Noslēgumam tuvojas projekts „Lauku ģeomātikas informācijas sabiedrības iniciatīva PLUS” (Grisi Plus). Trīs gadu garumā Vidzeme iepazina ģeomātikas* rīkus un izzināja iespējas kā ar to palīdzību var veicināt reģiona ekonomisko izaugsmi un radīt iedzīvotājam pievilcīgu vidi lauku apvidos. Lai apkopotu projekta rezultātus un iezīmētu nākotnes perspektīvas, no 7. līdz 9. oktobrim Slovēnijā notika Grisi Plus noslēguma konference un pieredzes apmaiņas brauciens, kurā plaši tika pārstāvēts arī Vidzemes reģions.
Papildus projekta komandai no Vidzemes, braucienā piedalījās Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs Hārdijs Vents, Kocēnu novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītājas vietniece Kristīne Līdaka, Raunas novada pašvaldības izpilddirektore Linda Zūdiņa-Sivko un Mazsalacas novada pašvaldības projektu vadītāja Baiba Auzāne.
Projekta Grisi Plus Latvijas partneri
Neatņemama Slovēnijas vizītes sastāvdaļa bija pieredzes apmaiņas brauciens. Viens no apmeklētākajiem brauciena objektiem bija DUO izglītības centrs Veržej pašvaldībā, kas tapis sadarbojoties ar Marianum Veržej privāto institūciju. Šis centrs ir veidots kā slovēņu kultūras mantojuma saglabātājs un popularizētājs, uzmanību vēršot uz jauniešu izglītošanu un iesaistīšanu šajā jomā, kā arī vietējo pieaugušo bezdarbnieku nodarbināšanas iespējām, veidojot sistēmu, kas ļauj apgūt un mācīties jaunas prasmes. Tā ir iespēja gūt arī finansiālu labumu, pārdodot tūristiem vietējos amatniecības produktus, kā arī tiek veicināta reģiona apdzīvotība, jo vietējiem iedzīvotājiem ir nodrošinātas darba vietas. Centra specializācija ir amatniecība, seno amatniecības prasmju mācīšana jaunatnei, kā arī tūrisma informācijas sniegšana interesentiem, pētniecības nometņu un izglītojošu pasākumu organizēšana.
Noslēguma konferences ietvaros notika apaļā galda diskusija par ģeomātikas instrumentu izmantojumu pievilcīgas vides radīšanai lauku teritorijās, kurā piedalījās arī Vidzemes plānošanas reģiona Telpiskās attīstības plānotājs un Grisi Plus projekta eksperts Atis Treimanis. Kā atzina diskusijas dalībnieki, pašvaldības saredz labumu, ko var sniegt ģeomātikas rīki. Piemēram, septiņas Vidzemes pašvaldības, parakstot nodomu protokolus, ir apliecinājušas gatavību savās teritorijās radīt attālinātā darba iepējas. Tagad iniciatīvu ir izrādījusi arī Burtnieku novada pašvaldība. Kā zināms, piemērota darba vide ir viens no nosacījumiem, lai iedzīvotājs savu dzīves vietu uzskatītu par pievilcīgu.
Svarīgi ir raisīt diskusiju par vienotu ietvaru, kurā būtu apkopoti ģeogrāfiskie dati. Tādejādi iedzīvotājiem būtu plašākas iespējas izmantot ģeogrāfiskos datus savām vajadzībām. Ar interaktīvu karšu un dažādu telpisko attīstības dokumentu palīdzību iedzīvotāji var atrast daudzveidīgu un sev noderīgu informāciju, piemēram, uzzināt kur atrodas tuvākais veikals vai aptieka. Vidzemē projekta „Piesārņoto vietu salīdzinošā novērtēšana” (Becosi) ietvaros tika izveidota Vidzemes reģiona piesārņoto vietu karte, savukārt projekta „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” (Cult Identity)– apkopota informācija par dabas svētvietām. Nākotnē būtu svarīgi aktualizēt jautājumu par šo un citu ģeogrāfisko datu pieejamību, lai iedzīvotājs tos var brīvi izmantot.
Ar jaunāko Grisi Plus ziņu lapu aicinām iepazīties šeit.
*Ģeomātika ir zinātnes virziens, kas balstīts uz ģeotelpiskās informācijas ieguvi, apstrādi un izmantošanu.
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē programmas „Interreg IVC” ietvaros. Grisi Plus mērķis ir, palielinot ģeogrāfiskās informācijas un ģeomātikas instrumentu izmantošanu, veicināt lauku reģiona ekonomisko attīstību un teritorijas pievilcības veidošanu.
Papildus informācija: Rita Merca, Projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.: + 371 29476373+ 371 29476373, e-pasts: rita.merca@vidzeme.lv.