Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar tirgus un sociālo pētījumu kompāniju RAIT no 2025. gada 23. janvāra līdz 2. februārim projekta “Jauni sadarbības modeļi labākas dzīves veidošanai” (PICOBELLO) ietvaros veica Vidzemes reģiona iedzīvotāju aptauju. Aptaujas mērķis bija noskaidrot iedzīvotāju attieksmi un viedokli par dažādām tēmām, ko paredz Eiropas Zaļā kursa un Jaunā Eiropas Bauhaus iniciatīvas – faktoriem, kas veido patīkamu dzīves vidi, līdzdalību pašvaldību lēmumu pieņemšanas procesos, kā arī piederības sajūtu Vidzemes reģionam.
Aptauja tika veikta interneta formātā nejaušās izlases veidā, sasniedzot 317 respondentus no visām 11 Vidzemes reģiona pašvaldībām, vecuma grupās no 16 līdz 74 gadiem. Respondentu apjoms ļauj iezīmēt tendences Vidzemes reģiona iedzīvotāju atbildēs.
Iedzīvotāju līdzdalība pašvaldību lēmumu pieņemšanas procesos
Vietējo pašvaldību lēmumu pieņemšanas procesos iesaistījušies nedaudz mazāk kā puse (46%) pētījuma dalībnieku, bet aptuveni ceturtā daļa (26%) pauž, ka labprāt to pamēģinātu.
Aptaujas rezultāti liecina, ka visefektīvāk iedzīvotājus sasniegt palīdz tiešsaistes aptaujas un platformas. Būtiskākā motivācija iesaistīties pašvaldības norisēs iedzīvotājiem ir iespēja uzlabot vietējo dzīves kvalitāti, panākot skaidrus apkārtējās vides uzlabojumus, kas saistīti ar infrastruktūras un teritorijas plānošanu. Skolēnu un studentu vidū nozīmīgāks faktors ir iespēja izpausties radoši, taču tas sastāda krietni mazāku daļu no kopējā atbilžu skaita.
Eiropas Zaļā kursa un Jaunā Eiropas Bauhaus iniciatīvas
Eiropas Zaļā kursa un Jaunā Eiropas Bauhaus iniciatīvas ieņem arvien nozīmīgāku lomu reģionu un pašvaldību politikā un darbībā.
Lai arī atšķiras aptaujas dalībnieku informētības līmenis par šīm iniciatīvām, būtiskākais rādītājs ir tas, ka vērtības, kādas Zaļais kurss un JEB pārstāv, pārliecinošs vairākums respondentu (75% un 89%) uzskata par sev svarīgām.
Tas apstiprina, ka nav nepieciešams iedzīvotājus apgrūtināt ar jauna nosaukuma vai termina apgūšanu, bet gan turpināt darbu pie tā praktiskajām īpašībām un izpausmēm.
Svarīgāko Zaļā kursa principu vidū iedzīvotāji izceļ trīs galvenos elementus – atkritumu šķirošanas iespējas (69%), veselīgas pārtikas popularizēšanu un atbalstu vietējiem pārtikas ražotājiem (65%), kā arī zaļo zonu veidošanu pilsētu un ciemu teritorijās (62%). Aptaujas dati demogrāfisko grupu griezumā rāda, ka 16-18 gadus veci jaunieši ir mazāk informēti par pašu iniciatīvu, taču tās principus vērtē kā sev īpaši svarīgus. Turpretī respondenti, kuriem šīs vērtības ir mazāk būtiskas, uzsver nepieciešamību pēc praktiskiem un ekonomiskiem ieguvumiem – piemēram, energoefektivitātes uzlabojumiem un biznesa attīstības iespējām ilgtspējas virzienā.
Aptuveni puse (49%) aptaujāto savas pašvaldības darbu Zaļā kursa principu ievērošanā vērtē kā vismaz pietiekamu vai vēl augstāk. Turpretī teju tikpat (48%) respondentu norāda, ka viņu pašvaldība tam pievēršas ļoti maz, vai atzīst, ka to grūti novērtēt.
