Vidzemes kultūras programma

Melānijas Vanagas muzejā, Amatas novadā ir atklāta inovatīva virtuāla ekspozīcija „ESI PATS!”, kas ir pieejama bez maksas tās virtuālajā mājvietā www.esipats.lv un to var apmeklēt ikviens, kam pieejams dators ar vidēji jaudīgu interneta pieslēgumu.

Muzeja virtuālā ekspozīcija „ESI PATS!” atklāj piecu deportēto bērnu pieredzi. Ekspozīcijas varoņus – piecgadīgos Intu Broku, Andri Eglīti un Ivaru Kārkliņu, astoņgadīgo Alni Vanagu un vienpadsmit gadīgo Ilgu Hāgemani, kā arī viņu vecākus- totalitārā padomju vara nepamatoti apsūdzēja „dzimtenes nodevībā”. Par spīti ciešanām un bezcerībai viņi izdzīvoja. Katra bērna stāsts ir varoņdarbs viņa ceļā uz pieauguša cilvēka dzīvi. Varoņdarbs, kas ir Latvijas vēstures mantojuma daļa un tāpēc nozīmīgs ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Ekspozīcija balstīta Amatas novadnieces un rakstnieces Melānijas Vanagas autobiogrāfiskajā darbā „Veļupes krastā”, kas latviešu literatūrā ir viens no spilgtākajiem vēstījumiem par Staļina režīma noziegumiem pret cilvēci.

 „Ekspozīcija, kuras tapšanu rosinājusi Amatas novada pašvaldība, radīta ar mērķi palīdzēt Latvijas iedzīvotājiem, izdzīvot globalizācijas un informatīvā kara apstākļos, kad ir vitāli svarīgi zināt savu pagātni un saprast sevi. Lai pievērstu uzmanību cilvēka vērtībai un aicinātu ekspozīcijas apmeklētājus aizdomāties par cilvēka un totalitārās varas attiecībām, kā arī vērtēt un apzināties savas patreizējās iespējas demokrātiskā valstī, ekspozīcijai dots nosaukums „ESI PATS!”.”- skaidro ekspozīcijas autore Elīna Kalniņa.

Jaunās ekspozīcijas galvenā mērķauditorija ir pusaudži un jaunieši, tāpēc satura izveidē tika iesaistīt 17 bērni, pusaudži un jaunieši, kas dzīvo, mācās vai kā citādi jūtas piederīgi Amatas novadam. Viņi skaņu studijā ierunāja represēto stāstus, lai ekspozīcijā apmeklētajam tie būtu pieejami audio formātā. Stāstiem tika veidots īpašs skaņu dizains, kura autors ir skaņu dizainers Mārtiņš Roķis.

Izmatojot plašu foto, video un citu vēsturisko materiālu klāstu no Melānijas Vanagas personīgā arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja, Latvijas Valsts Latvijas Vēstures arhīva, Intas Krišjānes, Ilgs Alksnes, Andra Eglīša un Ivara Kārkliņa ģimenes albūmiem, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja, P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumiem tapa ekspozīcijas satura vizualizācijas, kuru izveidē līdzdarbojās profesionāli mākslinieki: Ilmārs Blumbergs, Bruno Aščuks, Zintis Butāns, TRITONE Studio video un datormākslinieki, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļas studenti Monta Apsāne, Kārlis Caune, Rolands Briedis un Glezniecības nodaļas studente Arta Kalniņa. Ekspozīcijas programmatūras autors ir Jānis Caune.

Ekspozīcijas izveidi finansiāli atbalstīja Amatas novada pašvaldība, Biedrība „Cēsu rajona lauku partnerība”, Lauku Atbalsta dienests, Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai, Sabiedriskā organizācija „Latviešu fonds”, Vidzemes plānošanas reģions, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Biedrība „Amatas novada attīstības fonds” un privātie ziedotāji. Īpašu atbalstu sniedza SIA „TRITONE Studio” darbinieki.

Ar biedrības „Amatas novada attīstības fonds” starpniecību tiek vākti ziedojumi ekspozīcijas svešvalodu versiju izveidei, lai jau tuvākajā nākotnē taptu ekspozīcijas angļu, vācu, franču un krievu valodas versijas. Informācija par ziedošanas iespēju pieejama 4 svešvalodās www.esipats.lv svešvalodu sadāļās.


Papildu informācija:
Elīna Kalniņa
Melānijas Vanagas muzeja virtuālās ekspozīcijas
Koncepcijas autore un izveides koordinatore
+371 25445433
elina.cesis PIE gmail PUNKTS com

16.07.2014

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031