Ceļojums pa Vaidavu un Braslu – cita perspektīva uz Vidzemes dabu un kultūru

2022. gada vasarā un rudenī tika realizēta starpmediju projekta jauniešiem “Pa straumei” divu ceturtās sezonas raidījumu filmēšana Vidzemes reģionā. Kultūras elpas caurstrāvotais piedzīvojumu ceļojums vijās pa divām Vidzemes upēm – Vaidavu un Braslu. Abi ceļojumi katrs tiks iekļauti stundu garā videostāstā, ko Latvijas sabiedrisko mediju kanālā LTV1 un vietnē Replay.lv plānots pārraidīt jau 2023. gada pavasara sezonā, martā un aprīlī, kad upju piedzīvojumiem gatavosies gan rūdīti upju pazinēji, gan aizrautīgi iesācēji, kuri laivā šopavasar, iespējams, kāps pirmo reizi. Raidījums būs skatāms ceturtdienās, plkst. 21.10. 

Laivošanas tradīcijas mūsu sabiedrībā ir senas, tomēr joprojām aktuālas, un lai gan lielākoties saistās ar ūdens sportu, “Pa starumei” piedzīvojums piedāvā atklāt mūsu upes kā pārvietošanās maģistrāles kultūras iepazīšanā.

“Mums ir būtiski parādīt upi kā ceļu, kurā viegli un aizraujoši varam iepazīt Latviju, tās kultūru, dabu un cilvēkus 5 km rādiusā no krasta,” par projektu stāsta tā autore, režisore un producente Ilze Lasmane-Brože. “Mūsdienās, ceļojot pusaudžu vecumā un, īstenībā, visos vecumos, svarīgs ir interesantais, unikālais, kaut kas savādāks, un laiva kā demokrātisks kultūras ceļošanas veids to piedāvā. Vienkārši nav pierasts uz to tā skatīties.” Upes kā Latvijas asinsrite, kas savieno novadus un pilsētas, kaimiņus un tradīcijas, ļauj paskatīties un ieraudzīt Latvijas dabu neierastā leņķī – šī ideja no pašiem pamatiem veido katru projekta “Pa starumei” posmu.  

Vaidava ir upe, kurā jūt katru pilienu ūdens. Ja vienu dienu laiva jāvelk pāri akmeņiem, tad sastopoties ar vasaras lietavām, jau nākamajā dienā Vaidava var pārvērsties vietēja mēroga Amazonē. Piesātinātas sajūtas un dažādību Vaidava piedāvā ne tikai ūdenī, bet arī savos krastos.

Vaidavas ceļojums, kā šai upei raksturīgajā līklocī pienākas, sākas un beidzas Igaunijā, apkārtnes kultūras izziņā jauniešiem iesaistot vietējos vidzemniekus. Izprast reģiona unikalitāti palīdz tulkotājas Elīnas Zālītes stāsts, bet Ziemeru muižas vēsturi, delikāto šarmu un laikmetīga radošuma garu interesentiem atklāj muižas saimniece Dita Balčus. Ziemeru muiža mūsdienās ir teātra ļaužu apspēlēta, rūpīgi kopta un lolota, ar arhitekta pietāti pret vēsturi un mīlestību pret materiālu tīrību. Savukārt, Api raidījums ļauj iepazīt ne tikai no pilsētas kultūrvēsturiskā un arhitektūras viedokļa, bet to apvienojumā ar ģeoloģiju, tā ļaujot jauniešiem veidot dziļāku izpratni par vietējā derīgā izrakteņa dolomīta praktisko pielietojumu. “Pa starumei” varoņi Vaidavas epizodē izbauda arī autentisku Vidzemes pirts rituālu, no zālīšu lasīšanas un pirts slotas siešanas līdz kūpošai gulēšanai linu dvielī un pļavā. Raidījumā neizpaliek arī aktīvās vidzemnieku sporta dzīves iepazīšana ar Apes motokrosa “Vaidavas kauss” izziņu un īsu pamācību vaidavingā.

Nākamā “Pa starumei” varone Brasla, kā saka “Pa starumei” jaunieši, “ir laivojama agrā pavasarī un vēlā rudenī, bet brienama visu gadu”. Tās aizraujošais ceļojums sākas dzejnieka Friča Bārdas dzimtajās mājās “Rumbiņos”. Šajā mākslinieciskajā pasaulē iezīmējas izteiktā un unikālā latviešu mīlestība un sajūsma pret kokiem. Maģisko Vidzemes dabas varenību te papildina arī kopā ar ģeoloģijas profesionāļiem raidījumā pētītās un izložņātās alas un pazemes ezeri.  Obligāts ceļojuma pieturpunkts Braslas “maģistrālē” ir Katvaru muiža un tās fascinējošais parks, kurš bieži izmantots latviešu kino. Arī šoreiz raidījuma vadītāji izmanto izdevību un inscinē pazīstamas kino folkloras epizodes no filmas “Tās dullās Paulīnes dēļ” (1979). Neparasta un izglītojoša izvēršas arī pietura Straupē un Lielstraupes pils apciemojums, kurā par muižas vēsturei caurvītajiem notikumiem un tās iemītnieku likteņiem jaunieši uzzina, pielaikojot laikmetam atbilstošus tērpus. Būtiska šī stāsta daļa tiek veltīta arī Lielstraupes pils psihoneiroloģiskās slimnīcas funkciju izziņai, kā arī Umurgas Vissvētās Dievmātes Aizmigšanas pareizticīgo baznīcas izpētei, kur saskaroties ar mazāk pazīstamo, raidījuma varoņi parāda ceļošanas, kultūrizglītības un atvētības būtisko lomu.

Līdz ar raidījumu pārraidīšanu LTV1 ēterā, ceļojumu maršruta un nozīmīgāko pieturpunktu apraksts ar plašu fotomateriālu galeriju tiks publicēts vietnē LSM.lv www.lsm.lv/temas/pa-straumei

 

Projekts tapis studijā “Brodaction”, sadarbībā ar starpmediju studiju “Paēdis.lv” un Latvijas televīziju, atbalsta: Vidzemes plānošanas reģions, A/S “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

Informāciju sagatavoja:

Klinta Barbaka

 

www.brodaction.lv