopā ar pārējiem projekta partneriem.

Dokumentu izstrādes gaitā tika rīkotas vairāk nekā 25 tikšanās ar atbildīgo ministriju pārstāvjiem un nozares organizācijām, rīkotas apaļā galda diskusijas, lai kopīgi izveidotu iespējami labāko scenāriju izstrādāto profesionālās pilnveides izglītības programmu – “Ēku siltināšanas darbi un energoefektīva renovācija” un “Inženierkomunikāciju izolēšanas darbi” integrācijai normatīvajā regulējumā un finanšu līdzekļu piesaistei to ilgtspējai. To, ko tieši šīs izglītības programmas sniegs un kāds būs ieguvums, projekta darba komanda diskutēja arī abu iepriekšminēto dokumentu izstrādes laikā. Tika uzrunātas un iesaistītas galvenās nozares ministrijas – Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Labklājības ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Kā arī nozares organizācijas – Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas Celtnieku arodbiedrība, Būvniecības nozares ekspertu padome (NEP).

Normatīvajā regulējumā ir izstrādāti priekšlikumi īpašai nodarbinātības politikai, nodrošinot tālākizglītību energoefektīvu ēku sektorā, ko nosaka nepieciešamība pēc noteikumiem, kas veicina būvniecības jomā strādājošo prasmju paaugstināšanu un uzlabošanu.

Savukārt Finansēšanas modeļu dokuments tika izstrādāts, lai gūtu atbalstu programmu finansēšanai, kā arī, lai aktualizētu kvalificēta darbaspēka nozīmību būvniecības nozarē Latvijā un tam nepieciešamos finanšu avotus. Dokumenta izstrādes procesā tika definētas trīs iespējamās programmu finansēšanas shēmas (modeļi). Pirmā paredz, ka izdevumus, kas saistīti ar darbinieku kvalifikācijas celšanu uzņemas darba devējs, lai veicinātu savu konkurētspēju. Otrā paredz, ka finansējumu var saņemt pilnīgi vai daļēji no valsts finansētām atbalsta programmām. Savukārt trešā finansēšanas modelis paredz, ka nepieciešamo finansējumu varētu piesaistīt, izmantojot Eiropas Savienības fondu finansējumu izglītības un uzņēmēju atbalstam.

Abi šie dokumenti tiks iesniegti atbildīgajām ministrijām un Finanšu ministrijai zināšanai, un to pārstāvji ir izteikuši gatavību dokumentos atspoguļotos principus iekļaut savos plānošanas dokumentos, kas palīdzēs nodrošināt projekta rezultātu ilgtspēju.

Laikā no 2014. līdz 2016. gada aprīlim tiek ieviests projekts „Profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrāde energoefektīvu ēku būvniecības prasmju pilnveidei Latvijā” (BUILD UP Skills FORCE). Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības „Saprātīga enerģija Eiropai” programmas ietvaros. Projekta mērķis ir paaugstināt būvniecībā strādājošo prasmes un zināšanas par gandrīz nulles enerģijas ēku būvniecību un esošo ēku renovāciju. Projekta partneri: Rīgas plānošanas reģions, Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Zemgales plānošanas reģions, Latvijas Būvinženieru savienība, Izglītības kvalitātes valsts dienests, Latvijas Vides investīciju fonds.

Papildu informācija: Henrijs Rūsis, Projekta vadītājs Vidzemes plānošanas reģionā, henrijs.rusis@vidzeme.lv, tel. 26557567

izstradati planosanas dokumenti energoefektivas buvniecibas profesionalas pilnveides izglitibas programmu ilgtspejai

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.