Arhīva kalendārs

« May 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Aicinām pieteikties dalībai vebināros, kas notiks 9. un 25. maijā par līdzdalīgu pārvaldību un rīkiem pārmaiņu ieviešanai. Vebināri ir paredzēti lokāla un reģionāla mēroga pārvaldes iestādēm, kā arī sabiedrības pārstāvjiem, pētniekiem un ikvienam, kurš interesējas par pārejas pārvaldību un pilsonisko līdzdalību. Vebināru laikā dalībniekiem būs iespēja apmainīties pieredzē grupas diskusijas laikā.

9. maijā no plkst. 13:00 – 15:30 notiks vebinārs “Pārmaiņu arēnas” (Transition Arenas, no angļu valodas) kā instruments līdzdalīgai pārvaldībai ilgtspējīgām pārmaiņām. Šajā vebinārā tiks aplūkots, kā iespējams izmantot “pārejas arēnas” metodi, lai iesaistītu sabiedrību ilgtspējas izaicinājumu risinājumu kopīgā izstrādē. Ar pieredzi dalīsies Derk Loorbach no Nīderlandes pārejas pētniecības institūta (Dutch Research Institute for Transitions) (DRIFT) un Jani Lukkarinen no Somijas Vides institūta (SYKE).

Papildu informācija un reģistrēšanās: https://interreg-baltic.eu/event/transition-arena-as-a-tool-of-participatory-governance-for-sustainability-transition/

Savukārt 25. maijā no plkst. 12:00 - 14:30 notiks vebinārs par to, kā pieņemt alternatīvās ekonomikas modeļus, lai attīstītu labklājīgu sabiedrību?

Papildu informācija un reģistrēšanās pasākumam: https://interreg-baltic.eu/event/how-to-adopt-alternative-economy-models-in-cities-to-develop-a-wellbeing-society/

 

Vebināra darba valoda: angļu

Vebināri notiek Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021. - 2027.gadam projekta “Ceļā uz ilgtspējīgu un noturīgu sabiedrību, stiprinot pilsonisko līdzdalību un inovāciju” (We Make Transition ietvaros un tā mērķis ir stiprināt sabiedrības noturību un eko-sociālo ilgtspēju, pielāgojot pārejas pārvaldības metodoloģiju, kuras pamatā ir sociālās un vides vajadzības. Vairāk: šeit

 

 

Informāciju sagatavoja: projekta partneri

Lai stiprinātu vīriešu lomu sociālā darba jomā, kā arī veicinātu vērtīgu gūtās pieredzes apmaiņu sociālo pakalpojumu sniegšanā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, Vidzemes plānošanas reģions aizsācis nebijušu vairāku pasākumu kopumu – “Vīru brokastis”.

Sociālā darba joma ir viena no tām, kur vīriešu speciālistu īpatsvars ir nesalīdzināmi mazāks, salīdzinot ar sieviešu skaitu. Tomēr gan Vidzemē, gan citviet Latvijā ir sociālā darba speciālisti, kuri daļu savas ikdienas, papildus pamatdarbam, vai visu laiku un profesionālo darbību velta darbam ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, tajā skaitā, strādājot sabiedrībā  balstītos sociālajos pakalpojumos. Tie ir gan dažādu amatu meistari, kuri vada nodarbības kokapstrādes, mālu un citās specializētajās darbnīcās, gan citi sociālā darba speciālisti, kuri strādā sociālajā dienestā vai sociālajos pakalpojumos.

Domājot par šo speciālistu nozīmīgā darba izcelšanu sabiedrībai kopumā, kā arī pašu speciālistu motivēšanu, savstarpēju saliedēšanu un turpmāku sadarbību, aprīļa izskaņā Smiltenes novada Drustu pagasta Gatartas specializētajās darbnīcās cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem “Kārkli” dots pieteikums pirmajam no turpmāk plānotajiem pasākumiem ar tematisko ietvaru par vīrieša lomu un nozīmi sociālo pakalpojumu sniegšanā, par vienotas komandas nozīmi atbalsta sniegšanā cilvēkiem ar invaliditāti.  

