Jaunumi Vidzemes pašvaldībās

Maijā noslēdzas Valmieras Viestura vidusskolas jauniešu Eko grupas “Viesturs” divus gadus ilgušais projekts “Tīrs ūdens – dabas delikatese ikvienam”. 8.maijā Valmieras Viestura vidusskolā notika noslēguma konference, kurā piedalījās projekta partneri no Francijas Valensjēnas Valencienne Canoe-kayak centra, kā arī par dabas jautājumiem ieinteresētie jaunieši no citām Valmieras skolām.

Projekta noslēguma konferenci atklāja Vidzemes Augstskolas docents, HESPI pētnieks un putnu vērotājs Andris Klepers. Viņš stāstīja par Latvijā sastopamajiem putniem, ļaujot jauniešiem aizdomāties par dabu kā cilvēka iedvesmas avotu. Valmieras Viestura vidusskolas 11.a klases jaunieši iepazīstināja konferences dalībniekus ar saviem pētījumiem par zem skolas esošajām āderēm, skaidroja to ietekmi uz būvēm un cilvēka veselību. Jaunieši no Valmieras 2.vidusskolas konferencē aktualizēja ar ūdens ekosistēmām saistītas problēmas.

Bija pavadīta spraiga dabas pētījumu aktivitāšu nedēļa. Tās laikā Eko grupa “Viesturs” un projekta delegācija no Francijas interaktīvās nodarbībās dabas izglītības centrā “Ziemeļvidzeme” guva zināšanas un praktiskās iemaņas pētījumiem dabā, iepazīstot Salacas un Baltijas jūras bioloģisko daudzveidību. Projekta partneri, fotografējot, filmējot, strādājot ar augu un dzīvnieku noteicējiem, iepazina arī Gaujas ekosistēmu posmā no Cēsīm līdz Līgatnei.

Projekta partneri pastāstīja par savu vides projektu “Along the Scheldt (L’ Escaut)”. Šelda jeb Esko ir upe, kas šķērso Franciju, Beļģiju un Nīderlandi. Kopējais garums — 350 km. Upe sākas Francijā, tek caur Beļģiju, Nīderlandi un ietek Ziemeļjūrā. Esko upei ir ļoti liela nozīme Valensjēnas dzīvē, tāpēc, īstenojot projektu, jaunieši aicina par to rūpēties. Darbojoties kanoe airēšanas klubā, jaunieši regulāri rīko talkas Valensjēnas kanālos, kas saistīti ar Esko, un vāc ūdenī un kanālu krastos nokļuvušos atkritumus. Tāpat viņi pēta bioloģisko daudzveidību, seko līdzi tās izmaiņām, iesaista līdzcilvēkus un tādējādi popularizē videi draudzīgu un atbildīgu dzīvesveidu.

Projekta ietvaros Valensjēnā Francijā 2017.gada aprīlī viesojās arī Valmieras Viestura vidusskolas Eko grupas “Viesturs” jauniešu delegācija ar skolotāju Ilgu Verovkinu. Arī viesturieši tika iesaistīti atkritumu vākšanas talkā un ūdens bioloģiskā sastāva izpētē. Noslēguma konferencē jaunieši apstiprināja, ka šajā Francijas rūpnieciskajā pilsētā ūdens kanālos ir nonākuši lieli sadzīves atkritumu apjomi un ķīmiskais piesārņojums.

Konferencē Eko grupas “Viesturs” jaunieši dalījās pieredzē par savām aktivitātēm 14.Eiropas Jauniešu Ūdens parlamentā Itālijā Rovereto, atzīstot, ka dalība Ūdens parlamentā ne tikai izglīto par vides un ūdens aizsardzības jautājumiem, bet attīsta arī pilsoniskās līdzdalības kompetences.

Eko grupas “Viesturs” darbības mērķis ir izglītot jauniešus ūdens aizsardzības jomā. Darbojoties pašu rakstītajā un ieviestajā projektā “Tīrs ūdens – dabas delikatese ikvienam”, kas īstenots sadarbībā ar dabas izglītības centru “Ziemeļvidzeme”, ir notikušas arī mācības “Jaunietis tīram avotam, upei, jūrai” Salacgrīvā. Sadarbībā ar dabas izglītības centriem “Vecupītes” un “Ziemeļvidzeme” Valmieras Viestura vidusskolā bijušas interaktīvas izstādes par sikspārņiem un Latvijas zivīm. Jaunieši vecumā no 13 līdz 17 gadiem ir piedalījušies ūdens kvalitātes noteikšanā Gaujas krastos. Ekoskolas jaunieši ir braukuši arī izglītojošās ekskursijās uz dabas izglītības centru “Ziemeļvidzeme” un 2018.gada Pasaules ūdens dienā 22.martā sadarbībā ar Ekoskolām – Valmieras 2.vidusskolu un ZAĻO SKOLU – tika organizētas interaktīvas izglītojošās nodarbības.

Projekta “Tīrs ūdens – dabas delikatese ikvienam” ieviešanu finansēja Šveices Konfederācija, Starptautiskais ūdens sekretariāts (International Secretariat for Water) un Eiropas Solidaritāte Ūdenim (Solidarity Water Europe).

Informāciju sagatavoja:

Līga Bieziņa
Valmieras pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā
Tālr.: 64210682; 26495997

25.05.2018

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031