15. septembrī Briselē, Beļģijā, norisinājās projekta „Pārvietojies zaļi” (MOG) noslēguma konference. Tajā Vidzemes plānošanas reģions (VPR) projekta komandu papildināja Satiksmes ministrijas Finanšu un attīstības plānošanas departamenta direktora vietniece Inta Rozenšteine un Latvijas autotransporta direkcijas sabiedriskā transporta plānošanas daļas vadītāja pienākumu izpildītāja Ināra Briksne, kas bija sagatavojusi prezentāciju par projektā aizgūto un šobrīd Vidzemē attīstīto iniciatīvu „Transports pēc pieprasījuma” un tās iekļaušanu pasažieru pārvadājumu kopējā tīklā Latvijas situācijā.
Ilgtspējīgs transports ir svarīgs, lai saglabātu lauku un kalnaino apvidu teritoriju vides un ekonomisko labklājību, kā arī, lai nodrošinātu iedzīvotājiem un viesiem iespēju piekļūt darba vietām, izglītības un ārstniecības iestādēm. Šo teritoriju galvenā problēma ir lielie attālumi un zemais iedzīvotāju blīvums. Līdz šim projektā ir iepazītas partnervalstu labās prakses šajā jomā – mobilie pasta pakalpojumi, mobilie sociālie pakalpojumi un transports pēc pieprasījuma. Ņemot vērā Vidzemes plānošanas reģiona teritoriālās īpatnības – lielākais reģions pēc platības, taču ar zemāko iedzīvotāku blīvumu, transports pēc pieprasījuma šķita piemērots risinājums tieši Vidzemes situācijai.
Transports pēc pieprasījuma ir papildinājums ierastajam sabiedriskajam transportam. Lai nodrošinātu sabiedriskā transporta pakalpojumu pieejamību un ilgtspējību lauku apvidos ar zemu iedzīvotāju blīvumu, ir vajadzīgi novatoriski risinājumi kā transports pēc pieprasījuma. Vietās, kur sabiedriskais transports kursē neregulāri vai nekursē vispār, iedzīvotājiem ir dota iespēja pieteikt individuālu braucienu sev vēlamā laikā, lai nokļūtu līdz tuvākajam reģiona centram, kur atrodas galvenās pakalpojumu saņemšanas vietas. Pieteikties braucienam iespējams zvanot uz pakalpojumu sniegšanas centru vai piesakoties elektroniski internetvietnē.
Lai nākotnē varētu ieviest šāda veida pakalpojumu ir notikusi iedzīvotāju anketēšana, lai apzinātu viedokli par šāda pakalpojuma nepieciešamību. Pētījuma rezultāti būs izanalizēti 2015. gada sākumā, bet par pirmajiem rezultātiem varēs spriest jau šī gada novembrī. Nākamajā gadā paredzēts veikt izmēģinājuma pārvadājumus pēc pasūtījuma Vidzemē.
Projekts ir ļoti aktualizējis jautājumu par Eiropas mobilitātes problēmām. Lai gan dzīvojam tehnoloģiski attīstītā laikmetā, tomēr šī pārvietošanās problēma joprojām ir aktuāla teju visā Eiropā. Tādēļ projektā pilnveidotās idejas, izstrādātās politikas rekomendācijas un aizgūtās prakses no citām valstīm, sniedz impulsu un jaunus veidus kā risināt ieilgušās problēmas.
Projekta „Pārvietojies zaļi” mērķis ir uzlabot Eiropas reģionālo politiku efektivitāti attiecībā uz lauku teritoriju ilgtspējīgu transporta sistēmu. Projekta aktivitātes īstenos 12 Eiropas Savienības valstu lauku reģionos un to galvenais virziens ir vides aizsardzība un sabiedriskā transporta mobilitātes problēmas reģionos ar zemu iedzīvotāju blīvumu. Veids, kā uzlabot situāciju ir ilgtspējīgas, ekoloģiskas un visiem pieejamas transporta sistēmas attīstība.
Projektu “Pārvietojies zaļi!” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonda programma „Interreg IVC”. Projekta mērķis ir uzlabot Eiropas reģionālās politikas efektivitāti attiecībā uz ilgtspējīgu transporta sistēmu lauku teritorijās. “Pārvietojies zaļi” dalībnieki pārstāv 10 Eiropas Savienības valstu lauku reģionus.
Papildu informācija: Lelde Ābele, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.: 29266757, e-pasts: lelde.abele@vidzeme.lv.