Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte (Cult Identity)

 

Svētvietas ir svarīga kultūrvēsturiskā mantojuma sastāvdaļa, ko būtiski saglabāt arī nākamajām paaudzēm. Līdzīgi kā citi vēstures notikumi, arī svētvietas un teiksmas ap tām izzudīs, ja nebūs cilvēki, kas par tām zinās un stāstīs tālāk. Līdz šim ir organizētas fragmentāras dažādu tūrisma un kultūrvēsturisko objektu apzināšana, taču projekta “Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” ietvaros tiek veikta unikāla svētvietu inventarizācija, kāda nav veikta kopš septiņdesmitajiem gadiem. Projekta laikā tiek apkopota informācija par reģionā atrodamajām senajām svētvietām, par katrā reģionā esošajiem objektiem (to stāvokli, pieejamību, zemju īpašnieku attieksmi u.c.), kā arī izvērtēts, kādi pasākumi veicami to saglabāšanai un aizsardzībai. Pēc rūpīgas objektu atlases un analīzes daļa no objektiem tiks iekļauta svētvietu tūrisma maršrutā.

lasīt vairāk...

No 10. decembra līdz 20. janvārim Valkas pilsētas kultūras nama 1.stāva izstāžu telpā (Emīla Dārziņa ielā 8, Valkā) apskatāma foto izstāde „Vidzemes senās dabas svētvietas”. Izstādi veido fotogrāfijas, kas tapušas Centrālās jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas INTERREG IV A 2007.-2013. gadam projekta „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” ietvaros, ko īstenojis Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar citiem plānošanas reģioniem.Cilvēku visos laikos ir vilinājis noslēpumainais un neizdibināmais. 10.12.2013




Jūlija beigās Vidzemes plānošanas reģions deva startu slēpņošanai jeb geocaching Vidzemes senajās dabas svētvietās, reģistrējot vietas internetvietnē www.geocaching.com. Šī interesantā aktivitāte uzsākta ar mērķi aicināt sabiedrību iepazīties ar projektā „Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” apzinātajām senajām Vidzemes dabas svētvietām. Slēpņi ir izvietoti 50 objektos un ar atslēgas vārdu Ancientsites tos var apskatīt šeit http://is.gd/5uFvtI. 29.08.2013


Noslēdzoties projektam „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” (CULT IDENTITY), Vidzemes plānošanas reģions aicināja ikvienu uz projekta noslēguma konferenci Vidzemē, kas notika 21.augustā Trikātas Saieta namā „Depo”. Pasākumā klātesošos iepazīstināja ar projekta rezultātiem, kā arī tika atvērts projekta ietvaros tapušais fotoalbums „Vidzemes senās dabas svētvietas”.

Konferences laikā Trikātā tika atklāta arī projekta ceļojošā fotoizstāde, kurā 30 fotogrāfijas stāsta par Vidzemes seno dabas svētvietu noslēpumiem.

21.08.2013

Noslēdzoties projektam „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” (CULT IDENTITY), Vidzemes plānošanas reģions aicina uz projekta noslēguma konferenci Vidzemē, kas notiks 21.augustā plkst.11:00, Trikātas Saieta namā „Depo”.

Konferences laikā klātesošie tiks iepazīstināti ar projekta rezultātiem, tiks atklāta Vidzemes seno dabas svētvietu fotoizstāde, atvērts projekta laikā tapušais foto albums „Vidzemes senās dabas svētvietas”, kā arī konferences dalībniekiem tiks sniegta informācija par slēpņošanas (geocaching) iespējām Vidzemes senajās dabas svētvietās, kas īsā laika sprīdī aizrāvušas daudzus šīs aktivitātes piekritējus.

15.08.2013

Pagājušās nedēļas beigās projekta „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” (CULT IDENTITY) ietvaros Tērvetē norisinājās projekta noslēguma konference „Identitāti meklējot – senās dabas svētvietas kultūrvēstures un tūrisma kontekstā”. Tērvetes dabas parka Tūrisma informācijas centrā pulcējās projekta dalībnieki no Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas, kā arī citi tūrisma jomas profesionāļi un interesenti.

