12. septembrī Sējas pamatskolā notika vides izglītības pasākums “Vides diena 2024”, pulcējot teju simts 4.-7. klašu skolēnus no Saulkrastu novada. Pasākumu organizēja Europe Direct Vidzeme sadarbībā ar Saulkrastu izglītības pārvaldi, lai veicinātu jauniešu izpratni par atkritumu samazināšanu, tekstila otrreizēju izmantošanu, kā arī dabas aizsardzību.
Pasākuma laikā dalībniekiem bija iespēja piedalīties sešās dažādās aktivitātēs. Skolēni ar interesi un aizrautību piedalījās nodarbībās, kas piedāvāja gan teorētisku informāciju, gan praktiskas aktivitātes. Katra nodarbība bija vērsta uz ilgtspējīgas domāšanas veicināšanu, rosinot skolēnus aktīvi piedalīties vides aizsardzības pasākumos un pilnveidot savus ikdienas paradumus.
Biedrības “Zero Waste Latvija“ vadītā nodarbība deva skolēniem praktiskas iemaņas, kā mājas apstākļos var radīt jaunas lietas no izmantota tekstila, veicinot atkritumu samazināšanu un izpratni par resursu otrreizēju izmantošanu. Šajā nodarbībā katrs dalībnieks pagatavoja drāniņu, kura pēc izmērcēšanas vaskā kalpo kā lielisks materiāls dažādu pārtikas produktu uzglabāšanai, veicinot radošu pieeju vides problēmu risināšanā.
Svarīgs temats bija bioloģiskā materiāla šķirošana, kuru demonstrēja nodarbībā “Komposta burgers”. Biedrība “Zero Waste Latvija” uzsvēra, cik nozīmīgi ir ne tikai šķirot atkritumus, bet arī radīt mājsaimniecībās kompostu. Skolēniem bija iespēja pašiem izveidot “kompostu burgeru”, attēlojot organisko atkritumu pārstrādes procesu.
Dabas aizsardzības tēma tika padziļināti izzināta Dabas aizsardzības pārvaldes nodarbībās, kas pievērsās gan īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, gan aizsargājamām un invazīvām sugām. Skolēni guva priekšstatu par Latvijas bagāto bioloģisko daudzveidību un to, kā cilvēka darbības ietekmē dabas līdzsvaru. Skolēni praktiski mācījās noteikt arī to, kādi dzīvnieki ir sastopami mūsu mežos, mēģinot atpazīt dažādus dzīvnieku pēdu nospiedumus.
Savukārt, SIA “ZAAO” nodarbība “Plastika apritē” sniedza vērtīgu ieskatu par plastmasas ietekmi uz vidi un tās pareizu šķirošanu. Skolēni uzzināja, ka plastmasas lietošana neapstājas pie tās izmešanas – tai ir ilgtermiņa ietekme, ja tā netiek pārstrādāta. Diskusijā tika apspriesta nepieciešamība mainīt patēriņa paradumus, lai samazinātu plastmasas nonākšanu dabā un veicinātu aprites ekonomikas principu ievērošanu.
Pasākuma noslēgumā skolēni atzina, ka guvuši daudz vērtīgu atziņu un jaunu zināšanu, kas palīdzēs ikdienā pieņemt videi draudzīgākus lēmumus. Dalībnieki labprāt iesaistījās visās nodarbībās, izrādot patiesu interesi par apskatītajiem tematiem un aktīvi piedaloties diskusijās un praktiskajās aktivitātēs.