Jo vairāk pašvaldību, nevalstisko organizāciju un citu organizāciju demokrātiskās iekārtās visā pasaulē iepazīst līdzdalības budžeta plānošanu, jo vairāk jautājumu rodas par šo tēmu. Kas ir līdzdalības budžeta veidošana? Kā tā tiek īstenota? Kam tas ir paredzēts? Kāda ir labā prakse un izaicinājumi tās ieviešanai un ilgtspējai? Lieliska platforma, kur sākt risināt šos fundamentālos jautājumus, ir starptautiskais PBbase tīklojums — vieta tīklošanās pasākumiem un dažādu valodu materiālu meklēšanai.
PBbase tīklojums ir izveidots “Līdzdalības budžeta iespējošana Baltijas jūras reģionā” (EmPaci) projekta ietvaros. Tā ir jebkuram interesentam atvērta platforma, kuras mērķis ir dalīties ar informāciju un pieredzi līdzdalības budžetēšanas ieviešanai dažādās kopienās. PBbase lielākoties darbojas kā tīklošanās instruments, sasaistot līdzdalības budžetēšanas ekspertus, pašvaldības un citus interesentus. Tagad, kad 2021. gads tuvojas noslēgumam, PBbase tīklojums atzīmē pirmo darbības gadu.
Pirmā gada laikā PBbase ir īstenojis sešus starptautiskus pasākumus, ko organizēja eksperti no dažādām Eiropas valstīm. Pasākumi bijuši veltīti dažādiem līdzdalības budžetēšanas aspektiem, apspriežot tādas tēmas, kā līdzdalības ieviešana skolu vidē, līdzdalības budžetēšana mazās pašvaldībās un līdzdalības attīstības raksturs. Pasākumos iesaistījušies pašvaldību organizāciju, pilsonisko iniciatīvu, nevalstisko organizāciju, akadēmisko aprindu pārstāvji un citi interesenti. Lai gan pasākumi jau ir izraisījuši ievērojamu interesi, tajos vienmēr atrodas vieta lielākam apmeklētāju lokam, tāpēc visi ir laipni gaidīti pievienoties!
2021.gada beigās PBbase tīklojums iecēla padomi, kas turpmāk organizēs gaidāmos PBbase pasākumus, nodrošinās tīkla darbību un iesaistīsies komunikācijā ar interesentiem līdzdalības budžetēšanas atbalstam. Tīklojumu pārstāv Baltijas jūras reģiona eksperti, ko iecēla 2021. gada 15. decembrī. Tie ir:
Jaroslav Dvorak, Klaipēdas Universitāte, Lietuva
Ellen Haustein, Rostokas Universitāte, Vācija
Annukka Heinonen, LAB Lietišķo zinātņu universitāte, Somija
Magda Leszczyna-Rzucidło, Baltijas Reģionālo un Eiropas lietu institūts, BISER, Polija
Peter Lorson, Rostokas Universitāte, Vācija
Renāte Lukjanska, Sociālās inovācijas centrs, Latvija
Lienīte Priedāja-Klepere, Vidzeme plānošanas reģions, Latvija
Jan Sienkiewicz, Bielsko-Biała Reģionālās attīstības aģentūra, Polija
Lotta-Maria Sinervo, Tamperes Universitāte, Somija
Dmitrii Trutnev, ITMO Universitāte, Krievija
“Tīklošanās līdzdalības budžetēšanas jautājumos ir svarīga iesācējiem, tā arī pieredzējušiem ieviesējiem. Dažādu ģeogrāfisko vietu labās prakses piemēru izpēte ir lielisks veids, kā attīstīt un uzlabot līdzdalības budžeta izstrādes un ieviešanas stratēģiju. Tīklošanās un izvērtēšana palīdz izvairīties no riskiem aktivitāšu ieviešanā, kā arī gūt panākumus,” saka Peter Lorson, jaunievēlētais PBbase padomes priekšsēdētājs.
PBbase tīkla starptautiskā dimensija nodrošina to, ka tiek uzklausīta valstu, kultūru un juridisko prakšu dažādība, kā arī tiek novērtētas līdzdalības budžetēšanas prakšu atšķirības. Jebkurš, kas ir ieinteresēts līdzdalības budžetēšanas ieviešanā, var pievienoties tīklojumam.
PBbase tīkla eksperti ir izveidojuši lielisku video-materiālu krātuvi tiem, kas ieinteresēti līdzdalības budžetēšanas virzīšanā. Video ir piejami arī tulkojumā uz angļu valodu. PBbase tīklojuma YouTube kanāls ir pieejams šeit.
PBbase ir EmPaci projektā radusies sadarbības platforma. Šī ES Interreg atbalstītā projekta mērķis ir izstrādāt un ieviest līdzdalības budžetēšanas prakses deviņās Eiropas valstu – Somijas, Vācijas, Lietuvas, Latvijas, Polijas un Krievijas – pašvaldībās.
Informāciju sagatavoja: projekta “EmPaci” partneri