Trešdien, 25. oktobrī, kultūras centrā “Siguldas devons” ar izglītojošiem stāstiem un praktiskiem piemēriem par bioreģionu izveidi un nozīmīgumu norisināsies starptautisks forums “Misija – Bioreģiona izveide Gaujas Nacionālajā parkā”. Tajā piedalīsies pārstāvji no valsts, pašvaldību, nevaldības un privātajām organizācijām, kā arī pieaicinātie ārvalstu eksperti, apskatot nozīmīgākos aspektus veiksmīga, ilgtspējīga bioreģiona izveidei. Aicinām reģistrēt savu dalību forumā līdz 20. oktobrim šeit. Forumā, apliecinot savu atbalstu kopīgiem spēkiem veidot bioreģionu Gaujas Nacionālā parka teritorijā, klātesošās organizācijas un iedzīvotāji būs aicināti parakstīt labas gribas memorandu.
“Bioreģiona izveide un darbība nostiprinās arī Vidzemes plānošanas reģiona stratēģisko attīstību, kur par vienu no būtiskākajiem mērķiem izvirzīta dabas ekosistēmu un resursu saglabāšana un tālredzīga apsaimniekošana. Lielus mērķus iespējams īstenot tikai kopā, un bioreģiona iniciatīva ir apliecinājums, ka spējam un esam gatavi sadarboties, lai Vidzeme kļūtu par paraugu ilgtspējīgai attīstībai, iekārojamu dzīves vietu ilgtspējīgi domājošiem iedzīvotājiem un pievilcīga vieta zaļām un iekļaujošām investīcijām,” saka Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece un Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova.
Forums tiks atklāts plkst. 10.00. Galvenie akcenti tiks likti uz Eiropas un pasaules valstu praksi bioreģionu izveidošanā, bioloģiskās pārtikas ražošanu un tirgu. Pasākuma dalībnieki iepazīsies ar ieguvumiem no ilgtspējīgās resursu pārvaldības – veselīga pārtika izglītības iestādēs, kooperāciju loma bioloģiskās saimniecības attīstībai, lēnais tūrisms un bezatkritumu pieeja resursu apsaimniekošanā. Foruma noslēgumā paredzēta plaša publiska diskusija ar klātesošajiem par bioreģiona izveidi Gaujas Nacionālajā parkā un labas gribas memoranda tapšanas procesu.
Programma pilnā izmērā skatāma >> ŠEIT.
Dalība forumā – bez maksas.
Gaujas Nacionālais parks ir lielākā, vecākā un pazīstamākā aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas jau izsenis zināma kā izcila ainaviska teritorija ar lielu dabas daudzveidību un bagātu kultūrvēsturisko mantojumu.
Jau šodien parka teritorijā bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes platības ir lielākas nekā vidēji Latvijā, un šeit strādā daudz nelielu saimniecību un uzņēmumu, kas ražo un pārstrādā augstvērtīgu pārtiku, uztur tradicionālo lauku vidi, dzīvesveidu un arī ainavu. Kopīgi sadarbojoties visām iesaistītajām pusēm, vēlamies veidot ilgtspējīgu, tīru, uz izaugsmi un attīstību virzītu vidi – gan vietējiem iedzīvotājiem, gan viesiem.
>> Forumu organizē Siguldas novada pašvaldība, Cēsu novada pašvaldība, biedrība “GreenFest”, Vidzemes plānošanas reģions un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.
Forumu finansiāli atbalsta Interreg Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas projekti “We Make Transition!” un “KISMET”, kā arī pētniecības un inovācijas atbalsta programmas “Apvārsnis 2020” projekts “CITIES2030”.
KONTEKSTAM
Foruma aizsākumi meklējami vietējo Vidzemes reģiona pašvaldību un organizāciju motivācijā un gribā brīvprātīgi veidot kustību, kurā iesaistītos plašs interesentu loks – reģiona pašvaldību un valsts pārvaldes institūciju pārstāvji, organizācijas, pētniecības un izglītības iestādes, kopienu pārstāvji, biedrības, individuāli iedzīvotāji – ikviens, kas apzinās, ka Vidzemes reģiona ilgtspējīga attīstība nodrošināma pusēm sadarbojoties un apvienojot resursus, zināšanas un pieredzi.
Pilotējot praksē līdzdalības metodi – pārmaiņu arēna (transition arena) – , Vidzemes plānošanas reģions kopā ar Cēsu novada pašvaldību 2023. gada martā un aprīlī fokusgrupu diskusijās pulcēja nozīmīgus spēlētājus, kas ar savu ikdienas darbu stiprina reģiona attīstību.
Diskusiju rezultātā dalībnieki vienprātīgi lēma uzsākt darbu pie pirmā bioreģiona izveides Latvijā, kas vienlaikus būtu arī pirmais bioreģions Baltijas valstīs, t.i. teritorija, kurā kopīgi tiek strādāts pie vietējo resursu ilgtspējīgas pārvaldības, palielinot teritorijas ekonomisko un sociāli kulturālo potenciālu.
Organizētā foruma ietvaros, š.g. 25. oktobrī Siguldā plašā auditorijā tiks diskutēts par bioreģiona konceptu un starptautiskā bioreģionu tīklojuma ieguvumiem. Foruma dalībnieki savu gribu apliecinās, parakstot labas gribas memorandu un definējot virzienus, kuros bioreģiona attīstība primāri nostiprināma.
Apsolījums tiks stiprināts ar konkrētām rīcībām un aktivitātēm, kas būs saistošas visām pusēm, kas memorandu parakstījušas.
Aktivitāšu kopums, kas aizsācies Vidzemē, ievēro t.s. bottom-up jeb augšupejas pieejas principus, kas ir arī “pārmaiņu arēnas” metodes fokusā – veicināt jaunu stratēģiskās domāšanas veidu teritorijas attīstībai, iedrošinot pilsonisko sabiedrību, privāto sektoru un indivīdus iesaistīties procesa plānošanā un īstenošanā.
Pārmaiņu arēnās dalībnieki kopīgi veido nākotnes vīziju un meklē pareizos ceļus un instrumentus, kā mērķi sasniegt, apliecinot ne tikai savu iesaistes nozīmību, bet arī plānojot ilgtspējīgu attīstību.
“Pārmaiņu arēnas” metode padziļināti tiek analizēta un pielāgota vietējām situācijām Interreg Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas projekta “WeMakeTransition!” ietvaros.