Inovācijas, radoši risinājumi un nemitīga vēlme attīstīties – veiksmīgas sadarbības pieredze, ko aizgūt no uzņēmējiem un reģiona speciālistiem Kurzemē

No 9. – 11. augustam Vidzemes plānošanas reģiona un koprades telpu speciālisti projekta SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) ietvaros devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kurzemi. Trīs dienu laikā, kopā ar citiem Latvijas reģionu uzņēmējdarbības atbalsta speciālistiem tika iepazīta uzņēmējdarbības vides attīstība, tās izaicinājumi, sadarbības un atbalsta mehānismi, kā arī digitalizācijas ieviešanas iespējas dažādās uzņēmējdarbības nozarēs Saldus, Kuldīgas, Ventspils un Talsu novados.

Apmaiņas brauciens tika uzsākts ar viesošanos Kurzemes reģiona Uzņēmējdarbības centrā, kur tā vadītāja Baiba Kūma iepazīstināja ar centra galvenajiem darbības virzieniem, aktivitātēm, uzņēmējdarbības atbalsta veiksmes stāstiem, kā arī īstenotajiem un aktīvajiem projektiem. Dienai turpinoties, tika iepazītas pagājušajā gadā izveidotās koprades telpas “Saldus KOPtelpa”, kas kalpo kā vieta, kur rosināt satikšanos un īstenot idejas starp pašvaldību, uzņēmējiem un iedzīvotājiem. Šeit Saldus novada pašvaldības starptautisko sadarbības projektu vadītāja Lana Radčenko iepazīstināja ar īstenotajām idejām, kā arī pastāstīja par sadarbību ar Liepājas biznesa inkubatora atbalsta vienību, kā rezultātā izveidota Saldus uzņēmējdarbības atbalsta filiāle.

Kuldīgā reģionu speciālisti apmeklēja kokapstrādes uzņēmuma SIA “Stiga RM” rūpnīcas telpas, izzinot un pieredzot bērza saplākšņa ražošanas ciklus. Uzņēmums ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Kuldīgas novadā un, kā uzsvēra tā valdes loceklis Jānis Osis, arī viens no sociāli atbildīgākajiem. Sadarbībā ar pašvaldību īstenoti dažādi sociālie projekti bērnu interešu izglītības atbalstam, no uzņēmuma līdzekļiem veikts 2 miljonu eiro ziedojums Ukrainas atbalstam, kā arī ziedots Jaunpils pils atjaunošanai pēc postošā negaisa. Šobrīd uzņēmums investē līdzekļus jaunas rūpnīcas būvniecībai Tukumā un jaunu iekārtu uzstādīšanai rūpnīcā Kuldīgā. Nākotnē plānota īres nama būvniecība jauna darbaspēka piesaistīšanai no citiem reģioniem.

No industriālas uz pavisam radošu un modernu vidi Kuldīgas vecpilsētā, viesošanās turpinājās koprades mājā – “Kuldīgas Adatu fabrika”, kas 2022. gadā atjaunota no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējuma līdzekļiem. Koprades telpas savu nosaukumu saglabājušas no cara laikiem, kad šeit darbojusies īsta adatu fabrika, bet šobrīd šeit mājo Latvijas Mākslas akadēmijas starptautiskā maģistra studiju programma “Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas” studentiem no visas pasaules, Kuldīgas mākslinieku rezidence, 3D prototipēšanas darbnīcas, Kuldīgas digitālais centrs un LIAA Kuldīgas biznesa inkubators.

Dienas noslēgumā tika iepazīta viena no gleznainākajām Baltijas jūras piekrastēm ar iespaidīgu stāvkrastu Jūrkalnē. Te izveidojusies tūrisma un atpūtas vieta, kur nesteidzīgi baudīt neskarto dabas skaistumu.

Apmaiņas braucienam turpinoties, inovatīvi risinājumi un mūsdienu tehnoloģijās balstīta vide patīkami pārsteidza Ventspilī, zinātnes cetrā “Vizium”. Centrs darbojas nedaudz vairāk kā gadu un drīzumā sagaidīs savu 200 000 apmeklētāju. Zinātnes centrs radīts gan kā izzināšanas vieta ģimenēm ar bērniem, gan kā izglītības iestāde, jo tajā tiek pasniegtas 25 interešu izglītības programmas ar uzsvaru uz zinātni, tehnoloģijām, inženieriju un STEM pētījumu jomu bērniem no 6 gadu vecuma.

