Attīstības padome apstiprina Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmu 2022.-2027. gadam

25. martā Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes sēdē tika apstiprināta Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programma 2022.-2027. gadam. Informācija par Vidzemes plānošanas reģiona attīstības programmas apstiprināšanu tiks nosūtīta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un visām Vidzemes reģiona pašvaldībām. Tāpat sēdē padomes locekļi tika iepazīstināti ar aktualizētās Vidzemes plānošanas reģiona Ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 2030 redakciju.

Dokumenta papildinājumi ir saistīti ar reģiona  jaunpievienotajām teritorijām pēc administratīvi teritoriālās reformas 2021. gada jūlijā. Padome rosināja dokumentu pilnveidot. Diskusijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas kontekstā tiks turpinātas par telpiskās attīstības perspektīvām, precizējot potenciālos nacionālas, reģionālas un novada nozīmes pakalpojumu centrus. Pašvaldības vēlētos aktualizēt arī iezīmētos transporta koridorus un sabiedriskā transporta attīstības kartes. Par šiem jautājumiem tiks organizētas papildu diskusijas.

Attīstības padome tika iepazīstināta ar Vidzemes reģiona ekonomisko specializāciju, kurā noteikti prioritāri attīstāmie tautsaimniecības sektori. Tie būtu: tehnoloģiju un eksporta ietilpīga un ilgtspējīga kokapstrāde (t.sk. mēbeļu ražošana), pārtikas un dzērienu ražošana, mežsaimniecība, lauksaimniecība (t.sk. lopkopība), atjaunojamo resursu enerģijas ražošana, veselības rehabilitācija un aprūpe, zilā bioekonomika (t.sk. zivsaimniecība). Savukārt viedās specializācijas sekundārie sektori aptver mākslas, izklaides un tūrisma pakalpojumus, būvniecību un darījumus ar nekustamajiem īpašumiem, metālapstrādi, nemetālisko minerālu ražošanu un apstrādi, iekārtu un ierīču ražošanu un remontu, gumijas un plastmasas apstrādi, profesionālos zinātniskos pakalpojumus, izglītības pakalpojumus, transporta un loģistikas pakalpojumus.

Lai Vidzemes reģions sasniegtu ekonomiskās viedās specializācijas izvirzītos uzdevumus, prioritārām aktivitātēm rekomendēts novirzīt 70% atbalstam pieejamo resursu, tai skaitā cilvēkresursu, finanšu, laika, sadarbību un citu.

Vidzemes plānošanas reģions ir izvirzījis mērķi sasniegt augstāku ražīgumu un radīt vērtīgākus produktus. Lai nodrošinātu straujāku attīstību, tautsaimniecības struktūra jāmaina par labu lielākai zināšanu, tai skaitā tehnoloģiju un eksporta ietilpībai.

 

Vidzemes plānošanas reģiona attīstības programma 2021-2027 tiek izstrādāta ar projekta “Sadarbības virzīta nākotnes politika lauku reģioniem un iedzīvotājiem” (PoliRural) atbalstu. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 ietvaros. Tajā spēkus apvienojuši 36 partneri no 16 valstīm. Latvijā projektu īsteno Vidzemes plānošanas reģions, Latvijas Lauku forums,  Agroresursu un ekonomikas institūts un uzņēmums Baltic Open Solutions Center.

Projekta “PoliRural” mērķis ir sekmēt lauku politikas attīstību, izveidojot spēcīgu lauku ekosistēmā ieinteresēto personu kopienu un izstrādājot konceptuālu lauku ekosistēmas modeli. Vairāk par projektu uzziniet https://polirural.eu/. Par projekta aktivitātēm Vidzemes plānošanas reģionā http://www.vidzeme.lv.

Jāatgādina, ka 2020. gada pirmajā pusē tika izveidota reģionālā līmeņa darba grupa jeb Konsultatīvā padome, mobilizējot dažādu jomu un sektoru pārstāvošas ieinteresētās puses kopīgai lēmumpieņemšanai un rīcībām par Vidzemes reģiona attīstību. Konsultatīvās padomes dalībnieki līdzdarbojas un seko līdzi Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmas 2021-2027 izstrādei, kā arī vēlāk būs līdzatbildīgi par tās ieviešanas uzraudzību. Šādu pieeju Vidzemes plānošanas reģions plānošanas dokumentu izstrādei izmanto pirmo reizi.

 

Jautājumiem par attīstības plānošanas dokumentiem: Ieva Kalniņa, Teritoriālās plānošanas nodaļas vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, ieva.kalnina@vidzeme.lv, mob.t. +371 26533464

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv

 

 

.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.