Ģeomātika – instruments reģionu attīstībai

geomatika instruments regionu attistibai

Viens no lauku apvidu attīstības priekšnosacījumiem ir, izmantojot ģeomātikas rīku piedāvātās iespējas, veicināt teritorijas pievilcību un vietējo produktu atpazīstamību. Šāda atziņa izskanēja projekta „Grisi Plus” seminārā Amatas novada domes pašvaldībā.

12. jūlijā ārzemju viesi Vidzemē iepazinās ar reģiona labajiem piemēriem ģeomātikas jomā, kur viens no rīkiem ir ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS).  Par Kocēnu novada domē izveidoto telpiskās attīstības plānošanas sistēmu pastāstīja „SunGis” pārstāvis Pēteris Brūns. Savukārt ar Vidzemes reģiona sabiedriskā transporta modelēšanas sistēmu iepazīstināja viens no tās izveidotājiem, profesors Arnis Lektauers. Pēc semināra projekta partneri apmeklēja Amatciemu, kur uzzināja, kā, izmantojot ģeogrāfiskās informācijas sistēmu, padarīt lauku teritoriju pievilcīgu iedzīvotājiem.

„Grisi Plus” telpiskās attīstības plānotāja Anda Eihenbauma: „Latvijā ģeogrāfiskās informācijas rīkus izmanto jomas speciālisti, bet tie jāpadara pieejami plašākai sabiedrībai. Tas atvieglotu informācijas pieejamību un uztveri. Vizītes dalībnieki atzinīgi novērtēja Vidzemes speciālistu darbu ar ģeomātikas instrumentiem, sakot, ka mūsu risinājumi ir ļoti saturiski un tehniski labi izstrādāti. Partneriem bija prieks iepazīt ne tikai Rīgu, bet arī Cēsu un Amatas novadu.”

Pašlaik Latvijā notiek Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmas (TAPIS) izveide. Sistēmas ieviešanas rezultātā iedzīvotāji un uzņēmēji iegūs iespēju ar interaktīvas kartes un dažādu teritorijas attīstības plānošanas dokumentu palīdzību ērti meklēt un saņemt nepieciešamo ģeotelpisko informāciju, iesniegt priekšlikumus un piedalīties sabiedriskajās apspriešanās.

Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, tas tiek realizēts programmas „Interreg IVC” ietvaros.  „Grisi Plus” apvieno 14 partnerus no 11 valstīm. Projekta vadošais partneris ir Žers provinces Tirdzniecības un Rūpniecības Kamera (Gers Chamber of Commerce and Industry) no Francijas. Grisi Plus mērķis ir, palielinot ģeogrāfiskās informācijas un ģeomātikas instrumentu izmantošanu, veicināt lauku reģiona ekonomisko attīstību un teritorijas pievilcības veidošanu.

Papildu informācija: Rita Merca, Projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.: + 371 29476373, e-pasts: rita.merca@vidzeme.lv.

Foto: „SunGis” pārstāvis Pēteris Brūns stāsta par Kocēnu novada domē izveidoto telpiskās attīstības plānošanas sistēmu

Foto: Rīgas Tehniskās universitātes profesors Arnis Laktauers iepazīstina ar Vidzemes plānošanas reģiona sabiedriskā transporta modelēšanas sistēmu

Foto: Mācību vizīte Amatciemā