Jaunieti, kāpēc Tev nav savs bizness?

jaunieti kapec tev nav savs bizness

Nevienam nav noslēpums, ka vietas attīstības pamatā ir motivēti cilvēki, kas attīsta uzņēmējdarbību un ceļ vietas ekonomiku. Tāpat nav noslēpums, ka iedzīvotāju, īpaši jauniešu, lauku apvidos paliek arvien mazāk, no reģionu pilsētām un laukiem cilvēki aizplūst uz lielākām un attīstītākām pilsētām, ārzemēm. Kāpēc tā? Kāpēc jaunieši nevēlas palikt un uzsākt uzņēmējdarbību savā dzimtajā pusē? Kas ir tās lietas, kas kavē, baida, mulsina ceļā uz savu biznesu?

Uzdodot šos jautājumus jauniešiem, kas strādā Vidzemes plānošanas reģionā, atbildes bija visai līdzīgas – tas ir grūti, trūkst motivācijas, sarežģīts un neizprotams process, trūkst zināšanu, problēmas normatīvajos aktos un tamlīdzīgi. Iespējams tā domā lielākā daļa Vidzemes jauniešu, tādēļ, lai kaut nedaudz mainītu situāciju, pie projekta veidošanas un tā ieviešanas ķērās Vidzemes plānošanas reģiona jaunieši, kas apzinās, kas ir tās problēmas, kāpēc jaunieši nevēlas sākt savu biznesu.

Māra Rudīte, VPR sabiedrisko attiecību speciāliste: „Strādājot pie projekta pieteikuma rakstīšanas, sapratu, ka labprāt šādā pasākumā piedalītos pati. Projekts ir lieliska iespēja manas idejas, sapņus, kas, iespējams, var pārtapt par veiksmīgām biznesa idejām, pārbaudīt arī dzīvē. Bieži vien šķiet, ka ideja varētu veiksmīgi attīstīties kā uzņēmums, taču bailes par neizdošanos vienmēr uzvar. Ar Vidzemes plānošanas reģiona projekta palīdzību man ir iespēja gan pārbaudīt savu biznesa ideju, gan papildināt savas zināšanas, lai veiksmīgi uzsāktu uzņēmējdarbību.”

Projekts “Jauniešu uzņēmējspējas un dialoga veicināšana par videi draudzīgas, ilgtspējīgas un inovatīvas uzņēmējdarbības attīstības iespējām lauku reģionos” iesācies jau februārī un ilgs līdz pat šī gada decembrim. Tā galvenā ideja un mērķis ir motivēt jauniešus uzsākt savu uzņēmējdarbību un radīt darba vietu sev un citiem lauku reģiona iedzīvotājiem. Ar projekta palīdzību vēlamies attīstīt reģionu jauniešu uzņēmējspējas, veidot strukturētu dialogu starp jauniešiem un uzņēmējdarbības atbalsta politikas veidotājiem, kas sekmētu jauniešiem atbilstošu uzņēmējdarbības atbalsta instrumentu ieviešanu.

Anda Eihenbauma, VPR telpiskās attīstības plānotāja: „Manuprāt, galvenais ieguvums jauniešiem no šī projekta būs iespēja iepazīt uzņēmējdarbības pamatus nevis no teorētiskām grāmatām vai lekcijām, bet gan caur radošiem un atraktīviem uzdevumiem, darbu komandā un iespēju iepazīt biznesa ideju radīšanas procesu. Izmantojot radošo metodi „Simulācijas spēli” jauniešiem būs iespēja izdzīvot uzņēmuma veidošanas, attīstīšanas un problēmu risināšanas fāzes, kas jauniešiem dos praktiskas zināšanas  attīstot jau savu uzņēmumu.”