JEB idejas pamatvērtības – estētika, ilgtspēja un iekļaušana – praktiskā nozīmē tiek saistītas ar iedzīvotājiem patīkamas apkārtējās vides veidošanu. Galvenais patīkamu dzīves vidi veidojošais faktors Vidzemes iedzīvotāju vērtējumā ir droša vide un infrastruktūra (81%), kam seko vizuāli pievilcīga vide (66%), kā arī ērta piekļuve un pārvietošanās iespējas (65%).
Savukārt, jautājot par trūkumiem pašvaldībās, iedzīvotāji visbiežāk saskaras ar ilgtspējīgu, energoefektīvu mājokļu nepieejamību (48%), ko izteikti uzsver iedzīvotāji vecuma grupā no 40 līdz49 gadiem. Tikmēr 13% aptaujāto pašvaldības darbā patīkamas dzīves vides veidošanā trūkumus nesaskata.
Piederības sajūta Vidzemes reģionam
68% aptaujas dalībnieku atzīst, ka izjūt piederību Vidzemes reģionam, un šajā kategorijā izteiktāk izcēlušies Cēsu novada iedzīvotāji, tāpat kā tie respondenti no dažādām pašvaldībām, kuri piedalījušies lēmumu pieņemšanas procesos. Teju ceturtā daļa pret piederības izjūtu attiecas neitrāli, savukārt 8% atzīst, ka to neizjūt.
Respondentiem tika vaicāts par konkrētiem faktoriem, kas piederības sajūtu veido, un 40% aptaujāto atzīmēja visus sešus no piedāvātajiem atbilžu variantiem. Tas liecina, ka piederības sajūta izpaužas dažādos veidos, tomēr saraksta augšgalā ierindojas sakārtota un skaista publiskā vide un infrastruktūra (63%). Tam seko publiski pasākumi, kā pilsētu/pagastu svētki un dažādi kultūras pasākumi.
Gados jaunāki iedzīvotāji publiskus pasākumus un satikšanos ar citiem iedzīvotājiem novērtē izteiktāk. Savukārt aptaujātie, kas izjūt ciešāku piederību reģionam, vairāk novērtē tradīcijas, kopīgu vēsturi un saknes kā būtisku piederības sajūtu veidojošu faktoru.
Secinājumi
Vērtējot aptaujas rezultātus kopumā, iespējams secināt, ka iedzīvotāju līdzdalība pašvaldību lēmumu pieņemšanas procesos nereti ir ierobežota. Dati liecina, ka to varētu skaidrot ar informācijas pieejamības un komunikācijas izaicinājumiem.
Aktīvāk līdzdarbojas iedzīvotāji, kuri izjūt spēcīgāku saikni ar Vidzemes reģionu, un augstāk novērtē gan Eiropas Zaļā kursa, gan Jaunā Eiropas Bauhaus principus. Lai gan vairāk iedzīvotāju atzīst šajā jomā paveikto, ievērojama sabiedrības daļa to vērtē arī kritiski vai nespēj sniegt konkrētu viedokli.
Lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti, pašvaldības varētu apsvērt mērķtiecīgāku iniciatīvu veidošanu, īpaši vēršoties pie tām sabiedrības grupām, kuru līdzdalība šobrīd ir mazāka. Balstoties uz iedzīvotāju interesēm un vajadzībām, būtu lietderīgi turpināt darbu pie patīkamākas un pieejamākas dzīves vides veidošanas, kas varētu stiprināt vietējo kopienu attīstību un piederības sajūtu.
Aptaujas rezultāti tiks izmantoti, lai projekta PICOBELLO ietvaros sagatavotu reģionālās analīzes dokumentu, kurā tiks vērtēta pašreizējā situācija Jaunā Eiropas Bauhaus principu ieviešanā, iedzīvotāju attieksme pret Eiropas Zaļo kursu un piederības sajūtu reģionam.
Informācijai
Projekts “Jauni sadarbības modeļi labākas dzīves vides veidošanai” (PICOBELLO) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir uzlabot reģionālās attīstības politikas instrumentus partneru reģionos, izmantojot kopradošu zināšanu apmaiņas procesu par to, kā Eiropas reģioni savās attīstības stratēģijās īsteno trīs Jaunā Eiropas Bauhaus vērtības: ilgtspēju, estētiku un iekļaušanu. Vairāk par projektu: https://ej.uz/86jm
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.