Piektdien, 24. maijā Cēsīs notiks pēdējā “Ko celsim galdā?” koprades darbnīca, kuras laikā tiks izvēlēta viena vai vairākas bioloģiskās pārtikas patēriņu veicinošas iniciatīvas, kuras līdz gada beigām realizēs Vidzemes plānošanas reģions, izmantojot Eiropas Savienības fondu projekta “We Make Transition!” atbalstu.
Iniciatīvas realizēšanai izvēlēsies paši koprades darbnīcas “Ko celsim galdā?” dalībnieki – organizāciju, uzņēmumu un iestāžu pārstāvji –, kuri iepriekšējās tikšanās reizēs š,g. martā un aprīlī, izmantojot līdzdalības metodi pārmaiņu arēna, sniedza priekšlikumus par pasākumiem vai aktivitātēm, kas sabiedrību spētu mudināt arvien vairāk ikdienā patērēt bioloģisko pārtiku. No visām izstrādātajām idejām tiks atlasītas piecas, kas tiks virzītas uz balsošanu – attiecināmas uz plašu sabiedrības daļu un ar augstu realizēšanas iespēju.
Atgādinām, ka koprades darbnīcu pirmā tikšanās noritēja š.g. 27. martā, kad tās dalībnieki veidoja vīziju, kādai jāizskatās pārtikas sistēmai 2035. gadā, secīgi meklējot tos ceļus, kā šo vīziju sasniegt.
Bioloģiskās pārtikas patēriņu veicinošas aktivitātes tika vērtētas piecās grupās – (1) ēšanas un iepirkšanās paradumi mājsaimniecībās, (2) ēdināšana ārpus mājas, (3) lielveikali un pārtikas uzņēmumi, (4) lauksaimniecība, kā arī (5) pārvaldība, sadarbība un izglītības jautājumi.
Kā iepriekš informējām, koprades darbnīcas ir praktisks turpinājums memorandam, kuru vairāk nekā 200 cilvēku parakstīja 2023. gada 25. oktobrī Siguldā, apliecinot atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Nacionālajā parkā, kas ir pirmais bioreģions ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā.
Sabiedrības grupu pārstāvjiem nākot kopā, koprades darbnīcās tika uzsākts darbs ar pirmo no memorandā definētajiem prioritārajiem virzieniem – veicināt veselīgu dzīvesveidu un palielināt veselīgas bioloģiskās pārtikas patēriņu reģionā, jo īpaši sabiedriskās iestādēs, tostarp bērnudārzos, skolās, pansionātos un slimnīcās.
Koprades darbnīcas Cēsīs notika š.g. 27. martā un 23. aprīlī. Darbnīcu cikls noslēgsies 24. maijā. Pasākumus organizē Vidzemes plānošanas reģions un Cēsu novada pašvaldība.
Koprades darbnīcu laikā izmantotā metode “pārmaiņu arēna” ļauj pārdomāti iesaistīt plašu sabiedrības pārstāvju loku un efektīvi izmantot ikviena zināšanas, pieredzi un resursus. Metode ir viens no pārmaiņu pārvaldības instrumentiem, un tā paredz iesaistīt sabiedrību kopējas izpratnes radīšanas, arī mācību, vizionēšanas un eksperimentēšanas aktivitātēs, lai risinātu konkrētus izaicinājumus vai problēmas.