Garage48 Wood koksnes hakatona uzvarētāji tiecas radīt inovāciju koka ēku ražošanā

No 23. – 25. novembrim “Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskolā” norisinājās jau otrais Garage48 Wood 2 koksnes hakatons, kurā kopumā 12 starpdisciplināras komandas radīja jaunus risinājumus koka produktu izmantošanai publiskās vietās un nozarē kopumā. Šajā hakatonā uzvaras laurus plūca komanda, kas izstrādāja konteinerā pārvadājamas saliekamas koka mājas prototipu.

Pasākums atklāšanā pulcēja ap 70 dalībnieku no Latvijas un Igaunijas, kur sākotnēji tika prezentētas pieteiktās koka produktu idejas. 12 no visām prezentētajām guva atsaucību un to autori spēja ap sevi pulcēt dažādu jomu speciālistus, izveidojot komandas. Turpmākās 48 stundas galdnieki, dizaineri, arhitekti, biznesa attīstības un mārketinga speciālisti, kokrūpniecības jomas profesionāļi, kā arī saistīto jomu studenti strādāja pie reālu koka produktu prototipu izveides.

Hakatona noslēgumā dalībnieki prezentēja izstrādātos prototipus žūrijai, kas lēma par pirmo trīs vietu ieguvējiem. Pirmo vietu saņēma projekts ar nosaukumu “Dacha” – specializēta dizaina konteinerā pārvadājama saliekama koka māja. Otrajai vietai tika nominēta koka karkasa CNC iekārta, savukārt trešo vietu ieguva projekts “MLO” – magnētiskā lauka ietekmē levitējoša koka bļoda, kas izmantojama kā interjera elements.

Skatītāju simpātijas nomināciju ieguva daudzfunkcionālas suņu mājas “LaikAhouse” prototips. Savukārt kā ideja ar izglītojošu potenciālu atzīta bērnu gultas prototips ar plašām dizaina pielāgošanas iespējām ikdienā. Dienasgaismu prototipu formā piedzīvoja arī tādi auditorijas novērtēti projekti kā modulāra plauktu sistēma, ko var savienot bez skrūvēm, sols ar grozāmu sēdvirsmu, lai lietus laikā pasargātu apģērbu no samirkšanas un citi.

Projekta “Koksne un mēbeles” vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā Laima Engere uzsver, ka Garage48 Wood hakatons bija piedzīvojums ne tikai dalībniekiem, bet arī tā organizatoriem. “Pirmais hakatons norisinājās pirms gada Igaunijā. Vairāki dalībnieki hakatonā piedalījās jau otro reizi un atzīst, ka šāds formāts ļauj ne tikai strādāt pie izaicinošām un inovatīvām produktu idejām, bet arī veicina kontaktu veidošanos un sadarbības partneru atrašanu. Hakatona formāts kokrūpniecības nozarē nav ierasts, bet tieši šādi pasākumi palīdz lauzt stereotipus un pierāda, ka koks ir materiāls ar vēl neizmantotu potenciālu inovāciju un augstas pievienotās vērtības produktu radīšanā.”

Mēbeļu ražošanas uzņēmuma SIA “Wega” pārstāvis Artūrs Vēveris ir viens no tiem, kas nu jau piedalījies abos koksnes hakatonos. Šogad viņš darbojās komandā, kas izstrādāja koka karkasa CNC iekārtu. Ideja sākotnēji bijusi viņa brāļa, arī komandas dalībnieka, diplomdarbs mehatronikā: “Zināju, ka tālāk par nepieciešamo sastāvdaļu iegādi un kontroles bloka izveidi šīs iekārtas projekts vēl nav virzīts, tāpēc piedāvāju brālim kopā ar kursabiedru izmantot hakatona iespējas to uzbūvēt. Uz pasākumu ieradāmies ar neatvērtām sastāvdaļu kastēm un apņēmību improvizēt. Īpašs prieks, ka mums izdevās apvienoties vienā komandā ar galdnieku no Smiltenes, jo pateicoties viņa ātrumam darbā ar koku, mums viss izdevās,” par hakatona sniegto iespēju veidot dažāda sastāva profesionāļu komandas, uzsver A. Vēveris.

