Šonedēļ Vidzemes plānošanas reģions organizēja sanāksmi, kurā piedalījās visu Latvijas plānošanas reģionu pārstāvji, lai apspriestu attīstības projektu uzraudzību, datu pārvaldības izaicinājumus un nepieciešamos uzlabojumus. Sanāksme norisinājās projekta Polirural Plus ietvaros, koncentrējoties uz efektīvākas uzraudzības pieejas izstrādi un digitālo risinājumu ieviešanu, lai nodrošinātu datu apmaiņas ātrumu un precizitāti.
Diskusijas gaitā tika izceltas vairākas problēmas, tostarp datu fragmentācija un grūtības nodrošināt savlaicīgu un precīzu informāciju no pašvaldībām. Ieva Kalniņa, Vidzemes plānošanas reģiona Teritoriālās plānošanas nodaļas vadītāja, uzsvēra, ka pašvaldību sniegtie dati bieži ir nesalīdzināmi, kas traucē centralizētai uzraudzībai. “Pašvaldības bieži sniedz nesalīdzināmus datus, kas apgrūtina efektīvu uzraudzības procesu,” viņa norādīja, uzsverot nepieciešamību pēc labākas datu pārvaldības sistēmas. Viņas teikto apstiprināja arī Inguna Tomsone no Kurzemes plānošanas reģiona, uzsverot, ka bieži trūkst resursu kvalitatīvu datu sagatavošanai: “Datu vākšana un analīze ir sarežģīta, jo dati bieži ir fragmentēti un grūti interpretējami.”
Sanāksmes dalībnieki apsprieda arī iespējamos risinājumus, piemēram, centralizētu datu pārvaldības sistēmu, kas ļautu reģioniem ātrāk un vieglāk integrēt datus no pašvaldībām. Sergejs Gemma no Zemgales plānošanas reģiona norādīja uz Liepājas piemēru, kas demonstrē, kā kompaktas un pārskatāmas atskaites var palīdzēt izvairīties no liekas birokrātijas: “Kompakti un skaidri pārskati ļauj izvairīties no bezjēdzīgas analīzes un koncentrēties uz būtiskākajiem rādītājiem.”
Rūdolfs Cimdiņš, Rīgas plānošanas reģiona Telpiskās plānošanas nodaļas vadītājs, izcēla nepieciešamību uzlabot datu plūsmu un automatizāciju reģionālajos projektos: “Mums nepieciešams koncentrēties uz centralizētu sistēmu, kas spētu integrēt reģionālos un pašvaldību datus, lai uzraudzības process kļūtu vienkāršāks un ātrāks.” Viņš uzsvēra, ka šāda sistēma palīdzētu ne tikai efektīvāk pārraudzīt attīstības prioritātes, bet arī ievērojami samazinātu administratīvo slogu, novēršot lieko manuālo darbu.
Svarīga diskusijas daļa bija arī mākslīgā intelekta (MI) rīku loma uzraudzības procesā. Projekts PoliRural Plus ir izvirzījis par mērķi izstrādāt mākslīgā intelekta un lielo valodu modeļu (LLM) rīkus, kas palīdzētu efektīvāk pārvaldīt reģionālo plānošanu un attīstību. Krišjānis Veitners no Vidzemes plānošanas reģiona skaidroja: “Mākslīgā intelekta rīki, kas analizē lielus datu apjomus un veic sentimenta analīzi, var ievērojami paātrināt uzraudzības procesu un sniegt reāllaika ieskatu par projektu progresu.” Šie rīki tiks izmantoti, lai uzlabotu teritoriju plānošanu un darbības prognozēšanu, veicinot ilgtspējīgu attīstību.
Sanāksmes laikā dalībnieki apsprieda arī RAIM sistēmas (Reģionālās attīstības informācijas monitoringa) ieviešanu, uzsverot tās potenciālu nodrošināt centralizētu platformu datu pārvaldībai un apmaiņai starp pašvaldībām un reģionālajām iestādēm. Šī sistēma varētu kļūt par reāllaika datu uzraudzības rīku, kas ne tikai automatizētu datu plūsmu, bet arī nodrošinātu precīzāku un efektīvāku datu analīzi un izmantošanu reģionu attīstības stratēģiju īstenošanā. Tādējādi RAIM ļautu plānotājiem ātrāk identificēt problēmas un pielāgoties mainīgajām situācijām, uzlabojot lēmumu pieņemšanas kvalitāti un caurspīdību attiecībā uz attīstības projektu progresu.
Par PoliRural Plus projektu:
PoliRural Plus ir Eiropas Savienības finansēts projekts, kas tiek īstenots no 2024. gada janvāra līdz 2026. gada decembrim. Projekta galvenais mērķis ir uzlabot dzīves kvalitāti gan lauku, gan pilsētu iedzīvotājiem visā Eiropas Savienībā, veicinot reģionālo sadarbību un ilgtspējīgu attīstību. PoliRural Plus koncentrējas uz lauku un pilsētu partnerību attīstību, veidojot ilgtspējīgas stratēģijas, kas veicina uzņēmējdarbības un inovāciju iespējas lauku reģionos, kā arī uzlabojot piekļuvi pakalpojumiem un savienojamību starp lauku un pilsētu teritorijām. Projekta ietvaros tiks atbalstīti 9 pilotprojekti, tostarp arī Vidzemē, kas izstrādā uzraudzības sistēmu reģiona attīstības plāna ieviešanas monitorēšanai. PoliRural Plus projekts iekļauj mākslīgā intelekta (MI), ģeogrāfiskās informācijas sistēmu (GIS), lietu interneta un datu analītikas rīku izmantošanu, lai nodrošinātu labāku datu analīzi un uzraudzību reģionālajā plānošanā.