BECOSI iepazīst Amsterdamas un Utrehtas pilsētu pieredzi

seminars pasvaldibu teritorijas planosanas specialistiem piesarnoto vietu planosana

Maija nogalē, no 21. līdz 23. maijam, projekta „Piesārņoto vietu salīdzinošā novērtēšana” (Becosi) partneri devās uz Nīderlandi – Amsterdamas un Utrehtas pilsētām, kurās notika tikšanās ar vietējiem ekspertiem par piesārņotajām vietām, kā arī apmeklētas teritorijas, kurās veikti grunts sanācijas darbi. Grunts piesārņojums ir aktuāla problēma arī Latvijā, jo tas var nonākt gruntsūdeņos, pēc tam dzeramajā ūdenī, kas var tieši ietekmēt vietējo iedzīvotāju veselības stāvokli.

Pirmajā vizīte dienā notika tikšanās ar Nīderlandes Vides un infrastruktūras ministrijas pārstāvjiem, kas projekta partnerus iepazīstināja ar piesārņoto augšņu attīrīšanas politiku Nīderlandē, kas veiksmīgi tiek piekopta jau 25 gadus. Ministrijas nodaļa Soil+ strādā ar vietējām pašvaldībām, provincēm, zinātņu institūtiem un pētniekiem, lai maksimāli efektīvāk veiktu grunts sanāciju. Šī nodaļa pārrauga pašvaldību augsnes pārvaldības plānus, kvalitātes sistēmas, lai pārliecinātos par būvniecībā izmantojamās grunts kvalitāti un atbilstību teritorijas plānotajai izmantošanai. Šobrīd visām lielajām pilsētām ir izstrādātas grunts kvalitātes kartes, kas var tikt izmantotas pašvaldību speciālistu, nekustamo īpašumu speciālistu vajadzībām, kā arī zemju īpašniekiem un investoriem.

Lai īstenotu integrētu attīstības plānošanu, augsnes kvalitātes jautājumi tiek risināti kopā ar telpiskās plānošanas jautājumiem – vides, ekonomikas un sociālo jautājumu kopumu. Ministrijas pārstāvji īpaši aktīvi sadarbojas tieši ar telpiskās plānošanas speciālistiem, kas spēj skatīties uz lietām integrēti.

Viens no spilgtiem teritorijas attīstības piemēriem ir Utrehtas pilsēta, kurā veikti vairāki augsnes attīrīšanas projekti, izmantojot dažādas metodes un tehniskos risinājumus. Viens no iespaidīgākajiem piemēriem ir INTERREG IVB projekts „City Chlor”, kura ietvaros zinātnieki pierādījuši, ka izmantojot konkrētu baktēriju iespējams attīrīt grunti. Projekta ietvaros piesārņotas teritorijas grunts izolēta no apkārtējās un piesārņojums tiek attīrīts ar baktērijām. Ar dažādām metodēm tika informēta un izglītota sabiedrība, piemēram, iesaistot mākslas skolas skolēnus, kas uzstādīja dažādas mākslas instalācijas, uzrunājot vietējos iedzīvotājus apstāties, iedziļināties un iesaistīties savas apkaimes vides kvalitātes uzlabošanā. Tāpat vizītes ietvaros tika apmeklētas vairākas teritorijas, kurās jau veikta vai plānota augsnes sanācija.

Nīderlandē ir vairāk piesārņotas teritorijas kā Latvijā, ieguldītie resursi un zināšanas piesārņojuma likvidēšanai ir krietni augstākā līmenī, tāpēc varam daudz mācīties no kolēģiem Nīderlandē un izmantot viņu labo pieredzi problēmu risināšanai pie mums.

Projekta “BECOSI” pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki no Zviedrijas, Somijas, Igaunijas un Latvijas, 2013. gada  maijs, Nīderlande. Foto: Teija Tohmo

 

Papildu informācija:
Jānis Antons
Projekta “Piesārņoto vietu salīdzinoša novērtēšana’’ vadītājs
Vidzemes plānošanas reģions
Cēsu iela 19-54, Valmiera, LV-4201
Mob.: +371 26591196
E-pasts: janis.antons@vidzeme.lv
www.vidzeme.lv

becosi iepazist amsterdamas un utrehtas pilsetu pieredzi