Deinstitucionalizācijas procesā iesaistīto pašvaldību vizīšu ietvaros Vidzemes plānošanas reģions aizvadītajā nedēļā apmeklēja Valkas novadā jaunizveidotos sociālos pakalpojumus, lai pārspriestu līdz šim paveikto un pārrunātu nepieciešamo atbalstu.
Valkas novadā deinstitucionalizācijas procesa ietvaros šobrīd izveidots dienas aprūpes centrs un grupu dzīvokļi pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem viņu patstāvīgas dzīves veicināšanai, kā arī pakalpojums bērnu aprūpei ģimeniskā vidē.
Tikšanās laikā Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji viesojās dienas aprūpes centrā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kur tikās ar pakalpojumu nodrošinātāju – biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” komandu, Valkas novada pašvaldības un sociālā dienesta pārstāvjiem, kā arī dienas aprūpes centra apmeklētājiem un viņu tuviniekiem.
Projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķelsone pauda gandarījumu, ka pagājušā gada vasarā atvērtie sociālie pakalpojumi Valkā šobrīd aktīvi darbojas un sniedz cilvēkiem nepieciešamo atbalstu: “Mēs visi kopā mācamies, tāpēc šādas tikšanās ir būtiskas deinstitucionalizācijas procesa kvalitatīvai ieviešanai. Aptaujājot dienas aprūpes centra apmeklētājus, saņēmām ļoti daudz pozitīvu atsauksmju par darbiniekiem, kuri rūpējas, lai cilvēki gan saturīgi pavadītu brīvo laiku, gan apgūtu jaunas iemaņas. Šobrīd darbs jāturpina un jāmeklē iespējas dažādot pakalpojumus, piemeklējot katra cilvēka vajadzībām, interesēm un spējām atbilstošas nodarbes.”
Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” pārstāvji dalījās pieredzē par pakalpojumu attīstīšanu, uzsverot, ka līdz šim veikts apjomīgs darbs to nodrošināšanai nepieciešamā personāla piesaistē, lai dienas aprūpes centra apmeklētāji varētu saņemt arvien daudzveidīgus un viņu vajadzībām saistošus pakalpojumus. Balstoties uz dienas aprūpes centra apmeklētāju un tuvinieku paustajām interesēm, šobrīd tiek domāts arī par citu speciālistu piesaisti centra apmeklētāju prasmju attīstīšanai.
Tikšanās laikā klātesošie papildus iepazīstināti ar projekta “Vidzeme iekļauj” piedāvātajām iespējām un pakalpojumiem, ko var saņemt cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, aicinot tos aktīvi izmantot. Piemēram, psihologa un citu speciālistu konsultācijas, kā arī atbalsta grupu nodarbības.