Vidzemes plānošanas reģions noslēdzis darbu “Erasmus+” programmas projektā Profesionālā pilnveide pārtikas jomas blakusproduktu izmantošanā (ByP4Dev), kura galvenā iecere bija mācību programmas izstrāde pārtikas un lauksaimniecības jomas profesionāļiem, studentiem, absolventiem un citiem interesentiem, lai veicinātu lauksaimniecības un pārtikas sektora blakusproduktu un atlikumvielu efektīvāku izmantošanu jeb valorizāciju. Projekta partneri kopīgi izstrādājuši eksperta profilu, kas viegli integrējams profesionālās izglītības programmās projektā iesaistītajos reģionos Spānijā, Somijā, Grieķijā, Latvijā un Portugālē.
Šāds profils pašreizējās formālās izglītības struktūrās nepastāv un Byp4Dev galvenais mērķis ir tā integrācija profesionālās izglītības programmās, vienlaikus reaģējot uz darba tirgus un bioproduktu ražošanas iespējām un vajadzībām.
Kurss paredzēts profesionālās izglītības un augstskolu studentiem un strādājošiem profesionāļiem, kuri vēlas papildināt savas zināšanas. Tā ilgums ir 55 stundas un kursā tiek apskatīti tādi tēmu bloki kā:
- aprites ekonomika un bioekonomika;
- jaunās tendences un tirgus iespējas blakusproduktu izstrādē;
- lauksaimniecības, lopkopības un pārtikas rūpniecības atlikumvielu valorizācija;
- valorizācijas tehnoloģijas;
- biokompozītmateriāli un visaptveroša pieeja resursu izmantošanai, tai skatā biomasas un bioproduktu vērtību ķēdes;
- biznesa stratēģijas.
Kurss apgūstams pašvadītas mācīšanās ceļā – sev ērtā laikā un vietā, šeit: https://erasmusmoocs.thinkific.com/courses/byp4dev
Plānots, ka šāda profila un tam nepieciešamā mācību satura izstrāde sniegs būtisku ieguldījumu Vidzemes reģiona bioekonomikas attīstībā, uzlabojot uzņēmumu spējas pilnvērtīgi izmantot savā ražošanas procesā radušos blakusproduktus un atlikumvielas, kā arī palīdzot atbalstīt biznesa projektus, kas spēj radīt jaunus produktus un procesus ar augstu pievienoto vērtību.
Kurss 2023. gada rudenī tika testēts Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes bakalaura studiju programmas “Lauksaimniecība” studiju kursa “Bioekonomika lauksaimniecībā” ietvaros, kā arī iekļauts kā ieteicamais materiāls Uzbekistānas ilgtspējīgas bioekonomikas maģistra studiju programmai (BioEcUz) “Bioekonomika”, kas izstrādāta ERASMUS+ ietvaros.
Tāpat 22. februārī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, konferences “Ilgtspējīga lauksaimniecība 2024” ietvaros, Vidzemes plānošanas reģiona pārstāve Maija Rieksta prezentēja ne tikai izstrādāto mācību kursu, bet arī projektā sagatavotās politikas rekomendācijas. Tajās ir apkopoti ieteikumi, kā izglītības iestādes, politikas veidotāji, pētniecības institūcijas un biznesa atbalsta organizācijas var veicināt pārtikas un lauksaimniecības sektora blakusproduktu un atlikumvielu efektīvāku izmantošanu, sniedzot ieguldījumu gan dažādu sadarbību veicināšanā, jaunu zināšanu un prasmju apguvē, tai skaitā arī aktualizējot jaunizstrādātā eksperta profila nozīmīgumu.