Kristaps Ročāns, VPR ES fondu informācijas centra Tehniskās palīdzības projekta 2012.-2013. gadam speciālists: „Vidzemes sabiedrība iegūs 30 zinošus, motivētus un inovatīvu uzņēmējdarbību uzsākt spējīgus jauniešus. Jaunieši, mācību rezultātā būs motivētāki kļūt par potenciāliem uzņēmējiem – darba devējiem, kļūs  uzņēmējdarbības niansēs daudz zinošāki, mācēs izmantot radošās domāšanas metodes, ieviest inovatīvus risinājumus, būs apguvuši praktiskas zināšanas, kas būs noderīgas gan kā darba ņēmējiem, gan vēl jo vairāk, kā potenciāliem darba devējiem. Liels ieguvums būs arī strukturētais dialogs jauniešu un uzņēmējdarbības atbalsta politikas veidotāju starpā. Tā rezultātā  tiks sekmēta jauniešu līdzdalība uzņēmējdarbības atbalsta politiku izstrādē, savukārt  politikas veidotāji labāk izpratīs jauniešu īpašās vajadzības un izaicinājumus, kas kavē tiem uzsākt savu uzņēmējdarbību un ņems to vērā situācijas uzlabošanai.”

Projektā plānots iesaistīt 30 jauniešus, vecumā no 18-30 gadiem, kuri vēlētos uzsākt savu uzņēmējdarbību. Projekta ietvaros notiks 7 dienu treniņu – semināru cikls laika posmā no 2013. gada aprīļa līdz augustam, kurā jauniešiem būs iespēja iegūt padziļinātas zināšanas par uzņēmējdarbības uzsākšanu, īstenošanu un būtiskākajiem ierobežojumiem, kas tiks apgūti izmantojot radošu metodi – simulācijas spēli „Mans jaunais uzņēmums”. Projektā tiks piesaistīti kompetenti treneri, kas izstrādās simulācijas spēli, sagatavos un vadīs lekcijas, iepazīstinās jauniešus ar inovatīvām un radošām idejām, lai rezultātā rastos konkurētspējīgas biznesa idejas.

Laila Gercāne, VPR Attīstības un projektu nodaļas vadītāja: „Šis ir pirmais projekts mūsu iestādē, ko jaunieši ir izstrādājuši jauniešiem. Mūsu jaunāko kolēģu komanda radīja šo projekta pieteikumu un arī to realizē, ieliekot darbā ne tikai savas profesionālās zināšanas, bet arī personīgās sajūtas, uzskatus un vērtības. Tieši tādēļ es projektā ceru uz aizraujošām apmācībām, interesantām domubiedru diskusijām un labiem projekta rezultātiem.”

Projekta atklāšanas pasākums gaidāms 25. aprīlī, Madonā. Detalizētāka informācija sekos Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā un ne tikai.

Marta Cekule, VPR sabiedrisko attiecību speciāliste: „Man šķiet šis ir solis pareizajā virzienā. Jo, kad kopā ar pārējiem VPR jauniešiem domājām, kādā projektā būtu interesanti piedalīties mums pašiem, un kāpēc neviens nav uzdrošinājies uzsākt savu biznesu, sapratām, ka šī ir tā joma, kurā nepieciešams grūdiens, lai kaut nedaudz iekustinātu uzņēmējdarbības attīstību Vidzemē tieši jauniešu vidū. Varbūt mēs 100% neizmainīsim esošo situāciju, mēs neceram, ka pēc šī projekta, Vidzemē zels un plauks jauniešu uzņēmējdarbības gars. Būsim gandarīti, ja spēsim iedvesmot kaut vienu jaunieti izmēģināt savus spēkus uzņēmējdarbībā, un kas zina, kā tas attīstīsies nākotnē.”

Treniņu – semināru cikla norises datumi un vietas:

25. aprīlis Madona
16. maijs Smiltene
5. – 6. jūlijs Valmiera
24. jūlijs Gulbene
16. – 17. augusts Cēsis

 

Papildu informācija:
Anda Eihenbauma, VPR telpiskās attīstības plānotāja
Tel. 64116007
Mob. 26107764
e-pasts: anda.eihenbauma@vidzeme.lv

 

* Visi citētie cilvēki ir projekta darba grupa – izstrādātāji un ieviesēji

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.