Ventspilī iedvesmojoša pietura reģiona speciālistiem šķita arī uzņēmējdarbības atbalsta organizācija “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” (VATP). Nodibinājums kopš 2005. gada radījis infrastruktūru, kuru apsaimnieko un veido kā modernu, 21. gadsimtam atbilstošu, uzņēmējdarbības vidi. Pateicoties izveidotajai videi, dažādu progresīvo nozaru uzņēmumi šeit var saņemt atbalsta pakalpojumus uzņēmumu attīstībai Ventspils pilsētā un reģionā. Kā viena no atbalsta vienībām uzņēmējdarbības attīstībai izveidota dizaina darbnīca RADE, kur iespējams iznomāt dažādas iekārtas, lai pēc paša radīta dizaina apstrādātu apģērbu, plastmasu, metālu, koku, akrilu un citus materiālus. VATP darbojas ne tikai kā biznesa atbalsta centrs, bet arī kā digitālo inovāciju un izglītības tehnoloģiju centrs, organizējot izglītības un karjeras atbalsta pasākumus STEM jomās un tehnoloģiju demonstrēšanu Kurzemes Democentrā.

Neatņemama sastāvdaļa Kurzemes piekrastes uzņēmējdarbības potenciāla iepazīšanas laikā bija tās pērles – Kolkasraga – apmeklējums. Šeit ar pašceptiem sklandraušiem, lībiešu valodas demonstrējumu un stāstiem par Kolku, sagaidīja kempinga un brīvdienu mājas “Ūši” saimniece Dženeta Marinska. Vietā, kur satiekas Baltijas jūras un Rīgas līča ūdeņi, mīt sena vēsture, nedaudz mistikas un tradīcijas, kas saglabājušās arī mūsdienās.

Tālāk ceļš veda uz atpūtas un sporta kompleksu „Dzintarkrasts”, kur tiek novērtētas Kurzemes lauku tūrisma iespējas un burvība, atrodoties pie jūras.

Gluži kā Kolkā, kur pateicoties Krišjāņa Valdemāra pienesumam jūrniecības tradīcijas ir saglabājušās vēl šodien, arī Rojā viena no galvenajām nodarbēm ir zvejniecība un zivju pārstrāde. Tāpēc šeit kā noslēdzošais pieredzes apmaiņas brauciena galamērķis – zivju un jūras velšu produkcijas ražotājs, uzņēmums SIA “Banga Ltd”. Kā pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Ingus Veckāgans, rūpnīca apvieno tradīcijas un garšu ar mūsdienīgu pārstrādi, jo veiktas investīcijas robotizētos risinājumos darbam pie līnijām, kā arī pašu uzstādītais saules paneļu parks apgādā ar “zaļo” elektroenerģiju, nodrošinot 20% no ražotnes elektrības vajadzībām. Uzņēmuma saražotā produkcija tiek realizēta 36 pasaules valstīs, tostarp Japānā, Kanādā un Austrālijā.

Pozitīvo pieredzi Kurzemes reģionā un apmaiņas brauciena nozīmīgumu uzsvēra Inguna Kucina, Projekta SMEPRO REG vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā: “Šī ir otrā šāda veida pieredzes apmaiņas vizīte projekta ietvaros un šoreiz mums bija lieliska iespēja redzēt, ka Kurzemē  inovācijas, radošums un nemitīga vēlme attīstīties ir sinomīni uzņēmējdarbībai. Reģionam ir izaicinājums izaugsmes līdzsvara atrašanai starp lielajiem “vaļiem”, Ventspili un Liepāju, kā arī mazākām pilsētām. Es domāju, ka uzņēmējdarbības atbalsta un koprades telpu speciālistiem, kas dodas vizītēs, ir vērtīgi redzēt kādus risinājumus ir atraduši citu reģionu kolēģi, kā tiek veidota sadarbība ar uzņēmējiem un kas ir tās atslēgas, kas ļauj atrast kopīgu valodu. Vienmēr ir vērtīgi apmeklēt ražotnes un uzņēmumus, kurus ikdienā, iespējams, redzam tikai ejot garām, aprunāties ar cilvēkiem, kas šajos uzņēmumos strādā, saprast izaicinājumus un diskutēt par iespējām.”

Kā vērtīgu un iedvesmojošu pieredzes apmaiņas braucienu vērtē arī Marita Bernāre, Skola6 Projektu vadītāja: “Pasākumu noteikti vērtēju ar lielu plus zīmi, īpaši patika apmeklēt un klausīties uzņēmējos, kuru darbības sfēra saistīta ar manu ikdienas darbu – koprades telpām, piemēram, “KOPtelpa” Saldū un “Adatu fabrika” Kuldīgā. Bija vērtīgi un iedvesmojoši ieskatīties dažādu uzņēmumu aizkulisēs, dzirdēt pieredzes stāstus par veiksmēm un izaicinājumiem, arī izaugsmi. Ar prieku dalījos gūtajos iespaidos ar saviem kolēģiem no “Skola6”.

Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) tiek īstenots Pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 183 456,87 EUR, Eiropas Savienības līdzfinansējums ir 165 111,18 EUR.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

Par projektu

Jautājumiem:
Inguna Kucina, projektu vadītāja
inguna.kucina@vidzeme.lv
+371 26598678

Informāciju sagatavoja:
Krista Blūma, Sabiedrisko attiecību speciāliste
krista.bluma@vidzeme.lv
+371 26673396

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.