Uzsākts projekts “Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē”

Ar Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātās un administrētās “Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programmas 2023” projektu konkursa finansiālu atbalstu Aizkraukles novada Kultūras pārvalde uzsākusi projekta “Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē” īstenošanu. 30. augustā LU Lībiešu institūtā tikās zinātnieku darba grupa, lai kopīgi izdiskutētu projekta mērķus un uzdevumus, aktivitāšu saturu, secību un kvalitātes jautājumus.

Sarunās izkristalizējās vairāki aspekti, kuriem jāpievērš uzmanība: nepieciešams apzināt vēsturiskos punktus no arheoloģijas un valodniecības viedokļiem, kas saistās ar lībiešiem, galvenokārt Aizkraukles un Skrīveru teritorijās, kā arī citviet Aizkraukles novadā.

Ir līdzšinēji apstiprinājumi tam, ka Aizkraukle bijusi galējais lībiešu punkts virzienā uz austrumiem no Rīgas. Tomēr interesanti, ka lībiešu vietvārdi sastopami arī vēl tālāk, piem., Kokneses pusē. Aizkraukles pilskalns ir kā izpētes centrālais objekts un jau tagad redzam kartē, ka vairāku mājvietu nosaukumi saistāmi ar lībiešu izcelsmi kā “Ķeļķi”, “Kalnķelķi”, “Ibeni”, “Urga”, “Karikstes” u.c. Plānots veikt vietvārdu skaidrojumu saistībā ar to vēsturisko izcelsmi. Tiks organizēti semināri Aizkrauklē par Daugavas lībiešu kultūrvēsturisko mantojumu un tā saglabāšanu, lai mūsu cilvēkiem sniegtu ieskatu šajās tēmās.

Projekta rezultātā plānots izveidot topošās kultūrtūrisma programmas pamatbāzi- faktu kartējumu. Svarīgi konstatēt, ka ir liecības gan valodā, gan kultūrā, gan ainavā, kur atrodami lībiskie “nospiedumi”.

Ņemot vērā kultūrvēsturiskā mantojuma izpētes aspektus no dažādu zinātnes nozaru skatu punktiem, projekta zinātnisko komandu veido pieredzējuši pētnieki:

  1. Valts Ernštreits – Latvijas universitātes Lībiešu institūta vadošais pētnieks un vadītājs;
  2. Eduards Plankājs – Latvijas universitātes Latvijas Vēstures institūta vēsturnieks;
  3. Juris Tālivaldis Urtāns – Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadošais pētnieks, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Arheoloģijas un vēstures daļas eksperts;
  4. Ieva Vītola – Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētniece; Latvijas universitātes Lībiešu institūta viespētniece;
  5. Lolita Ozoliņa – Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētniece;
  6. Renāte Siliņa-Piņķe – Latvijas universitātes Latviešu valodas institūta vadošā pētniece, kultūrvēsturisko ainavu pētniece;
  7. Sanita Kalna – Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja;
  8. Gunta Kļava – Latvijas universitātes Lībiešu institūta valodniece.

Paldies Guntai Kļavai un Valtam Ernštreitam par sirsnīgo uzņemšanu!

Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, Aizkraukles novada pašvaldība. 

Informāciju sagatavoja:
Anita Ostrovska

.