Pirmās vietas ieguvējs – DACHA

No koka izgatavota specializēta dizaina konteinerā pārvadājama saliekama māja.

Balvā: Startup Estonia specbalva, “Koka dienu” ieejas kartes, kā arī vietējie ražojumi.

Komandā: Robert Männa (prototipa izstrāde, idejas prezentēšana, EKA), Aivar Pehme (prototipa izstrāde, TTÜ), Matis Velt (komandas vadība, Q-House), Agate Eglīte Drēziņa (dizainere, Latvijas Mākslas akadēmija), Marianna Zvereva (dizainere, EKA), Vitali Valtanen (dizaineris, EKA).

Komanda uzsver: “Turpināsim attīstīt iesākto projektu! Negaidījām, ka vispār ko iegūsim, kad piektdien šeit ieradāmies. Mūsu pašu ieinteresētība bija galvenais dzinulis šī projekta radīšanā, tāpēc ir fantastiska sajūta saņemt šādu savas idejas apstiprinājumu un novērtējumu.”

Otrā vieta – koka karkasa CNC iekārta

Balvā: “Koka dienu” ieejas kartes, vietējie labumi.

Komadā: Artūrs Vēveris (dizaineris), Kārlis Vēveris (inženieris), Oskars Janševskis (inženieris), Mikus Purmalis (galdnieks.)

Trešā vieta – MLO. Magnēta ietekmē levitējoša koka bļoda, kas izmantojama publiskās vietās kā efektīvs uzmanību piesaistošs dizaina elements.

Balva: “Koka dienu” ieejas kartes, vietējie labumi.

Komanda: Ingus Puķītis (idejas autors/galdnieks), Lauri Mei (galdnieks/dizaineris/inženieris/idejas prezentēšana), Mārtiņš Čiekurs (mārketings/biznesa attīstība), Pēteris Čiekurs (projektu vadītajs).

Iepazīstieties ar auditorijas simpātiju, labāk prezentēto produktu, ideju ar izglītojošu potenciālu, kā arī pārējo komandu lielisko veikumu: http://www.garage48.org/blog/winner-of-wood-2-will-change-the-way-how-houses-are-built.

Kopā ar dalībniekiem pie viņu ideju realizēšanas strādāja arī mentori, palīdzot ar padomu. Savas zināšanas un laiku nedēļas nogalē, palīdzot prototipu izstrādē, veltīja  – Jörgen Dobris (TSENTER), Martin Melioranski (Igaunijas Mākslas akadēmija, Meliorad), Renee Puusepp (Igaunijas Mākslas akadēmija, Creatomus), Aija Freimane (Latvijas Mākslas akadēmija), Jaan Kers (TalTech), Māris Simanovičs (kokrūpniecības nozares un biznesa attīstības speciālists), Nauris Grandāns (MeKA), Marek Mardisoo (EstHus), Andre Visnapuu (UUP), Triin Kõivupuu (UUP), Aivars Vaivods (Mass Portal), Krišs Bērzkalns (Mass Portal), Tanel Velga (TSENTER), Mārtiņš Jurcinš (Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskola), Lauris Puriņš (Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskola), Andrejs Koklis (Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskola).

Izsakām īpašu pateicību “Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskolas” pārstāvjiem par līdzdalību un sniegto iespēju izmantot skolas telpas un iekārtas pasākuma īstenošanai. Tāpat pateicamies “Koka dienu” organizatoram Ervīnam Krauklim, kurš piecām komandām dāvāja ieejas kartes uz “Koka dienu” pasākumu un praktiskajām darbnīcām.

Garage48 Wood hakatons ir jau otrais Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Koksne un mēbeles” ietvaros organizētais šāda veida pasākums, ko īstenoja Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar projekta partneri Kokapstrādes un mēbeļu arodapmācības centru Igaunijā (TSENTER), kā arī pasākuma sadarbības partneriem – Garage48 komandu. Hakatona mērķis bija apvienot dažādu jomu speciālistus, kokrūpniecības nozares profesionāļus, lai radītu unikālu pieredzi prototipu izstrādes procesā limitētā laika periodā un starpdisciplinārās komandās.

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, projekta “Koksne un mēbeles” sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, ieva.bivina@vidzeme.lv.

 

Augstākminētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Par projektu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.