Burtnieku novada “Krustmaļos” testēs jaunu piesārņojuma attīrīšanas metodi

2016. gada 18. oktobrī Burtnieku novada Rencēnu pagastā viesojās projekta INSURE partneris Kims Īrjala (Kim Yrjala) no Somijas uzņēmuma “Populus grupa”, lai ievāktu augsnes paraugus projekta pilotteritorijā “Krustmaļi”. Tā ir potenciāli piesārņota teritorija, kas iekļauta Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu (PPPV) reģistrā, jo kolhozu laikos šeit atradusies minerālmēslu noliktava.

2012. gadā veiktā augsnes izpēte “Krustmaļos” liecina, ka šeit ir augsnes piesārņojums ar pesticīdiem un ir nepieciešama augsnes attīrīšana. Projekta INSURE ietvaros paredzēts testēt Latvijā pagaidām reti izplatīto in -situ piesārņojuma attīrīšanas metodi.

Ņemot vērā, ka “Krustmaļu” teritorijā, kas ir Burtnieku novada pašvaldības īpašums, šobrīd nenotiek nekādas lauksaimnieciskās aktivitātes, šeit ir iespējams testēt salīdzinoši lēni īstenojamu attīrīšanas metodi – fitoremediāciju. Šī metode paredz, ka attīrīšanas darbu veic augi, kas ar savu biomasu uzsūc piesārņojošās vielas, tādējādi attīrot augsni. Šobrīd paredzēts, ka “Krustmaļos” kā attīrītāji tiks izmantotas hibrīdapses, bet bieži vien tiek izvēlēti arī, piemēram, ātraudzīgie kārkli, vītoli, saulespuķes un citi.

Lai gan INSURE ietvaros paredzēts veikt tikai metožu testēšanu, plānots, ka “Krustmaļos” ar hibrīdapsēm tiks apstādīts viss piesārņotās augsnes izplatības laukums, kas veido aptuveni 0,24 ha, ļaujot veikt pilnu teritorijas attīrīšanu. Fitoremediācijas lielākā priekšrocība ir tā, ka šī metode ir salīdzinoši lēta. Neskatoties uz to, ka augi savu attīrīšanas darbu paveic vairāku gadu laikā, tomēr līdz projekta noslēgumam 2019. gadā tiks veikti secinājumi par šīs metodes efektivitāti ar pesticīdiem piesārņotas augsnes attīrīšanā.

Fitoremediācijas testi “Krustmaļos” noritēs projekta partnera Somijas pētniecības uzņēmuma “Populus grupa” vadībā, kam ir liela pieredze darbā ar ilgtspējīgām piesārņojuma attīrīšanas metodēm. Šobrīd paņemtie augsnes paraugi tiks testēti Somijas laboratorijās, veicot augsnes DNS analīzes, nosakot augsnes mikrobioloģisko aktivitāti un tās piemērotību fitoremediācijai.

Projekta rezultātā ieguvumi ir arī saistībā ar sākotnēji izvēlētājām pilotteritorijām. PPPV reģistrā statuss objektam Vecpiebalgas novada Dzērbenes pagasta “Bijusī pesticīdu glabātuve Pils saimniecības ēkā” ir mainīts uz “vieta nav potenciāli piesārņota”, kas turpmāk ļauj šo teritoriju izmantot bez ierobežojumiem. Tikmēr Burtnieku novada Vecates pagasta “Vecanckinos” konstatētais piesārņojums nerada tūlītējus un ievērojamus draudus cilvēku veselībai un videi, lēmusi Valsts vides dienesta Valmieras reģionālā vides pārvalde.

Abās sākotnējās pilotvietās iegūtie rezultāti kalpo kā labs piemērs nepieciešamībai pārskatīt potenciāli piesārņoto zemju pārvaldību un aktualizēt teritoriju datus, tāpēc VPR plāno uzrunāt potenciāli piesārņoto zemju īpašniekus.

Vairāk informācijas: Maija Rieksta, projekta INSURE vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob. t. 26099521, maija.rieksta@vidzeme.lv

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.