Vidzemes kultūras programma 2024

Tradicionālās āra dziedāšanas festivāls DABĀ Sāvienas pilskalnā pulcē dziedātājus no Baltijas valstīm, Zviedrijas un Portugāles

No 19. līdz 21. jūlijam Madonas novada Ļaudonas pagasta Sāvienas pilskalnā noritēs Starptautiskais tradicionālās āra dziedāšanas festivāls DABĀ. Tas notiek jau otro reizi un pulcēs Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas un Portugāles folkloras pētniekus, dziedātājus un mūziķus, kuri izzina un praktizē dziedāšanu un tradicionālo instrumentu spēlēšanu dabas akustiskajā vidē. Festivāla ietvaros notiks simpozijs ar lekcijām un meistarklasēm, akustisks koncerts un citas aktivitātes.

Festivāla organizatores - Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupas “Saucējas” dalībnieces par festivāla mērķi stāsta: “Vēlamies klausītājiem parādīt, ka liela daļa latviešu tautasdziesmu ir dziedātas dabā – pakalnos, mežmalās, pļavās, pie ezeriem, upēm. Sēlijas rotāšanas, ganu gavilēšanas, Latgales tolku bolsi un dzagiuzes bolsi, Dienvidkurzemes garie saucieni un leiši tradicionāli ir dziedāti dabā, dziedātājiem mijiedarbojoties ar atbalsīm, putnu dziesmām un citām dabas skaņām. Festivālā DABĀ šo varēs piedzīvot visi klausītāji gan koncertā, gan meistarklasēs, kurās praktiski varēs izmēģināt, kā tas ir  - “palaist balsi” pa vējam vai pāri koku galiem.”

Ļaudonas pagasta kultūras nama vadītāja v.i. Anna Anita Amata uzsver: “Priecājamies, ka festivāls notiek mūsu pagastā un Sāvienas pilskalnā atkal skanēs dziesmas, kas atbalsosies Driksnas silā un apkārtējos ezeros. Kas kaut reizi apmeklēja šo pasākumu, ar nepacietību gaida nākamo reizi, kad varēs piedzīvot dziesmu plūdumu pāri koku galotnēm.”

Festivāla apmeklētājiem būs iespēja iepazīt latviešu, lietuviešu, igauņu, zviedru un portugāļu tradicionālo mūziku teorētiski lekcijās, praktiski meistarklasēs, sajust dabisko akustiku kā unikālu kvalitāti, izbaudīt Sāvienas pilskalna ainaviskumu un izcilās akustiskās īpašības. 

Festivālā uzstāsies un meistarklases vadīs tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas”, Solveiga Kūlaine un Otanķu etnogrāfiskais ansamblis, dūdinieks Eduards Klints, Iveta Tāle un Krustpils Kultūras centra sēļu tradicionālās mūzikas grupa “Krāce”, A. Eglīša Ļaudonas pamatskolas bērnu un jauniešu folkloras grupa “Driksnēni”, Madonas novada folkloras grupas, kā arī mūziķi no Lietuvas (Laurita Peleniūtė), Igaunijas (Janika Oras un grupa “Väike Hellero”), Zviedrijas (Annie Engvall) un Portugāles (Carlos Norton). 

Ieplānotas arī citas aktivitātes - vietējo ražotāju tirdziņš, pilskalna augu iepazīšanas meistarklase un Meža terapijas biedrības vadīta meža veldzes pastaiga, kas ir labbūtības prakse ikdienas steigas mazināšanai caur dabas un maņu mijiedarbību. Pieteikšanās tai (tikai 18+), aizpildot anketu: https://ej.uz/mezaveldze.

Festivāls notiks Ļaudonas pagasta svētku ietvaros, dalība - bez maksas. Vairāk informācijas “Saucēju” FB lapā

Festivālu DABĀ organizē kultūras menedžmenta centrs “Lauska”, grupa “Saucējas” un Ļaudonas pagasta pārvalde, finansiāli atbalsta Madonas novada pašvaldība un Ļaudonas pagasta pārvalde, Latvijas Kultūras akadēmija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un tā mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”, Vidzemes plānošanas reģions un ziedotāji. 

Starptautiskais tradicionālās dziedāšanas festivāls DABĀ ir saņēmis Madonas novada "Gada balvu kultūrā 2022" nominācijā “Gada debija kultūrā”. 

Par grupu “Saucējas”:

Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupu “Saucējas” šogad svin 20 gadu jubileju un tās dalībnieces apvieno kopīgs mērķis – apgūt un popularizēt latviešu tradicionālās dziedāšanas stilus un tehnikas, īpašu uzmanību veltot daudzbalsībai, it sevišķi dabas akustiskajā vidē. Savas darbības laikā „Saucējas” sagatavojušas vairākas programmas, kā arī izdevušas piecus albumus (divi albumi saņēmuši Latvijas Mūzikas industrijas gada balvu “Zelta mikrofons”, viens – latgaliešu kultūras balvu “Boņuks”), veltītus atsevišķām Latvijas vokālās mūzikas tradīcijām. 

Informāciju sagatavoja:
Vineta Romāne
LKA tradicionālā dziedāšanas grupa “Saucējas”
saucejas@gmail.com

.

17.07.2024

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031