9. janvārī Līgatnē šefpavāra Ērika Dreibanta izlolotajā “Pavāru mājā” (restorāns pērn tika apbalvots ar Michelin Zaļo zvaigzni par ilgtspējīgas gastronomijas praksi) notika programmas Apvārsnis 2020 projekta CITIES2030 Vidzemes dzīvās prakses laboratorija (living lab). Tā šoreiz bija veltīta tēmai – “Pieredze un viedokļi par skolu kopgaldu un attieksmi pret ēdienu”. Pasākums pulcēja CITIES2030 Latvijas partnerus: Vidzemes plānošanas reģiona un Latvijas Lauku foruma pārstāvjus, skolu un bērnudārzu ēdināšanas procesā ieinteresētās un iesaistītās puses – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, Izglītības iestāžu ēdinātāju asociāciju, Latvijas Ēdinātāju apvienību, ēdināšanas uzņēmumu pārstāvjus, vecākus un nevalstisko organizāciju pārstāvjus.
“Pavāru mājas” misija vienmēr ir bijusi meklēt Latvijai raksturīgas garšas, sadarboties ar vietējiem zemniekiem. Pasākuma dalībniekiem tāpēc bija interesanti uzklausīt restorāna īpašnieka un divu skolēnu tēva Ērika Dreibanta pārdomas par veselīga uztura paradumiem bērniem un maltītēm izglītības iestādēs. Ē. Dreibants atzina, ka bērnu, it īpaši jauniešu, ēdināšana esot izaicinājums. Viņaprāt, piemēram, vidējās paaudzes trauma ir piespiedu ēšana. Ē. Dreibants teica: “Labāk, lai neēd, nav jāspiež. Ja negaršo, nav jāēd.” Svarīgi ir piedāvāt veselīgas izvēles iespējas, kā arī caur pieejamību mēģināt radīt iespēju un apstākļus, lai izdarītu “pareizās izvēles”. Viņš runāja arī par nepietiekamo finansējumu skolēnu ēdināšanai. Naudas trūkums liedz gatavot daudzveidīgas maltītes.
Sekojošajā diskusijā dalībnieki apsprieda gan iespējas dažādot izglītības iestāžu ēdienkartes, gan to, kā panākt, lai maltītes top no vietējas izcelsmes, tai skaitā bioloģiskiem produktiem. Atbalsts vietējiem lauksaimniekiem tika uzsvērts kā būtisks šīs iniciatīvas aspekts, jo izglītības iestāžu ēdināšana kalpo tiem par nozīmīgu noieta tirgu. Pasākuma dalībnieki bija vienisprātis par to, cik svarīgi ir sapulcināt visas ieinteresētās puses, lai panāktu nozīmīgas pārmaiņas esošajā pārtikas sistēmā. Tām ir jābūt ne tikai radikālām organizatoriskām, bet arī finansiālam pārmaiņām.
Pasākumā tika akcentēta ciešā saikne starp bērnu un viņu ģimenes ēšanas paradumiem. Dalībnieki uzsvēra domu, ka ir nepieciešams izglītojošais darbs par veselīgu uzturu visos līmeņos – bērni, vecāki, ierēdņi utt. Viņi atzina, ka zināšanas par veselīgu uzturu vajadzētu apgūt skolā. Lai sekmētu veselīgu ēšanu, liela loma var būt arī viedokļu veidotājiem ārpus ģimenes – skolotājiem, vienaudžiem, digitālā satura autoriem.
Diskusijas noslēgumā notika “Pavāru mājas” saimnieka Ērika Dreibanta meistarklase. Viņš dalījās ar savām idejām, sniedza ierosmi, kāda varētu būt maltīte skolā.
Diskusija “Pavāru mājā” bija viens no soļiem ceļā uz izglītības iestāžu ēdināšanas pārveidošanu un veselīgākas ēšanas kultūras veicināšanu bērnu un jauniešu vidū. Pasākums veiksmīgi papildināja jau citas projekta CITIES2023 pilotteritorijā Vidzemē iesāktās aktivitātes. Tas iekļāvās procesā, kura mērķis sekmēt pozitīvas pārmaiņas saistībā ar sezonālu un vietējas izcelsmes produktu patēriņu, maltītēm izglītības iestādēs un zaļo publisko iepirkumu.