“Vīru brokastu” atklāšanā iedvesmas vārdus par vīriešu lomu, strādājot un palīdzot cilvēkiem ar invaliditāti sociālajos pakalpojumos, deva pasākuma vadītājs, radio un televīzijas raidījumu vadītājs, kā arī zemessargs Gustavs Terzens. Savukārt par atbalsta sniegšanu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanā grupu dzīvokļos un specializētajās darbnīcās “Kārkli” klātesošajiem pastāstīja pakalpojumu vadītājs Aivars Damroze un kokapstrādes specializēto darbnīcu vadītājs Mārtiņš Dzerkalis. Savukārt “Gatavo dabā” koncepta radītājs Latvijā un entuziasts – šefpavārs Renārs Purmalis dalījās savā pieredzē komandu saliedēšanā, papildus uzburot vairāku kārtu maltīti zem klajas debess.  

Pasākumu apmeklēja sociālā darba speciālisti no Rūjienas, Naukšēniem, Gulbenes, Madonas, Cēsīm, Valkas, Jelgavas, Ogres un  Valmieras. “Vīru brokastu” laikā vīri lika lietā savas prasmes praktiskā darbā, kopīgi ar “Kārklu” iedzīvotājiem izgatavojot pārvietojamas paaugstinātās dārza augu kastes blakus esošā sociālās aprūpes centra senioru vajadzībām. Papildus darba dunā vīri dalījās savā pieredzē par darbu ar cilvēkiem ar invaliditāti. Galvenie pārrunājamie jautājumi bija saistīti ar pakalpojumu saņēmēju motivēšanu, dažādu ikdienas situāciju risināšanu, kā arī uzsvērta nepieciešamība prasmju apguves procesā nepazaudēt sociālās rehabilitācijas mērķus, t.i. – palīdzēt cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem saskaņā ar katram individuāli nepieciešamo atbalstu.

Ņemot vērā speciālistu ieinteresētību, Vidzemes plānošanas reģions projektā “Vidzeme iekļauj” turpmāk plāno vēl vairākus pasākumus sociālā darba speciālistiem vīriešiem. Pirmajā pasākumā pārspriežot vienotas komandas nozīmi sociālo pakalpojumu un atbalsta sniegšanā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, turpmāk paredzēts runāt par to, kā radīt nepieciešamus, kvalitatīvus un konkurētspējīgus produktus vai pakalpojumus specializētajās darbnīcās, kur savas prasmes pilnveido cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem. Tāpat plānots īstenot praktisku pasākumu par to, kādas ir iespējas realizēt specializētajās darbnīcās saražoto produkciju vai pakalpojumus.

Vairāk attēlu no pasākuma: ŠEIT

Aktivitātes notiek deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros. Tā mērķis ir Vidzemes plānošanas reģionā palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Vairāk: http://www.vidzeme.lv/lv/projekti/vidzeme_ieklauj/info/

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste

Latvijas kokapstrādes un meža nozare ir viens no Latvijas ekonomikas stūrakmeņiem, kas saglabājies nemainīgi nozīmīgs. Meži klāj 53% Latvijas valsts teritorijas, un industrijas loma IKP sasniedz 6,5%, savukārt eksporta apjoms – 3,6 miljardus eiro, jeb teju ceturto daļu valsts kopējā eksporta. 

Ņemot vērā nozares potenciālu un nozares pārmaiņas ilgtermiņā, 18.-19. maijā Valmierā, Vidzemes Augstskolas telpās, klātienē norisināsies Koksnes tehnoloģiju hakatons, kurā dalībnieki ideācijas procesā izstrādās savus prototipus jauniem produktiem un risinājumiem.

