Pēc vairāk kā gada ilgas Vidzemes svētvietu apsekošanas un rakstisko liecību apkopošanas oficiāli noslēdzies viens no projekta “Senās Kulta Vietas Baltijas Jūras Piekrastes Kopīgā Identitāte” svarīgākajiem posmiem – svētvietu inventarizācija. Apkopojot informāciju par Vidzemes plānošanas reģionā (VPR) atrodamajām svētvietām (to stāvokli, pieejamību, zemju īpašnieku attieksmi u.c.), kā arī izvērtējot, kādi pasākumi veicami to saglabāšanai un aizsardzībai, VPR izvēlējies vairākus objektus, ko iekļaus pirmajā Vidzemes svētvietu tūrisma maršrutā.
Vidzemes svētvietu tūrisma maršruts izstrādāts kopā ar projektā piesaistītiem tūrisma un svētvietu ekspertiem no Vidzemes Augstskolas – Baibu Baiku, Ilzi Grīnfeldi un Andri Kleperu. Pirms nolemt par konkrētiem svētvietu objektiem, kas iekļaujami maršrutā, visi projekta partneri 3. augustā dosies Vidzemes maršruta apskatē, lai izvērtētu katra objekta pašreizējo stāvokli un nepieciešamos uzlabojumus to aizsardzībai un saglabāšanai.
Vidzemes apskatē partneriem klātienē būs iespēja apskatīt Zilo kalnu, Daviņu Lielo akmeni, Bauņu akmeni, Sīmanēnu ozolu, kā arī Burtnieku ezeru un muižu. Lai gan šīs vietas ir tikai neliela daļa no visiem svētvietu tūrisma maršrutā iekļautajiem objektiem, projektu partneri gūs priekšstatu par Vidzemē atrodamajām svētvietām. Pēc objektu apskates partneru starpā norisināsies diskusijas, lai, nepieciešamības gadījumā, uzlabotu izstrādāto maršrutu, kā arī pārrunātu objektu aizsardzību.
2013. gada sākumā katrā maršruta objektā izvietos informatīvos stendus ar svētvietu aprakstiem un citu noderīgu informāciju. Pēc tam ar svētvietu maršrutiem paredzēts iepazīstināt arī plašāku sabiedrību un mediju pārstāvjus.
Līdz šim projekta partneri apskatījuši jau Zemgales un Kurzemes plānošanas reģiona izstrādātos maršrutus, kā arī devušies uz Zviedriju, lai piedalītos Jāvleborgas apgabala svētvietu maršrutu apskatei. Atlikuši Rīgas un Vidzemes plānošanas reģions, kā arī augusta beigās vizīte Igaunijā uz Hiite Maija fonda sagatavoto maršrutu.
Par projektu: Eiropas Savienības pārrobežu sadarbības programmas INTERREG IV C projekta “Senās Kulta Vietas Baltijas Jūras Piekrastes Kopīgā Identitāte” vadošie partneri ir Rīgas plānošanas reģions, piesaistot Zemgales, Kurzemes un Vidzemes plānošanas reģionus. Kā ārvalstu partneri projektā piedalās Igaunijas nodibinājums “Hiite Maja” un Zviedrijas Gavleborgas novada muzejs. Projekta mērķis ir apkopot informāciju par senajām svētvietām un informēt par tām sabiedrību, kas veicinātu vides sakārtošanu un sabiedrības interesi un izpratni, lai svētvietas neizzustu vidē un cilvēku apziņā. Piesaistot nozares ekspertus, projekta laikā tiek apkopota informācija par katrā reģionā esošajiem objektiem (to stāvokli, pieejamību, zemju īpašnieku attieksmi u.c.), kā arī izvērtēts, kādi pasākumi veicami to saglabāšanai un aizsardzībai.