Šī gada pavasarī noslēdzās darbs pie RATIO projekta rīcības plāna MVU inovāciju sekmēšanai Vidzemes plānošanas reģionā izstrādes. Patlaban ir uzsākta rīcības plāna ieviešanas un uzraudzības fāze.
Ekonomikas ministrijas Inovāciju nodaļas vadītāja vietnieks Jānis Siliņš nesen notikušajā Vidzemes plānošanas reģiona uzņēmējdarbības un inovāciju darba grupas sanāksmē Cēsīs atzinīgi novērtēja VPR paveikto inovāciju atbalsta instrumentu uzlabošanā, īpaši Inovāciju vaučeru programmā: ,,RATIO projekta ietvaros izkristalizējušās idejas ļoti veiksmīgi tika integrētas inovāciju atbalsta programmas grozījumos. Sanāca ļoti labs komplekss risinājums, jo iestrādājām gan VPR priekšlikumus un ārvalstu pieredzes apmaiņā gūtās zināšanas, gan EM piesaistīto ekspertu ieteikumus. Programmas grozījumi tieši tai brīdī bija aktuāli”.
Īstenojot RATIO projektu, Vidzemes plānošanas reģionam (VPR) ir izdevies izveidot sekmīgu sadarbību ar projektā iesaistītajām pusēm. Vērtīgas idejas inovāciju politikas un inovāciju atbalsta instrumentu uzlabošanā iegūtas kopīgās diskusijās un partnervalstu labās prakses apguvē ar Ekonomikas ministrijas (EM), Latvijas investīciju attīstības aģentūras(LIAA), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas speciālistiem, augstskolu pētniekiem, pašvaldību darbiniekiem, uzņēmējiem un VPR projektu ekspertiem.
J.Siliņš kā piemēru minēja dažus papildinājumus, kas ieviesti, ņemot vērā RATIO projekta rīcības plāna rekomendācijas: atbalsta intensitāte Inovāciju vaučera aktivitātēm pieaug no 60 līdz 85 procentiem, ieviests inovāciju tehnoloģiju audits uzņēmumiem, kā arī dizaina izstrādes pakalpojumi. Patlaban LIAA izstrādā šo jauno pasākumu iekšējo kārtību. Paplašināta aktivitāte ārvalstu ekspertu piesaistei un jaunuzņēmumu dalībai tirdzniecības misijās. Pateicoties RATIO projekta iniciatīvai, tika izveidots Iepazīšanās vaučers, lai atbalstītu pirmos testēšanas (prototipēšanas) darbus sadarbībā ar zinātnes sektoru, kas līdz šim nebija pieejams. Papildus tika izstrādāti priekšlikumi, kas saistīti ar zinātnes un pētniecības rezultātu komercializāciju. Kā ļoti vērtīgas J.Siliņš atzina VPR rīkotās darba grupu sanāksmes, kas sakrita laikā ar programmas lielo grozījumu izstrādi.
Savukārt, EM Nozares politikas departamenta vecākā eksperte Anita Zimele novērtēja Īrijas pieredzes braucienu, kur bija iespēja iepazīt labās prakses piemērus, kā veidot sadarbību starp zinātni un uzņēmējiem.
Viens no galvenajiem Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas mērķiem ir apgūt partneru labo prakšu piemērus un tos pārņemt, ņemot vērā valsts vietējo specifiku. Tādējādi tiek uzlabotas vai no jauna veidotas politiskās iniciatīvas, līdz ar to stimulējot valsts un reģionu ekonomisko attīstību. Vidzemes plānošanas reģiona un vairāku Latvijas ministriju departamentu sadarbība tieši Interreg Europe projektos ir spilgts piemērs programmas lietderībai.
Sanāksme organizēta Interreg Europe programmas projekta SUPER ietvaros sadarbībā ar RATIO un EcoRIS3 projektiem. Vairāk par projektu aktivitātēm un Vidzemes plānošanas reģiona mērķiem varat iepazīties Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā: www.vidzeme.lv
Vairāk informācijas: Laima Engere, projektu vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, mob.t. 28376912, laima.engere@vidzeme.lv