Konferences laikā tika atzīts, ka projekta komanda pievērsusies salīdzinoši šauras nišas izpētei, turklāt seno dabas svētvietu apzināšana ir viens no tautas identitātes meklēšanas un nostiprināšanas veidiem, jo cilvēkiem ir svarīga vietas piederība.

13.08.2013

Projekta „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” (CULT IDENTITY) ietvaros Vidzemē uzstādīti tūrisma informācijas stendi un norādes zīmes, ļaujot svētvietu apmeklētājiem gan vieglāk atrast objektus, gan arī uzzināt ko vairāk par apskates objektu. Kopumā uzstādīti pieci tūrisma informācijas stendi un 13 norādes zīmes, no kurām 6 zīmes ir divpusējas. 06.08.2013




Pirms Seno Tradīciju festivāla, piektdien, 9. augustā Tērvetē tiksies nozares eksperti no Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas, lai konferencē „Identitāti meklējot – senās dabas svētvietas kultūrvēstures un tūrisma kontekstā” izklāstītu projekta „Cult Identity” secinājumus par svētvietām un to nozīmi kā identitātes, tā tūrisma veicināšanā.

06.08.2013

Dienu pirms vasaras saulgriežiem tūrisma operatori un mediju pārstāvji no visas Latvijas devās braucienā pa Vidzemi, lai iepazītu skaistākās senās dabas svētvietas, kas apzinātas projektā „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte”. Šoreiz ceļš veda pa interesantākajām vietām maršrutā „Ziemeļvidzemes dabas svētvietu stāsti un nostāsti”, kas izveidots projekta ietvaros.

01.07.2013


Tuvojoties vasaras saulgriežiem, aktīvi turpinās projekta „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” seno dabas svētvietu jauno tūrisma maršrutu popularizēšana. 20. jūnijā norisināsies žurnālistu un tūrisma operatoru brauciens pa Vidzemes maršrutu, lai iepazītos ar Vidzemes skaistākajām senajām dabas svētvietām un veicinātu izpratni par to nozīmi tūrisma attīstībā un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.

19.06.2013

Projekta „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” ietvaros Vidzemes plānošanas reģions ir izdevis tūrisma ceļvedi - bukletu „Senās dabas
svētvietas - VIDZEME” latviešu un angļu valodā. Ceļvedī apkopoti maršruti un informācija par nozīmīgākajām Vidzemes senajām dabas svētvietām.

22.03.2013


No 20. līdz 24. martam Gēteborgā, Zviedrijā, norisinās starptautiska tūrisma izstāde. Izstādē starptautiskiem tūrisma ekspertiem tiks prezentēts arī projekts "Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte" (“Kulta identitāte”), kas apvieno informāciju par svētvietām Igaunijā, Latvijā un Zviedrijā. Izstādē iekļauta informācija arī par Vidzemes plānošanas reģionā esošajām dabas svētvietām. Izstādes laikā projekta stendā tiks prezentēts e-muzejs, kā arī jauni seno svētvietu tūrisma maršruti vairākos Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas reģionos.

21.03.2013

Februāra sākumā projekta “Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” (Kulta identitāte) apzinātās svētvietas aizceļojušas uz Rīgu un Tallinu. Ar dalību izstādēs “Balttour” Rīgā un “Tourest” Tallinā, projekta “Kulta identitāte” izveidotie svētvietu tūrisma maršruti parādīti plašākai sabiedrībai. Izstādes laikā projekta stendā tika prezentēts e-muzejs (www.ancientsites.eu) , kā arī jauni seno svētvietu tūrisma maršruti vairākos Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas reģionos.

