Interesanti atklājumi projektā “Smiltenes apkārtnes teikas”

interesanti atklajumi projekta smiltenes apkartnes teikas

Latviešu folkloras krātuvē glabājas bagātīgs Smiltenē un tās apkārtnē pierakstīto teiku krājums. Tie atklāj agrāko paaudžu priekšstatus un ticējumus, vēsta par savādiem notikumiem, būtnēm un redzējumiem.
Smiltenes folkloras kolekcijas lielākoties tapušas 1920.–1930. gados, pateicoties aktīviem un folkloras stāstījumos ieinteresētiem vietējiem folkloras vācējiem.

Projekta “Smiltenes apkārtnes teikas” laikā apzinātas un sistematizētas vairāk nekā 1300 teikas, kas pierakstītas Smiltenē, Aumeisteros, Bilskā, Palsmanē, Mēros, Blomē, Launkalnē, Grundzālē un citviet. Daudzas no tām pierakstītas vietējā izloksnē, kas ir viens no vērienīgākajiem Smiltenes apkārtnē runātās valodas fiksējumiem no simt gadu senas pagātnes. Apkopojot un apstrādājot teiku materiālu, veicot izpēti arhīvos un Smiltenes novadā uz vietas, projekta laikā sagatavots manuskripts, ko plānots papildināt ar kartēm un citiem materiāliem un publicēt grāmatā “Smiltenes apkārtnes teikas”.

Ar projekta ieceri un Smiltenes apkārtnes teikām projekta īstenotāji iepazīstināja 2024. gada 15. oktobrī Smiltenes novadpētniecības muzejā Mēru muižas “Leģendu nakts” pasākumā, kā arī informācija publicēta
muzeja Facebook lapā. Projekta īstenotājs: biedrība “Cultus”.

Informāciju sagatavoja: Sanita Reinsone

Projektu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”, Vidzemes plānošanas reģions.

Par projektu