“Vidzemes kultūras programmas 2024” projekta ietvaros pabeigta cītarspēles videoapmācības filmēšana

Video materiāls 7 stundu un 44 minūšu garumā un muzikālais materiāls stundas un 42 minūšu garumā – tāda ir “sausā statistika” par videomateriālu projektam “Cītarveidīgo instrumentu spēles apmācības video izveide”, kas tapis, pateicoties vairāku cilvēku degsmei un finansējumam, kas iegūts Valsts Kultūrkapitāla fonda Vidzemes kultūras programmas konkursā. Projekta īstenotāji ir mūzikas biedrība “Imus”, ko vada limbažnieks Valters Reiznieks.

Lai gan bija iecerēts projekta ietvaros iegūt visu nepieciešamo summu – gan materiāla filmēšanai, gan pēcapstrādei un montāžai, tomēr VKKF programmas konkurss bija liels un tika piešķirta mazāka summa ar mērķi – veikt dokumentēšanu, videokadros tverot tautas muzikantu Valteru Reiznieku, viņa stāstījumu par cītarveidīgajiem instrumentiem un instrumentu demonstrācijas. Materiāla montēšanai neizdevās iegūt līdzekļus arī VKKF tradicionālās kultūras programmā.

Materiāla filmēšana notika visu vasaru skaistās un topošajam materiālam piemērotās vietās – Bārdu dzimtas memoriālā muzejā “Rumbiņos” un Limbažos, Vecajā Rātsnamā, kā arī Valtera Reiznieka darbnīcā. Materiālā safilmēts gan Valtera Reiznieka stāstījums par instrumentiem, gan vairāki instrumentālie skaņdarbi, piedaloties kapelai “Ziemeļmala”, talantīgajai vijolniecei Terēzei Drozdekai un flautistei Dacei Rubenei. Nelielā filmiņā iespējams gūt nelielu ieskatu topošajā materiālā, tā atrodama YouTube kanālā, meklējot “Ieskats topošajā video apmācībā “Cītaru spēle”. (https://youtu.be/YDDdDvr8U5c). Filmēšanu nodrošināja firma “Motion Media Park SIA”, režisors un operators Jānis Skulme, projekta vadītāja Ingrīda Briede. Videomateriāls sākas ar kadru – Valters Reiznieks ar vairākiem instrumentiem rokās dodas uz Rumbiņiem, kur saimes istabā iepazīstina ar instrumentiem. Savukārt noslēguma kadros redzama kapela “Ziemeļmala”, izpildot instrumentālu skaņdarbu uz visiem četriem videomateriālā redzamajiem cītarveidīgajiem instrumentiem.

Kādā skaistā Jāņu laika dienā tapa neliels sižets “saimes pātari”. Ir zināms, ka cītaras nereti izmantoja arī svētdienas svētbrīžos, kas notikuši lauku mājās, ja saime netika uz tuvējo dievnamu. Šādi svētbrīži bijuši arī Bārdu dzimtas mājās. Tā nu vairāki brīvprātīgie – Terēze Drozdeka, Līva un Ieva Tomiņas, Kaspars Stūrnieks, Inese Vildere un Ingrīda Briede iejutās saimes ļaužu lomās, attēlojot šādus rīta pātarus.

Lai gan biedrības “Imus” rīcībā nav vēl visi nepieciešamie līdzekļi materiāla pabeigšanai, biedrība un filmētāji vēlas pabeigt darbu un piesaistīt finansējumu, piedaloties vēl citos projektu konkursos. Pēc videoapmācības pabeigšanas to paredzēts ievietot portālā www.rigadimd.lv, kur tas gan datora, gan viedtālruņa formātos būs brīvi pieejams ikvienam interesentam.

Informāciju sagatavoja: Ingrīda Briede

vidzemes kulturas programmas 2024 projekta ietvaros pabeigta citarspeles videoapmacibas filmesana

Aktivitāte īstenota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģiona finansiālu atbalstu.

Par projektu