Ēka ar augstu energoefektivitātes koeficentu ir viens no galvenajiem darba rezultātiem augsti kvalificētiem celtniecības speciālistiem. Jau vairākus gadus Latvijā tiek uzsvērta atjaunojamo energoresursu izmantošanas nozīme enerģijas iegūšanai, energoefektivitātes paaugstināšana jau esošajās ēkās un no jauna būvētajās. Tikai zinoši speciālisti spēj ēku uzbūvēt ar augstu energoefektivitātes koeficientu.
Šobrīd būvniecības nozarē nodarbināto zināšanas ir jāuzlabo un regulāri jāpapildina. Latvijas plānošanas reģioni un būvniecības, siltuma un vides pārstāvji iesaistījušies projektā “Build up Skills – Latvia”, lai noskaidrotu, kā paaugstināt zināšanas un prasmes atjaunojamo energoresursu nozarē strādājošajiem. Tas ļautu veiksmīgi izmantot atjaunojamos energoresursus un sasniegt zemu enerģijas patēriņu ēkās pēc to renovācijas un būvniecības.
Eiropas Savienības dalībvalstis izvirzījušas līdz 2020. gadam sasniedzamos klimata un enerģijas mērķus, kas paredz palielināt atjaunojamo energoresursu izmantošanu uz 40% no kopējā enerģijas galapatēriņa Latvijā. Atjaunojamie energoresursi ēkas izmantošanas laikā ir svarīgs faktors ēkas nelabvēlīgās ietekmes samazināšanai uz apkārtējo vidi un klimata izmaiņām, energoapgādes drošības uzlabošanai, kā arī zemu enerģijas cenu saglabāšanai. Darba spēkam, kas piesaistīti ēkas būvniecības vai renovācijas procesā, jāizprot pārdomātas atjaunojamo energoresursu izmantošanas nozīme.
Kā apgalvo “Build up Skills – Latvia” Esošās situācijas analīzes autori: “Šobrīd mainās izpratne par būvniecības nozari un tiek noteiktas jaunas prasības saistībā ar vides aizsardzību, energoresursu efektīvu izmantošanu, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un pielāgošanu mūsdienu sabiedrības vajadzībām. Minētie fakti nosaka arvien lielāku nepieciešamību pēc augsti kvalificēta un motivēta darbaspēka, kas ļautu sasniegt 2020. gadam izvirzītos klimata un enerģijas mērķus.”
Projekta laikā jau izstrādāta pašreizējās situācijas analīze, kas raksturo prasmju un zināšanu trūkumus būvniecībā strādājošajiem un ar to saistītās barjeras, kā arī analizē nodarbināto personu zināšanu un prasmju pieprasījumu nākotnē. No jūlija līdz septembrim visos Latvijas reģionos norisinās diskusijas par mūsdienu situāciju būvniecības nozarē, kā arī par pašreizējām un nākotnes vajadzībām prasmju un zināšanu pilnveidošanai. Reģionālā diskusija Vidzemes plānošanas reģionā par esošās situācijas analīzi būvniecības nozarē Latvijā norisināsies septembra sākumā, kur savu viedokli un redzējumu par veiksmīgākajiem risinājumiem aicināts izteikt ikviens interesents.