Meža nozare šobrīd atrodas pārmaiņu priekšā. Latvijas ilgtermiņa stratēģija saistās ar ekonomikas transformāciju, un koksnes tehnoloģijas sniedz ļoti plašas iespējas jaunu virzienu attīstībai. Hakatona formāts ir lieliska iespēja mūsu talantiem, uzņēmējiem, pētniekiem un studentiem radīt inovatīvus risinājumus ciešā sadarbībā ar industrijas ekspertiem, apvienojot dažādu jomu speciālistus un kokrūpniecības nozares profesionāļus,akcentē hakatona organizatoru pārstāve Laima Engere-Levina, Vidzemes plānošanas reģiona uzņēmējdarbības centra vadītāja.

Hakatona laikā dalībnieki ar mentoru palīdzību radīs idejas izaicinājumiem trīs tematiskajās vertikālēs: esošo nozares procesu digitalizācijai un optimizācijai, kā piemēram, CO2 datu uzskaite, atvērto datu risinājumi, jaunu, inovatīvu produktu vai materiālu attīstībai, piemēram, koka ēku skenēšanas, jaunu kompozītmateriālu attīstība un ilgtspējība un aprites ekonomika kā trešā hakatona tēma, kuras ietvaros aicinās attīstīt idejas būvmateriālu otrreizējai apritei un ne tikai.


Iniciatīva ir iespēja iegūt konkrētspējīgu pieredzi nozarē un validēt idejas pieredzējušu nozares ekspertu vadībā. Mentoru lomā dalībniekus konsultēs Vidzemes Augstskolas Jaunās Būvniecības skolas vadītāja Gunita Ķiesnere, arhitekte Marija Katrīna Dambe, Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts, Vidzemes Augstskolas Jaunās būvniecības skolas būvniecības digitalizācijas un ēku energoefektivitātes vadošais eksperts Krišjānis Zaķis, būvinženieris Aivars Vilguts un Mēbeļu Ražotāju asociācijas Latvijā izpilddirektore Ieva Erele.

Hakatona dalībniekiem būs iespēja ne vien pierādīt savas spējas, risinot hakatonā prezentētos izaicinājumus, bet arī cīnīties par vērtīgām balvām. Hakatona sadarbības partneris “Latvijas Finieris” ir sarūpējis 1000 EUR balvu fondu idejas prototipa tālākai attīstīšanai, kā arī uzvarētājiem tiks nodrošināta iespēja doties pieredzes apmaiņas braucienā uz Norvēģiju. Hakatons ir bezmaksas un dalībniekiem tiks nodrošināta bezmaksas ēdināšana un izmitināšana.

Aicināti iesaistīties ir koka ēku būvniecības un kokrūpniecības nozares speciālisti, studenti, IT speciālisti, inženieri u.c. interesenti vai nozares aktīvisti. Aicinām piedalīties arī uzņēmumus, kuri ir gatavi piedāvāt savu darbinieku komandas un laiku inovatīvu risinājumu izstrādei vai arī vēlas iesaistīties hakatona organizēšanā kā projekta partneri (piemēram, atbalstot ar mentoru vai ekspertu dalību hakatonā). Uzņēmējiem, kuru ideja tiks attīstīta hakatonā un tiem, kuri kā balvu saņems iespēju piedalīties pieredzes apmaiņas braucienā uz Norvēģiju, tiks piemērots de minimis atbalsts.

Vairāk informācijas par Koksnes tehnoloģiju hakatona norisi meklē mājaslapā: https://hakatons.vidzeme.lv/

— 

Hakatonu organizē Vidzemes plānošanas reģions, īstenojot Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta 2014.—2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā” aktivitātes. Hakatons tiek organizēts sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu un inovāciju vadības uzņēmumu Helve. 