03.03.2013


No piektdienas līdz svētdienai (15. - 17. februāris) Tallinā (Igaunija) norisinās tūrisma izstāde - "Tourest". Šogad ar savu stendu tiek pārstāvēts arī projekts "Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte" (“Kulta identitāte”), kas projektā apvieno informāciju par svētvietām Igaunijā, Latvijā un Zviedrijā. Izstādē iekļauta informācija arī par Vidzemes plānošanas reģionā esošajām dabas svētvietām. Izstādes laikā projekta stendā tiks prezentēts e-muzejs, kā arī jauni seno svētvietu tūrisma maršruti vairākos Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas reģionos. 15.02.2013


No piektdienas līdz svētdienai (8. - 10. februāris) Rīgā norisināsies plašākā tūrisma izstāde Baltijā - "Balttour". Šogad ar savu stendu tiek pārstāvēts arī projekts "Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte" (“Kulta identitāte”), kur iekļauta informācija par Vidzemes plānošanas reģionā esošajām dabas svētvietām. Izstādes laikā projekta stendā tiks prezentēts e-muzejs, kā arī jauni seno svētvietu tūrisma maršruti Latvijā, Igaunijā un Zviedrijā. 06.02.2013


Līdz ar svētvietu maršrutu izvērtēšanas braucienu un novērtējumu anketu apkopojumu Vidzemes plānošanas reģions kopā ar projekta “Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” partneriem no  Rīgas, Zemgales un Kurzemes plānošanas reģioniem, kā arī ārzemju partneriem no Zviedrijas un Igaunijas izveidojis divus svētvietu maršrutus Vidzemes plānošanas reģiona teritorijā  - “Vidzemes augstienes spēka vieta” un “Ziemeļvidzemes dabas svētvietu stāsti un nostāsti”. Maršruti apvieno Alūksnes, Apes, Beverīnas, Burtnieku, Cesvaines, Jaunpiebalgas, Kocēnu, Madonas, Mazsalacas, Naukšēnu Strenču un Vecpiebalgas novadus.

06.01.2013

Pēc izmēģinājuma braucieniem projektā “Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” izvērtēti svētvietu pilot maršruti. Visi maršrutos iekļautie objekti projekta turpinājumā tiks iezīmēti ar tūrisma norādes zīmēm un informācijas stendiem. Katrai Vidzemes plānošanas reģionā apsekotajai svētvietai izveidotas apsaimniekošanas rekomendācijas.

31.10.2012


Pēc vairāk kā gada ilgas Vidzemes svētvietu apsekošanas un rakstisko liecību apkopošanas oficiāli noslēdzies viens no projekta “Senās Kulta Vietas Baltijas Jūras Piekrastes Kopīgā Identitāte” svarīgākajiem posmiem - svētvietu inventarizācija. Apkopojot informāciju par Vidzemes plānošanas reģionā (VPR) atrodamajām svētvietām (to stāvokli, pieejamību, zemju īpašnieku attieksmi u.c.), kā arī izvērtējot, kādi pasākumi veicami to saglabāšanai un aizsardzībai, VPR izvēlējies vairākus objektus, ko iekļaus pirmajā Vidzemes svētvietu tūrisma maršrutā.

01.08.2012

Jāvleborgas apgabals (Gävleborgs län) atrodas Zviedrijas vidusdaļā Baltijas jūras krastā. Jāvle (Gävle), kurā atrodas Projekta Cult Identity partnerorganizācija, ir apgabala galvenā pilsēta. Šoreiz Latvijas partneru mērķis bija ceļot pa Zviedrijas partneru izveidoto svētvietu maršrutu, apmainīties ar pieredzi un dot vērtējumu zviedru darbam.  29.06.2012


Projekta “Senās Kulta Vietas Baltijas Jūras Piekrastes Kopīgā Identitāte” (“Kulta identitāte”) svētvietu pilotmaršrutu apraksti un pirmās pārbaudes tūlīt noslēgsies. Vasarā plānoti vairāki pieredzes apmaiņas braucieni uz Igauniju, Zviedriju un Latviju, lai kopā ar tūrisma ekspertiem un medijiem izvērtētu izstrādātos pilotmaršrutus un uzsāktu darbu pie to iezīmēšanas ar informācijas stendiem un papildus zīmēm.

