Jēdziens „ainava” nav viennozīmīgs – teritorijas plānošanas speciālists varētu uzskaitīt dažādus kritērijus un definīcijas par to, kā veidojas ainava un kas tajā ir nozīmīgs, savukārt vienkāršam garāmgājējam ainavā svarīgas būs citas iezīmes. Tādēļ, lai vienkāršā veidā noteiktu iedzīvotāju domas par ainavu un veicinātu iedzīvotāju iesaisti ainavas vērtību un problēmu apzināšanā, no 2. līdz 22. septembrim Burtnieku ciemā pie sporta laukuma un centrālās Burtnieku autobusa pieturas tika izvietoti divi aptaujas stendi. Aizpildot anketu, iedzīvotāji varēja izteikt savu redzējumu un ieteikumus ainavas apsaimniekošanā. Pavisam kopā tika saņemts ievērojams skaits anketu – kopumā 82.
Ar šīs iniciatīvas palīdzību Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Burtnieku novada pašvaldību vēlējās vērst uzmanību, cik vienkārši iespējams noteikt ainavas kvalitāti, kā arī veicināt vietējo iedzīvotāju iesaisti. Stendos tika izvietotas anketas ar jautājumiem, uz kuriem atbildot cilvēki varēja izteikt savu viedokli par to, kas šajās konkrētajās vietās būtu uzlabojams vai tieši pretēji, kas ir īpašs.
Vietējo iedzīvotāju iesaiste ir svarīga, lai uzkrātu esošās iedzīvotāju zināšanas. Turklāt iesaistot vietējos iedzīvotājus, rodas jaunas idejas un risinājumi, kā arī piederības sajūta savai teritorijai. Nereti skatījums no malas var palīdzēt atrisināt sarežģītu problēmu.
Anketēšanas ietvaros tika salīdzinātas divas respondentu grupas – vietējie iedzīvotāji un Burtnieku viesi. Ja atbraucēji Burtnieku ainavā ievēroja tās vizuālo izskatu un izcēla estētisko baudījumu, tad vietējie iedzīvotāji apkārtējo ainavu vairāk uztver funkcionāli.
Apkopojot aptaujas rezultātus, atklājās, ka Burtnieku ainavā raksturīga un iedzīvotājiem svarīga iezīme ir vecie koki, kuri ir redzami parka stādījumos, iebraucamajā alejā, muižas apkārtnē un citur. Lielākā daļa aptaujāto norādīja, ka par neatņemamu ainavas sastāvdaļu tiek uzskatīti vecie ozoli un bērzu aleja, kas veido ierasto Burtnieku ainavu un ir īpaša iedzīvotājiem. Veicot telpiskās plānošanas vai labiekārtošanas darbus, pašvaldībai būtu jāņem vērā šis viedoklis. Balstoties uz iegūtajām atbildēm, Burtnieku iedzīvotāji ir atzinuši, ka ir patīkami atrasties konkrētajā ainavā. Tā ir sakopta, un tajā nav nevēlamu objektu.
Veiktā aptauja ir neliela daļa no piemēra, kā varētu iesaistīt iedzīvotājus ainavu un teritorijas plānošanas jautājumu risināšanā. Nākotnē līdzīgas iedzīvotāju aptaujas var veikt, lai vienkāršā veidā, ļaujot iedzīvotājiem brīvi izvēlēties sev vēlamo laiku, aizpildīt anketu arī pa citiem ar pašvaldības darbu saistītiem jautājumiem.
Ar aptaujas rezultātiem aicinām iepazīties šeit.
Projektu „Histcape” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, un to realizē programmas „Interreg IVC” ietvaros. “Histcape” galvenais uzdevums ir rast risinājumus, kā efektīvi un ilgtspējīgi apsaimniekot un aizsargāt kultūrvēsturiskos objektus un ainavas lauku reģionos, vienlaikus radot labvēlīgus dzīves apstākļus.
Papildu informācija: Atis Treimanis, Vidzemes plānošanas reģiona Telpiskās attīstības plānotājs, mob.: 26370048, e-pasts: atis.treimanis@vidzeme.lv