Nelieli reģioni lauku apvidos ar bagātīgu kultūrvēsturisko mantojumu ir unikāla Eiropas daļa. Vidzeme var lepoties ar šādām apdzīvotām vietām, kurās ir atrodamas kultūrvēsturiskās un dabas vērtības. Vidzemes plānošanas reģions, piedaloties projektā „Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas” (HISTCAPE), meklēs ilgtermiņa risinājumus Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzībai un attīstībai.
Pēdējo gadu laikā Eiropā un arī Latvijā iedzīvotāju skaits lauku reģionos arvien sarūk. Cilvēki dažādu iemeslu dēļ pārceļas uz dzīvi lielpilsētā, kas negatīvi ietekmē ekonomisko aktivitāti šajās vietās, līdz ar to samazinās arī piesaistīto investīciju apjoms vietas attīstībai. Reģiona kultūrvēsturiskajiem objektiem un ainavām ir nozīmīga sabiedriskā loma kultūras, ekoloģijas, vides un sociālajā jomā. Tās ir saimnieciskajai darbībai labvēlīgs resurss un to aizsardzība, pārvaldība un plānošana var radīt jaunas darba vietas.
Projekta „HISTCAPE” galvenais uzdevums ir rast risinājumus, kā efektīvi un ilgtspējīgi apsaimniekot un aizsargāt kultūrvēsturiskos objektus un ainavas lauku reģionos, vienlaikus radot labvēlīgus dzīves apstākļus. Projekta īstenošanas gaitā dalībnieki iepazīs citu valstu pieredzi un izstrādās kopīgu rokasgrāmatu par lauku kultūras mantojuma saglabāšanu.
Vidzemes plānošanas reģiona Teritorijas plānošanas nodaļas vadītāja Ieva Kalniņa norāda: „Novados klibo ainavu veidošana, pašvaldību speciālisti vairāk koncentrējas uz ikdienišķām lietām – kur uzbūvēt māju vai ražotni, bet nedomā kā būves organiski iekļaut apkārtējā ainavā, tādejādi neveicinot tās veidošanu. Pašlaik rit sagatavošanās darbi pie Vidzemes reģiona ilgtermiņa attīstības stratēģijas veidošanas, kur viens no uzdevumiem būs veikt reģiona ainavu inventarizāciju un izveidot rekomendācijas to veidošanai un aizsardzībai.”
Jūnija beigās Dikļos tiksies visi projekta dalībnieki, reģiona un valsts kultūrvēstures eksperti, attīstības plānotāji, ainavu arhitekti, tūrisma un kultūras speciālisti, lai pārrunātu Vidzemes un citu valstu pieredzi kultūrvēsturisko objektu atpazīšanā un meklētu kopīgus risinājumus vēsturisko objektu un ainavu aizsardzībai.
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē programmas „Interreg IVC” ietvaros. Projektā piedalās 11 partneri no Spānijas, Portugāles, Itālijas, Igaunijas, Lietuvas, Grieķijas, Vācijas, Slovēnijas, Anglijas un Latvijas. Projekta vadošais partneri ir no Austrijas (Štīrijas reģionālā attīstības aģentūra).
Papildus informācija: Lelde Gavare, Projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.: + 371 29266757, e-pasts: lelde.gavare@vidzeme.lv.
Informāciju sagatavoja:
Anita Savoņi
Sabiedrisko attiecību speciālists
Vidzemes plānošanas reģions
Mob.+371 26621391
E-pasts: anita.savoni@vidzeme.lv