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Plašākai informācijai: Laima Engere-Levina, Vidzemes uzņēmējdarbības centra vadītāja, e-pasts: laima.engere PIE vidzeme PUNKTS lv, tālrunis: +371 28376912

Eiropas dienas ietvaros EUROPE DIRECT Vidzeme kopā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā aicina startēt erudīcijas spēlē “Zini! Mini! Uzzini! Par Eiropas Savienību”, kas 18. maijā plkst. 16:00 norisināsies Valmieras Kultūras centrā. Piedalīties un pārbaudīt savas zināšanas aicināti Valmieras un apkārtnes jaunieši. Fokusēsimies uz Eiropas Savienības (ES) vērtībām, prioritātēm un to īstenošanu, kā arī dažādām iespējām, ko piedāvā ES. Reģistrācija pieejama šeit: https://www.ziniminiuzzini.lv/

Lai piedalītos pasākumā, interesenti aicināti pieteikt komandu līdz 3 cilvēku sastāvā, kā dalībnieki ir jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem. Erudīcijas spēles uzvarētājiem tiks piešķirtas vērtīgas balvas.

"Zini! Mini! Uzzini!" ir izklaidējoša komandu erudīcijas spēle, kas ir aizrāvusi interesentus vairāk nekā piecus gadus. Spēle pirmo reizi norisinājās 2018. gada 11. maijā, un kopš tā laika tā ir notikusi dažādās vietās, izklaidējot un izaicinot visu vecumu dalībniekus.

Pasākumu organizē EUROPE DIRECT Vidzeme. EUROPE DIRECT Vidzeme, ar filiālēm Cēsīs un Valmierā, galvenais uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem Vidzemē savlaicīgu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosināt iedzīvotāju diskusijas par Eiropas nākotni. EUROPE DIRECT Vidzeme darbību finansiāli atbalsta Eiropas Komisija.

Kontaktinformācija saziņai: Maija Rieksta, EUROPE DIRECT Vidzeme vadītāja, e-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv vai eiropassavieniba PIE vidzeme PUNKTS lv

Mājas lapa: http://www.vidzeme.lv/lv/europe_direct_vidzeme

Facebook konts: https://www.facebook.com/EuropeDirectVidzeme

Bezmaksas tālrunis saziņai ar EUROPE DIRECT centru (Briselē): 00800 67891011 (tikai no fiksētās tālruņa līnijas).

EUROPE DIRECT Vidzeme darbību finansiāli atbalsta Eiropas Komisija.

Informāciju sagatavoja: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv

Uzņēmējdarbības speciālisti, atbalsta organizācijas, uzņēmēji, jaunieši un citi interesenti š.g. 8. jūnijā aicināti apmeklēt Ogres Centrālo bibliotēku, lai uzzinātu par projektā “Uzņēmējdarbība Vidzemē” paveikto, satiktos ar līdzīgi domājošajiem un diskutētu par gaidāmajām atbalsta aktivitātēm. Reģistrācija, līdz 5. jūnijam, te: https://forms.gle/jtSi9dLs23hk3foJ6.

Projekta komanda un aktivitāšu dalībnieki dalīsies stāstā par īstenotajiem atbalsta pasākumiem, jauniešu un uzņēmēju hakatoniem, vaučeru programmu un citām plānotajām aktivitātēm. Tāpat pārrunāsim arī investīciju piesaistes stratēģiju Vidzemes reģionam.

Svarīgi, ka projekta laikā norisinājušies jau seši jauniešu un uzņēmēju hakatoni, pulcējot dalībniekus Limbažos, Ogrē, Smiltenē un Valmierā. Tajos piedalījušies vairāk nekā 200 interesentu, kuri radījuši inovatīvas uzņēmējdarbības idejas pārtikas, koksnes, metaverss, dzīves kvalitātes uzlabošanas, energoefektivitātes, aprites ekonomikas virzienos.

Vidzemes plānošanas reģions aizsācis tradīciju – meklēt aktīvus, radošus un uzņēmīgus vidzemniekus un veidot par viņiem stāstus – Vidzemes stāstus. Projekts “Uzņēmējdarbība Vidzemē” ir devis iespēju turpināt 2012. gadā aizsākto, un ik gadu vasaras izskaņā turpinām pulcēt arvien jaunus, uzņēmīgus vidzemniekus, lai tos godinātu par apņēmību, izdošanos un paveikto. 2022. gadā arī izklaides parks “Avārijas brigāde” tika izvēlēts kā Vidzemes stāstu nominants Ogres novadā. Tā pārstāvis Mārtiņš Brezauckis piedalīsies seminārā, lai dalītos dažādos uzņēmējdarbības izaicinājumos un to risinājumos.