31.05.2012

Strādājot pie idejām, kā izveidot jaunu, interesantu un dabai draudzīgu tūrisma piedāvājumu, Vidzemes plānošanas reģiona eksperti no Vidzemes Augstskolas sadarbībā ar Kurzemes tūrisma asociāciju veic aptauju par seno dabas svētvietu potenciālajiem apmeklētājiem.

02.03.2012

Kopš Vidzemes plānošanas reģions (VPR) uzsācis dalību projektā ar mērķi popularizēt svētvietas arī kā tūrisma galamērķi, publiskajā telpā aizvien biežāk parādās viedokļi par šādu vietu jūtīgumu un aizsardzību. Pēc vairākām diskusijām savā starpā, svētvietu zinātāji, VPR pārstāvji un citi interesenti ir vienojušies par galvenajiem aspektiem svētvietu aizsardzībā un popularizēšanā.

 

07.02.2012

Projekta "Senās kulta vietas - Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte" partneri no Rīgas, Kurzemes, Vidzemes un Zemgales plānošanas reģiona, kā arī no Igaunijas un Zviedrijas apkopo informāciju, kas nepieciešama dabas svētvietu digitālās kartes un virtuālā muzeja izveidei.

06.02.2012

Piektdien, 27.janvārī, Valmierā, viesnīcas “Wolmar” lielajā zālē, projekta “Kulta identitāte” ietvaros norisināsies seminārs “Dabas svētvietas - Baltijas jūras reģiona tūrisma potenciāls”. Semināra laikā dalībniekiem būs iespēja izteikt savu redzējumu par svētvietu izmantošanu tūrismā, kā arī diskutēt par šo vietu aizsardzību un pareizu apsaimniekošanu.

17.01.2012

Ceturtdien, 8. decembrī, Valmieras muzeja izstāžu zālē norisinājās novadu tūrisma informācijas centru darbinieku un svētvietu ekspertu diskusija par Vidzemes seno dabas svētvietu potenciālu tūrisma attīstībā. Diskusijas laikā radās vairākas vērtīgas idejas, kuras eksperti ieteica izmantot svētvietu potenciāla attīstību tūrismā. 

14.12.2011

 

Ceturtdien, 8. decembrī, Valmieras muzeja izstāžu zālē norisināsies diskusija par Vidzemes seno dabas svētvietu potenciālu tūrisma attīstībā. Diskusijā aicināti piedalīties novadu tūrisma informācijas centru darbinieki, svētvietu eksperti, kā arī citi interesenti.

30.11.2011

Augusta sākumā, 12. augustā, laikraksta "Druva" žurnāliste Sarmīte Feldmane kopā ar eksperti Andri Kleperu un projekta informācijas speciālisti Māru Poikāni devās ekspedīcijā svērvietu izzināšanās Zosēnu pagastā. Rakstu par piedzīvoto ekspedīcijā pieejams šeit.

12.09.2011

Kopš projekta "Senās Kulta Vietas – Baltijas Jūras Piekrastes Kopīgā Identitāte" atklāšanas konferences pagājis gandrīz pusgads, kura laikā norisinājušās vairākas ar projektu saistītas nozīmīgas aktivitātes. Precīzāk par projekta aktivitātēm katrā mēnesī:
25.07.2011

Piektdien, 18.februārī norisinājās Centrālbaltijas INTERREG IV A programmas finansētā projekta “Senās Kulta Vietas - Baltijas Jūras Piekrastes Kopīgā Identitāte” (CULT IDENTITY) atklāšanas konference. Konferences laikā tika pārrunāti galvenie projekta mērķi un nozīme, kā arī izvērtētas dažādās izpratnes iespējas, kas saistītas ar kulta vietu identificēšanu un tūristu piesaisti tām. Sadarbojoties Latvijas plānošanas reģioniem, kā arī pārstāvjiem no Igaunijas un Zviedrijas, projekta laikā plānots aptvert un popularizēt senās kulta vietas kā veiksmīgus tūrisma objektus.

18.02.2011


Notikumi

«Oktobris 2024»
POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031