Jau piecus mēnešus projekta “Uzņēmējdarbība Vidzemē” ietvaros tiek veicināta arī kopstrādes telpu attīstība jaunu biznesa ideju radīšanai. Ar aktualitātēm šajā jomā klātesošos iepazīstinās pārstāvji no Valmieras, Gulbenes un Cēsu novadu pašvaldībām.

Vidzemes plānošanas reģiona uzņēmēji aicināti pieteikties de minimis finansētām konsultācijām, kas var kļūt par spēcīgu atbalstu uzņēmuma mērķu definēšanā un sasniegšanā, inovāciju un starptautiskās sadarbības attīstīšanā, kā arī Latvijā un Eiropas Savienībā pieejamo uzņēmējdarbības atbalsta instrumentu apgūšanā. Rita Sprindžuka, Vidzemes uzņēmējdarbības centra konsultante/inovāciju brokere, pastāstīs par kouča pieeju konsultāciju ietvaros, kas varētu būt noderīga arī pašvaldību uzņēmējdarbības speciālistiem ikdienas darbā.

Semināru organizē Vidzemes plānošanas reģiona Vidzemes uzņēmējdarbības centrs projektā “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā”, ko līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Papildu informācijai: Ineta Tauriņa, projekta “Uzņēmējdarbība Vidzemē” vadītāja, e-pasts: ineta.taurina PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavoja: Marta Riekstiņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, e-pasts: marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv

2023. gada 26. maijā Valmierā notika Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk arī – VPR) attīstības padomes sēde, kurā tika nolemts uzsākt darbu pie Vidzemes kulinārā mantojuma tīkla izveides, lai vēlāk pievienotos starptautiski atpazīstamā Eiropas kulinārā mantojuma tīkla biedriem.  Lēmums pieņemts, lai stiprinātu reģiona konkurētspēju, pozicionētu to kā gastronomiski pievilcīgu reģionu, kā arī strādātu pie jaunu produktu un pakalpojumu izveides.

Eiropas kulinārā mantojuma tīkla preču zīme ir atzīta par kvalitātes zīmi un kulināro tradīciju ceļvedi, kas apliecina, ka vietā, kur tā izvietota, tiek pasniegts konkrētajai vietai raksturīgs ēdiens, kas gatavots lielākoties no vietējās izcelsmes produktiem. Plānots, ka Vidzemes kulinārā mantojuma tīkla izveide notiks sadarbojoties uzņēmumiem, pašvaldībām un plānošanas reģionam.

Padomes sēdes darba kārtībā bija arī sabiedriskā transporta aktualitātes. VPR sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja iepazīstināja klātesošos ar 2022. gada paveiktajiem darbiem, t.sk. statistikas datiem par pārvadājumiem Vidzemē un Latvijā. Viņa norādīja, ka arvien pieaug sabiedriskā transporta pasažieru skaits, kas gan joprojām vēl nav sasniedzis pirms-pandēmijas rādītājus. “Ņemot vērā šo faktu,  šobrīd nesteidzamies atbalstīt maršrutu vai reisu likvidēšanu Vidzemes reģionā. Nozarei jāļauj atkopties,” saka Inita Ozoliņa, VPR sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja. Tāpat VPR pārstāve norādīja, ka nav saprotams, kāpēc slēgšanai izvēlēti reisi vai maršruti Vidzemē, kur šobrīd ir lielāks vidējais pasažieru skaits nekā vidēji valstī, kā arī, kāpēc netiek piedāvāti alternatīvi risinājumi (piemēram, transports pēc pieprasījuma) vietās, kur līdz ar maršrutu vai reisu slēgšanu mobilitāte strauji pasliktināsies.

Attīstības padome rosināja uz nākamo padomes sēdi aicināt Autotransporta direkcijas pārstāvjus, lai saņemtu plašāku informāciju par plānotajiem reģionālā sabiedriskā transporta pakalpojumu tarifu grozījumiem rudenī, kas ietekmēs arī biļešu cenas.

Noslēdzot diskusijas par sabiedriskā transporta jautājumiem, Cēsu novada pašvaldības domes pārstāve I.Suija-Markova rosināja un saņēma padomes locekļu piekrišanu lūgt VAS Latvijas Dzelzceļš un AS Pasažieru Vilciens pārskatīt jauno bateriju vilcienu ieviešanas stratēģiju un plānotās teritorijas robežas, kurā jaunie vilcieni kursēs. Šobrīd zināms, ka bateriju vilcieni paredzēti izmantošanai vien Rīgā un Pierīgā - līdz Siguldai, bet maršrutā Sigulda-Cēsis-Valmiera-Valka turpinās kursēt ierastie dīzeļvilcieni.

Sēdes laikā padomes locekļi tika iepazīstināti ar VPR aktivitātēm Vidzemes energopārvaldības stiprināšanai, t.sk. tika informēti par darbu pie Ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plāna izstrādes Vidzemes plānošanas reģionam, kas paredzams kā kopsadarbības projekts ar reģiona pašvaldībām klimata politikas mērķu efektīvākai sasniegšanai. Dokuments tiks izstrādāts ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējuma atbalstu. Līdz šim ar ES līdzfinansētu starptautisko projektu atbalstu Vidzemes plānošanas reģions sniedzis atbalstu ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānu izstrādei divās pašvaldībās Vidzemē – Cēsu novada un Valmieras novada pašvaldībām, kā arī organizējis apmācības pašvaldību speciālistiem kapacitātes stiprināšanai plānu izstrādei vai atjaunošanai. Par savu pieredzi SECAP plāna izstrādē un datu vākšanā dalījās Valmieras pilsētas pašvaldības energopārvaldnieks.

Sēdes noslēgumā VPR attīstības padomes priekšsēdētājs Guntis Gladkins padomes locekļus informēja par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iniciētā reģionu konventa izveidi un tā turpmāko darbību. Jautājums atkārtoti stiprināja padomes locekļu pārliecību, ka Vidzemes reģiona pašvaldības spēj diskutēt savā starpā un vienoties  par kopīgu  stratēģisko redzējumu visa reģiona attīstības vārdā.

Konvents uzskatāms par jaunu sadarbības formu diskusijām un priekšlikumiem reģionālās attīstības izaicinājumu identificēšanai un iespējamo risinājumu meklēšanai, kā arī tas kalpos, lai nodrošinātu pastāvīgu informatīvo saikni ar visas Latvijas teritorijas pašvaldībām.

Kā iepriekš publiskajā vidē pauduši VARAM pārstāvji, reģionu konvents iekļaujas ministrijas stratēģijā stiprināt plānošanas reģionus kā efektīvu plānošanas lēmumu pieņemšanas platformu starp nozaru ministrijām un pašvaldībām katrā reģionā, veidojot un īstenojot reģionālo politiku, kas vērsta uz reģionālās sociālekonomiskās attīstības kohēziju, ievērojot pašvaldību resursus, iespējas un koordinēti izmantojot valstī pieejamos attīstības veicināšanas instrumentus.

Nākamā VPR attīstības padomes sēde plānota jūnija beigās; vieta tiks precizēta.

Jautājumiem: Guna Kalniņa-Priede, VPR administrācijas vadītāja, guna.kp PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv

 

Šī gada janvārī Vidzemes plānošanas reģions uzsāka dalību Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam projektā “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmu atbalstoša vide” (KISMET). Projekta galvenais mērķis ir izstrādāt un testēt programmu, ar kuras palīdzību pašvaldībās un/vai reģionos veicināt ilgtspējīgas pārtikas sistēmu izveidi un attīstību. Tā kā pašvaldībām ir viena no būtiskākajām lomām uzņēmējdarbības veicināšanas, veselības, iepirkumu, pārtikas politikas un vides jomās, KISMET piedāvās pašvaldībām un reģioniem vienotus un skaidrus rīkus, kas palīdzēs labāk strādāt ar ilgtspējīgas pārtikas sistēmu pārvaldību un veicinās ilgtspējīgas pārtikas patēriņu un ražošanu.

Līdz ar Eiropas Savienības noteikto Zaļā kursa politiku, kā arī tā ietvaros izstrādāto stratēģiju  “No lauka līdz galdam”, arī Vidzemes plānošanas reģions aizvien lielāku uzsvaru liek uz aktivitātēm un projektiem, kas veicinātu jaunu, ilgtspējīgāku pārtikas sistēmu iedzīvināšanu un attīstīšanu reģionā. Būtiska loma šajos procesos ir arī Latvijas pārtikas bioekonomikas klasterim, kurš ir arī projekta KISMET asociētais partneris un līdzdarbosies reģionālo aktivitāšu plānošanā un ieviešanā.

Pateicoties līdzšinējai sadarbībai un diskusijām ar vietējām pašvaldībām, pārtikas un lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, nozares ekspertiem, ir izdevies izzināt galvenās problēmas vietējo īso pārtikas ķēžu veidošanā. Tās lielākoties saistītas ar publiskās ēdināšanas iepirkumiem, vispārējo izpratni par ilgtspējīgas pārtikas nozīmi un lomu vietējā ekonomikā un sabiedrības veselībā. Līdz ar to KISMET projekta ietvaros tiks veikta atsevišķu mērķa grupu izglītošana par ilgtspējīgu pārtiku, veicinot pieprasījumu pēc tās. Piemēram, plānotas apmācības par ēdienkaršu izstrādi publiskajām virtuvēm, kā tajās pēc iespējas vairāk iekļaut sezonālos pārtikas produktus, kā dažādojot produktus nodrošināt nepieciešamo uzturvērtību. Savukārt, lai veicinātu ilgtspējīgas pārtikas piedāvājumu, tiks attīstīta sadarbība starp pārtikas sistēmā iesaistītajām pusēm, piedāvājot jaunas zināšanas par īso pārtikas ķēžu veidošanu, inovatīvu produktu ražošanu.

Aktualizējot šos jautājumus un iesaistot aizvien vairāk ieinteresētās puses diskusijās un rīcībās par jaunu lauksaimniecības un pārtikas nozares modeļu attīstību, iezīmējas nepieciešamība pēc reģionālās pārtikas stratēģijas, kas būtu kā palīgs ceļā pretim ilgtspējīgām pārtikas sistēmām Vidzemes reģionā un tā pašvaldībās. Šī nepieciešamība tiks risināta ar KISMET projekta palīdzību, izstrādājot Vidzemei Pārtikas stratēģiju, iekļaujot datos un pierādījumos balstītus ieteikumus stratēģijas “No lauka līdz galdam” īstenošanai.

Svarīgi uzsvērt, ka KISMET būtība ir testēt dažādus risinājumus partnervalstu reģionos un pašvaldībās, izmantojot citu partneru pieredzi un ieteikumus līdzīgu problēmu risināšanā, daloties ar tiem. KISMET projekta partneri ir, piemēram, Sodertaljes pašvaldība (Zviedrija), kurai jau ir aptuveni 20 gadu pieredze darbā ar vietējās pārtikas iekļaušanu publiskajā ēdināšanā, pilnveidojot publiskos iepirkumus, tāpat arī Veijles (Dānija) pašvaldība un kulinārais institūts ar lielu pieredzi sabiedrības izglītošanā par ilgtspējīgu pārtiku, kā arī partneri no Vācijas, Dānijas un Somijas ar pieredzi pārtikas stratēģiju izstrādē. Papildus partnerībā ir arī Baltijas valstu partneri no Tartu Biotehnoloģijas parka un Lietuvas Inovāciju centra. Aktivitātes Vidzemē tiks īstenotas ciešā sadarbībā ar projektaun vietējiem sadarbības partneriem.

Vairāk par projektu: Maija Rieksta, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv